Karadeniz Baro Başkanları: Arabuluculuk sisteminden kaynaklanacak sorunlardan endişeliyiz
5.KARADENİZ BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ 


Meslektaşımız ve mevkidaşımız Diyarbakır Baro Başkanımız Av.Tahir Elçi’nin  katledilmesinden dolayı büyük üzüntü duymakta, menfur saldırıyı bir kez daha lanetlemekteyiz. Başkanımızın Ailesine ve Diyarbakır Barosuna başsağlığı, kendisine Allahtan rahmet dileriz. Saldırının üzerinden iki hafta geçmesine karşın cinayetle ilgili somut bir sonuca ulaşılamamış olunması da içimizdeki acıyı artırmaktadır. Bu cinayetin diğer benzer cinayetler gibi FAİLİ MEÇHUL de kalmaması için takipçisi olacağımızı bir kez daha, ifade ediyoruz.

Öte yandan, ülkemizde yaşanan terör olaylarının sistematik bir şekilde devam etmesi, Demokrasimiz ve Hukuk Devletine dayalı Devlet yapımız için tehdit olmaya devam etmektedir. Hiçbir sorunun şiddet ve terör ile çözülemediği, hatta derinleştirdiği unutulmamalıdır. Hukuk Devletlerinde hiçbir zümre ve düşünce kendisini terörize bir şekilde ifade edemez, hukuk kurallarına aykırı bir harekette bulunamaz. Bu nedenle özellikle güvenlik güçlerimize yapılan alçakça saldırıları lanetliyor ve kınıyoruz. Terör saldırılarında yaşamını kaybeden güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, kederli Ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Gazetecilik faaliyeti nedeniyle haklarında yapılan soruşturmalar sonucu, tutuklanan basın emekçilerinin tutuklama gerekçelerinin hukukun temel ilkelerine ve mevcut yasalarımız ile güvence altına alınmış kişi hak ve özgürlükleri ile basın özgürlüğüne aykırı ve haksız olduğunu da vurgulamak isteriz.

İfade ve basın özgürlüğünün olmadığı hiçbir ülke demokratik olamaz.

Kadın cinayetlerinin adeta simgesi haline gelmiş olan ÖZGECAN DAVASINDA sanıklara verilen cezaların kamu vicdanını tatmin etmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor,  benzer olaylarda caydırıcı ve emsal olmasını diliyoruz.

Rusya ile yaşanmakta olan krizde sadece iş ve eğitim gibi amaçlarla bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza yönelik insan hakları ve hukuka aykırı yapılan muameleleri kınıyor, ilişkilerin bir an önce normale dönmesini diliyoruz.

İstinaf Mahkemelerinin kurulmasının doğuracağı yeni sıkıntılar ve Arabuluculuk sisteminden kaynaklanacak sorunlardan dolayı endişe duymaktayız.

Yeni Hükümet’in kurulması ile birlikte yıllardır artan mesleki sorunlarımızın çözüme ulaştırılacağına yönelik yasal çalışmaların biran önce Adalet Bakanlığı, TBB ve Baroların koordinasyonun da  başlatılmasını bekliyoruz.

AB ile yapılan müzakere sürecinde öncelikle açılacak olan Adalet ve Hukuk Hizmetleri Başlığında, AB de uygulanan mesleki faaliyet alanlarına ilişkin müktesebatın dikkate alınmasını diliyoruz.

Yine bu bağlamda, hukuk eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla, Hukuk Fakültelerine girişlerdeki kotanın daha da daraltılmak suretiyle hayata geçirilmesi ve Avukatlık Mesleğine kabul de sınavın getirilmesi gerekliliği yönündeki ısrarcı düşüncemizi tekrarla,

 
Kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla.

 
 

BOLU BARO BAŞKANI   AMASYA BARO BAŞKANI   ARTVİN BARO BAŞKANI

Av.FERİT ATALAY         Av.A.MELİK DERİNDERE  Av.ALİ UĞUR ÇAĞAL

 

BARTIN BARO BAŞKANI  ÇORUM BARO BAŞKANI    DÜZCE BARO BAŞKANI  

Av.FERHAT PARLATIR   Av.ALTAN AKPINAR                Av.ALİ DİLBER


 

GİRESUN BARO BAŞKANI     GÜMÜŞHANE-BAYBURT BARO BAŞKANI

Av.GÜLTEKİN UZUNALİOĞLU        Av.İSMAİL TAŞTAN

 


KARABÜK BARO BAŞKANI     KASTAMONU BARO BAŞKANI

Av.RIDVAN ERDOĞAN             Av.MEHMET ÇİFTÇİ

 

ORDU BARO BAŞKANI        SAMSUN BARO BAŞKANI

Av.İLHAN KURT                  Av.KERAMİ GÜRBÜZ


 

SİNOP BARO BAŞKANI  TRABZON BARO BAŞKANI TOKAT BARO BAŞKANI

Av.HİCRAN KANDEMİR  Av.ORHAN ÖNGÖZ                 Av.FARUK BOSTANCI


 

ZONGULDAK BARO BAŞKANI     ÇANKIRI BARO BAŞKANI

Av.İBRAHİM KEREM ERTEM    Av.ERKAN KÖROĞLU    

 
ERZURUM BARO BAŞKANI

Av.TALAT GÖGEBAKAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.