Kadına şiddet, 'basit suç' sayılıp cezası paraya çevrilecek
Yeni yasa taslağına göre, 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlarda ‘uzlaştırma ile pazarlık metodu' uygulanacak. Yargıda pazarlık sistemini getiren bu yasa taslağıyla, adliyelerdeki yoğunluk ve uzun süren yargılama sürelerinin azaltılması hedefleniyor. Kanun taslağı Meclis'ten geçerse, yaralama, eziyet, sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, tehdit, şantaj suçluları ‘basit yargılama' adı altında mahkemeye gitmeden savcılıkla pazarlık yapabilecek. Buna göre, üst sınırı 5 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren suçlarla ilgili savcı basit yargılamayı uygulayabilecek. Zaten suçunu kabul ettiği için otomatik olarak cezası 1 yıla inen suçlu, bundan da para cezası ya da kamu hizmeti gibi yaptırımlarla sıyrılabilecek.

Bu tasarının hazırlanmasına tepki gösteren Av. Nazan Moroğlu, cinsel tacizin tasarı kapsamına girmesine karşı çıktı. “Kadına şiddet insan hakları ihlalidir. Bunun tersine yazılacak her cümle, Türkiye'de insan hakları yok demenin haykırmasıdır.” şeklinde konuştu.

1985'te imzalanan, ‘Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesi'ni hatırlatan Moroğlu, taslağı endişe verici olarak nitelendirdi. Ayrıca, özel bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi'ndeki “Arabuluculuk yoktur. Kadına şiddet mutlaka cezalandırılmalıdır. Herhangi bir cinsiyete dayalı ayrımcılık göz ardı edilerek cezasızlık söz konusu olamaz.” ibaresi de, hazırlanan tasarıyla ters düşüyor. Moroğlu, bütün bunlara rağmen hazırlanmış bir taslağın, sadece gücü olana hizmet edeceğini vurguluyor.

CİNSEL SUÇLAR PARA CEZASINA DÖNÜŞECEK

Kadına yönelik suçların en fazla 5 yıla kadar hapisle yargılandığını ifade eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, yeni kanun tasarısıyla cinsel suçların da bu kapsama gireceğine dikkat çekiyor. Cinsel suçların, hırsızlık ve basit yaralamayla aynı kefeye konulmasına tepki gösteren Kav, kadına şiddeti önleyecek, kadınların lehine bir düzenleme yerine taciz, sarkıntılık ve tecavüzün ‘basit suçlar' kapsamında değerlendirilmesini yanlış buluyor. Taslağın yasalaşmaması için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyleyen Kav, caydırıcı ceza yerine, cezasızlık yönetimiyle bu suçların artmasından endişe ediyor. Söz konusu taslak sadece kadınları değil çocukları da mağdur edecek.

Pazarlık kapsamına giren suçlar bunlar

Pazarlık usulü kapsamına giren suçlar arasında şunlar yer alıyor: Yaralama, eziyet, sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, tehdit, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığının ihlali, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, nefret ve ayırımcılık, haberleşmenin engellenmesi, hakaret, kişisel verilerin kaydedilmesi, hırsızlık, mala zarar, dolandırıcılık, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, çevrenin kirletilmesi, imar kirliliği, bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaçların ticareti, belgede sahtecilik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve cumhurbaşkanına hakaret.

(KAYNAK: ZAMAN)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.