Kanadoğlu'ndan HSYK açıklaması
Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu, HSYK yasasının, Anayasada yer alan, hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı, mahkemelerin bağımsızlığı ve hakim teminatı, hak arama özgürlüğü ilkelerine aykırılık oluşturacağını belirterek, "Siyasi iktidar olası bir iptal ya da yürürlüğün durdurulması kararlarına rağmen, bu kararların geriye yürümezliği ilkesine dayanarak gerek HSYK'da ve gerekse Türkiye Adalet Akademisinde yasayla boşalacak kadroları, arzuladığı biçimde oluşturma amacındadır" dedi.

Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan HSYK'nın yapısında değişiklik öngören yasaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

>> HSYK yine 'Layüsel'

HSYK'da Genel Sekreter, Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı ve müfettişler ile tüm idari personel, Türkiye Adalet Akademisi'ndeki Başkan, üyeler ve tüm personelin görevlerine araya başka bir işleme gerek olmadan yasayla son verileceğini vurgulayan Kanadaoğlu, şunları kaydetti:
 
"Yapılan, diğer aykırılıklar yanında açık bir işlev gaspıdır ve kuvvetler ayrılığı ilkesine kesin aykırıdır. Anayasa Mahkemesi 06 Nisan 2006 gün ve 2003/112 esas sayılı kararıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu üyelerinin görevlerine yasayla son verilmesini; Anayasanın 2. ve 36. maddelerine aykırı bularak iptal etmiştir. Sorun, açılan veya açılacak olan iptal davası üzerine verilecek olası iptal kararının, görevlerine son verilenlerin hukuki durumuna etkisidir. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının geriye yürümeyeceği kuralı, kazanılmış hak ilkesine dayanmaktadır. Bu nedenle, Anayasaya aykırı yasaya dayanan hukuki durum ve statüler, eğer tamamlanarak kesinlik kazanmamış ve henüz dava edilebilir ise iptal kararından etkilenirler. Anayasa hukuku yönünden doktrin, iptal kararlarının, kesin hüküm halini almış yargı ve idare kararları saklıkalmak koşulu ile geriye yürüdüğü görüşündedir. O halde, şimdi yapılması gereken yasa yürürlüğe girdiğinde, görevlerine yasayla son verilenlerin, yerlerine kararname veya herhangi bir idari işlemle yapılan atamaların iptali için süresi içinde idari yargıda dava açmalarıdır. Böylece, AYM'nin olası yasayı iptal kararının geriye yürümesi sağlanmış olacaktır." (ANKA)

>>YARGI, BAKANA BAĞLANDI

>> HSYK Yasası TAM METİN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.