banner475

\'Kafes\' iddianamesine bir hakimden itiraz var
banner473

Azınlıkların ve öğrencilerin hedef alındığı bombalı eylemleri kapsayan \'Kafes Eylem Planı\' soruşturması kapsamında üç tutuklu 33 şüpheli hakkında hazırlanan 65 sayfalık iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ancak iddianamenin kabulüne üye Hakim Oktay Kuban şu gerekçelerle şerh koydu: \"Sanıklar hakkındaki yargılama askeri mahkemede yapılmalı. İhbar mektubu ya da elektronik postaların nereden gönderildiği araştırılmamış. İnternet sitelerinden alınan ses kaydının şüpheliye ait olup olmadığı konusunda inceleme yapılmamış. Şüpheli Kadir Sağdıç hakkında diğer sanıklarla aynı mail grubu içerisinde yer aldığı delil olarak gösterilmiş ama bu irtibatın örgütsel ilişkiye ilişkin olduğuna dair bir araştırma yapılmamış.\"


Poyrazköy\'de de anlatılmıştı

Poyrazköy\'de geçen yıl nisan ayında yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili soruşturma ilerleyince emekli albay Levent Bektaş\'ın bilgisayarında \'Kafes Eylem Planı\'na ulaşılmıştı. İddiaya göre bu plan özellikle azınlıkları hedefliyordu. Plana göre azınlıkları tedirgin edecek saldırılar yapılacak, tehdit mektupları gönderilecekti. Bu plan daha önce Poyrazköy\'de ele geçirilen mühimmatla ilgili hazırlanan iddianamede de yer almıştı. Ancak soruşturma savcıları Murat Yönder ve Ercan Şafak ayrıca planla ilgili de soruşturma yürüttü ve yeni bir iddianame hazırladı.
İlk üç şüphelisi eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Feyyaz Öğütçü, Tümamiral Kadir Sağdıç, Deniz Kurmay Albay Mehmet Fatih Ilgar olan ve toplam 33 şüphelinin bulunduğu iddianame dün 12. Ağır Ceza Mahkemesi\'nce kabul edildi. Buna göre \'Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmede ’Danışma Kurulu’ adı altında emir ve komuta yetkisine haiz örgüt mensubu oldukları\' ileri sürülen 33 sanığın \'Silahlı terör örgütü üyesi olmak\'tan 7,5 ile 15’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Duruşmalar 15, 17 ve 18 Haziran 2010\'da yapılacak. Mahkeme, bu iddianameyla Poyrazköy dosyasının birleştirilmesi konusunda duruşmada karar verecek. Tutuklu sanıklar Mücahit Erakyol, Levent Gülmen ve Halil Özsaraç’ın tahliye talepleri de mahkeme tarafından reddedildi.

Hakimden iddianameye itiraz

Ancak bu \'kabul\' kararı oy çokluğuyla alındı. Mahkeme üyelerinden hakim Oktay Kuban kararı şerh koydu. Yargılamanın askeri mahkemede yapılması gerektiğini savunan Kuban, diğer şerh gerekçelerini şöyle sıraladı:
\"Suçlamalara delil gösterilen ihbar mektubu ve elektronik posta ihbarlarının nereden, kim tarafından gönderildiği araştırılmamış. Şüpheli Kadir Sağdıç hakkında delil olarak gösterilen internetten alındığı açıklanan ses kaydının şüpheliye ait olup olmadığı konusunda kriminal inceleme yapılmadan delil olarak gösterilmiş. Sağdıç hakkında diğer sanıklarla aynı mail grubu içerisinde yer aldığı delil olarak gösterilmesine rağmen, bu irtibatın örgütsel ilişkiye ilişkin olduğuna dair bir araştırma ve ilişkilendirme yapılmamış. Şüpheli Mehmet Fatih Ilgar hakkında delil olarak gösterilen ’Dilek Bozkaya’ başlıklı bilgisayar çıktısının ne anlama geldiği ve şüphelinin iddia edilen örgütsel faaliyeti ile ilgisi ilişkilendirilerek açıklanmamış. 24 şüpheli hakkında \'terör örgütü üyesi oldukları\' iddiasına tek delil olarak gösterilen ve Levent Bektaş’ın iş yerinde elde edilen DVD’deki bilgilerle örgütsel ilişkilerinin neden ve nasıl olduğu da ilişkilendirilmeden anlatılmamış.\"

Kafes Eylem Planı\'nda neler var?

Rahmi Koç Müzesi\'ndeki denizaltıya patlayıcı yerleştirip, yoğun bir sırada patlatılması. Ermeni asıllı vatandaşların tehdit edilmesi, 02 Şubat 2009 tarihinde Beykoz\'da, 21-24 Nisan 2009\'da Poyraköz\'de bulunan mühimmat. Dökümanda planın dört aşamada gerçekleştirileceği ve bu aşamaların neler olduğu tek tek anlatılmıştı. Bektaş\'ta elde edilen plan şu aşamalardan oluşuyordu:
* Hazırlık safhası: Gayrimüslim nüfusun isim ve adresleri belirlenecek, gayrimüslimlere ait, gazete, dergi vb abone listeleri elde edilecek, eğitim kurumlarının öğrenci, veli ve çalışanları tespit edilecek, gayrimüslimlere ait; vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek, dini bayram ve önemli günler belirlenecek, ain ve törenlerin nerelerde yapıldığı tespit edilecek, eylem uygun gayrimüslim mezarlıklarının belirlenmesi.
* Korku oluşturma: Bu safhada, tespit edilen Agos Gazetes abonelerinin listeleri paylaşım siteleri ve irticai web sizeleri başta olmak üzere internette paylaşılacak, abonelere yönelik tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek. Adalar bölgesindeki yoğun güzergahlardaki duvarları tehdit içerikli sloganlar yazılacak, abone listeleri çoğaltılarak, Adalar\'da yaşayan vatandaşların kolaylıkla görebilecekleri bölgelere bırakılacak.
* Kamuoyu oluşturma safhası: Bu safhada ise, abone listeleri ulusal basında yayınlanması ve haber olması sağlanacak, konuyla ilgili köşe yazısı yazdırılacak, tartışma programlarında konuya yer verilecek ve AKP hükümetinin vurdumduymazlığı ele alınacak, 6-7 Eylül olayları, varlık vergisi haberleri gibi konulara medyada tekrar yer verilecek.

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.