Kanunsuz emir alan kamu görevlisi ne yapmalıdır?
Her iki düzenlemeye göre, bir emrin kanunsuz emir sayılabilmesi için aşağıdaki koşulların oluşması gerekmektedir. 1.) Emri veren de uygulayan da bir kamu görevlisi olmalıdır.

2.) Emrin bir kamu görevi dolayısıyla verilmiş olması gerekir.

3.) Emrin bir hukuka aykırılık taşıması gerekir.

4.) Emri verenle emri uygulayan arasında astlık-üstlük ilişkisi olması gerekir.

Peki kanunsuz emir alan kamu görevlisi ne yapmalıdır?

Öncelikle emrin kanunsuz olduğu amire derhal bildirilmelidir.
Amir, emrinde ısrarcı olursa emrin yazılı olarak verilmesi istenmelidir.
Bu koşul yerine getirilirse emir uygulanır; bu durumda amir sorumlu olur.
Konusu suç olan emir kesinlikle yerine geitirlmez. Yerine getirilmiş olması emri uygulayanın sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
Örneklersek, bir kamu kurumunda bir amir, emri altında çalışan memura kamu aracını kişisel amaçları için kullanmak üzere anahtarını verir ve memuru kişisel bir eşyasını almaya gönderir. Bu, kanunsuz emirdir.

Eğer bir amir, memuruna (örneğin polise) göstericileri dövmesini veya göstericilere işkence etmesini emretmişse bu durumda konusu suç olan bir emir vardı ve hem amir hem de uygulayan açıkça sorumlu olur.

Şu halde, bir gösteride göstericilere karşı orantısız güç uygulanması kanunsuz emirdir ama göstericilerin dövülmesi konusu suç olan emirdir.

Konunun bu veriler ışığında değerlendirilmesinde yarar vardır. Böyle bir durumda da hem amirleri hem de memurları savcılıklara şikayet etmek, gözaltına alınmış isek durumu avukatımız  marifetiyle belgeletmemizde yarar vardır.

https://gonulluavukat.wordpress.com
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asuman Arpak 1 yıl önce

Kimi Kime şikayet ediceksin? ¿ K.Ada K.denizi hüseyin akbaş sk. no. 2 imre sitesi yazlık evim elimden komplo planlar teorisi ile alındı * GÖRÜNMEYEN ADAM, GÖRÜNMEYEN BAŞBAKAN & KANKALARI tarafından ( K * E ) & ( N.S.Ş ) ve polis tamer kara ve diğerleri tarafından 2008 / 1 tapu iptal davası açtım ama avu KAT KÂMİL AKÖZ davadan çekildi. P.T.T gönderilerimi karıştırarak kendilerini kendi yöntemleri ile akladılar * #06. 05. 2012 ikamet ettiğim aprt karşısı ÇOCUK OYUN PARKI KÖŞESİNDE çakma saldırıya uğradım * Komplo planlar teorisi ile " gücümü gizleyerek kullanmak " için eski kapı cı aile alime, hasan, damla seyrek ve erkek arkadaşları tarafından mahkemeyi kazandıktan sonra ilk şibidik terlikleri attılar. Benden 2000 tl tazminat alıp akü şarjlı sakat arabası aldı lar Beklentileri YAT, KAT & ARABA diğer İl ve ilçe ler ile avu KAT Emine Taslak Çandarlı yı azil ettim. İhbar name TUNA mah. muhtarı Nihal Çeliker ' e bırakıldı. ALAYBEY MUHTARI SERVİN AKKUŞ yerine P.T.T gönderilerimi karıştırarak kendilerini bana aklattı lar 16 seneyi de 23 * 08 * 2007 k.yaka polis merkezinde İmzam taklit edilip * ifadem YILDIZ GÜNDÜZ ismin de biri ile değiştirildi. İfadem alınmadan kapıcı mehmet ali yılmaz karakol dış kapıda bekletildi 24 : 00 akadar ben karakolda sadece oturtuldum YILDIZ GÜNDÜZ ismin de biri ni alaybey kadınlar kahvesin den getirip onun ifadesi alındı. Beni Teyzem FEVZİYE YILDIZ AKTAŞ ( Gazioğlu ) nun Yerine PARELEL yaptılar RANT Elde ettiler senelerce aprt kapı görevlilerini de kullanarak Apartmanlar Ayakkabı Kutularından Büyük =* K.yaka Alaybey DEVLETliler giller =* T.C DEVLETİNİ DENİZE DÖKENLER giller =* AZİZ KOCAOĞLU " çete " romanı benim için yazılmış * Alaybey Muammer Aksoy Parkından Canlı İzlettiler Senelerce İzletmeye Devam Ediyor lar İKİNCİ " çete " romanı yazdırılmak isteniyor * BEN ve KIZIM merkezli * yarım porsiyon " çete " lideri adam & ailesi, çapulcu kankaları, k.yaka alaybey devletliler giller ile gereği yapılması tarafıma bilgi verilmesi rica olunur Asuman Arpak P.K34

Avatar
Avukat 1 yıl önce

Yazınız genel olarak bilgi vermesi açısından güzel fakat kanaatimce yeterli değil. Çünkü yukarıda anılan normlara ek olarak TSK İç Hizmet Kanunu'nda askerin (erin ve üstünden emri alan birlik komutanının) silah kullanmasında bazı durumlarda sorumsuzluğu da düzenlenmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin de askerliğin özel şartlar taşıdığına ilişkin birçok kararı vardır. Anayasaya aykırı olan bu kanun maddelerinde değişiklik yapılması elbette gerekmektedir; fakat şu aşamada (emri veren komuta kademesini kastetmiyorum onlar elbette gereken cezayı alacaklardır) 20 YAŞINDA NE OLUP BİTTİĞİNDEN HABERSİZ, SİLAHINI BIRAKIP HALKIN ARASINA KATILAN ASKER EVLATLARIMIZIN (RÜTBESİZ ERLERİMİZİN) yargılanmasında dikkatli olmamız gerekmektedir. Kanunsuz emir değerlendirilirken tüm normlar bir arada değerlendirilmeli, ayrıca Anayasanın normlar hiyerarşisindeki üstünlüğü gölgesinde yorumlanarak mevcut mevzuat buna göre yorumlanmalıdır. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

Avatar
Osman 11 ay önce

2side konusu suç teşkil eden emirdir!!!