Kayacan'a tepki: 12 Eylül yargısıyla bugünü kıyaslamak vicdansızlık

50 kişinin idam edildiği, yüzlerce kişinin tutuklandığı, işkence gördüğü bu kanlı darbe sonrasında kurulan sıkıyönetim mahkemelerindeki yargılamaları savunan ve Ergenekon'la karşılaştıran askerî hâkim Ali Fahir Kayacan'a mağdurlardan ve demokrat isimlerden tepkiler yükseliyor. Kayacan, bir gazeteye verdiği röportajda, 12 Eylül yargılamaları ile Ergenekon yargılamalarını karşılaştırmıştı. "Sıkıyönetim mahkemelerinde mi daha özgür savunma yapılıyordu, şimdiki özel yetkili mahkemeler ve savcılıklarda mı? Ben iddia ediyorum ki, tüm eleştirilere rağmen sıkıyönetim mahkemeleri ve savcılıklarda hukuk kurallarına mutlak bağlılık vardı. Duruşmalarda saatlerce savunma yapılırdı." diyen Kayacan, bugünkü özel yetkili mahkemelerde adil bir yargılama ortamının olmadığını söylemişti. Kayacan'ın açıklamalarının dezenformasyon olduğunu belirten Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Genel Başkanı Doğan Tarkan, "12 Eylül'le Ergenekon'u karşılaştırmak müthiş bir vicdansızlıktır." ifadelerini kullanıyor. Yıllarca Diyarbakır Cezaevi'nde kalan gazeteci yazar Orhan Miroğlu ise, "Bunu köpeklere tekmil veren insanlara sorun." diyor. Kayacan'ın ifadelerini 'trajikomik' bulduğunu söyleyen Şanar Yurdatapan ise idamların, işkencelerin ve ölümlerin ortada olduğunu söylüyor. Gazeteci-yazar Ömer Laçiner de, "12 Eylül'le kıyaslanacak dünya üzerinde bir mahkeme yok." şeklinde konuşuyor.

Darbeyi, köpeklere tekmil veren insanlara sorun

Gazeteci-yazar Orhan Miroğlu: Ergenekon davasını itibarsızlaştırmak için her şeyi yapıyorlar. Uluslararası güçlerle birlikte, Ergenekon davasına yönelik çok ciddi bir lobi faaliyeti yürütülüyor. Diyarbakır Cezaevi'ndeki yargılamalarda Esat Oktay 'Benimle birlikte çalışın, tahliye olursunuz.' dedi. Hepsi tahliye oldu. Musa Anter dâhil, birçok insanın öldürülmesinde tetikçi olan insanları, 12 Eylül mahkemelerinde yetiştirdiler. Bu kadar insan idam edildi. Bu nasıl bir kıyaslama? 12 Eylül'ü Diyarbakır'da yaşamış, köpeklere tekmil veren insanlara sorun.Bu kıyaslama komedi gibi bir şey

Sanatçı-aktivist Şanar Yurdatapan: 12 Eylül'de yurtdışındaydım. 12 yıl ülkeme dönemedim ve vatan haini ilan edildim. Ali Fahir Kayacan'ın kıyaslaması komedi gibi bir şey. Yapılanlar, idamlar, işkenceler ortada. 12 Eylül ve Ergenekon yargılamalarını yan yana koyduğunuzda birinde darbe yapanların ötekiler üzerindeki zulmü, öbüründe ise darbe teşebbüsünde bulunanların yargılanması var. Türk medyasının, özellikle de Hürriyet'in bu konuda sicili A'dan Z'ye bozuk. Niye Hürriyet manşet yapıyor dersiniz?

Mahkemelerde 'hazır ol'da duruluyordu

DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan: 12 Eylül'de gözaltına alınan herkes ağır işkencelerden geçiyordu, işkence sonucu polisin yazdırdığı ifadelerle mahkeme önüne çıkıyordu. Mahkemede uzun boylu savunmanın olduğunu söylemek bir yalan. İnsanlar 'hazır ol'da duruyorlardı. Tek tip kıyafetle salona sokuluyor, yolda beklerken dövülüyordu. 12 Eylül'le Ergenekon davalarını karşılaştırmak müthiş bir vicdansızlıktır. Bu kadar büyük bir saptırma karşısında ne söyleyeceğimi bilemiyorum.

Kayacan'ın kıyaslaması bir utanmazlıktır

Gazeteci-yazar Ömer Laçiner: 12 Eylül mahkemeleriyle kıyaslanacak dünya üzerinde bir mahkeme yok! Onlar alçaklık mahkemeleriydi. O mahkemelerde, işkenceler de yargı sürecine dâhil oldu. 12 Eylül mahkemeleriyle, Ergenekon mahkemelerinin kıyaslanması saçma sapan bir şeydir. Her şeyden önce utanmazlıktır. Hürriyet'te yayımlanması yadırgatıcı değil. Bu haberi yapanlar, aradan 30 sene geçip de insanların bunu hatırlamayacağını düşünüyorsa büyük ayıp ediyorlar.

İnsanlar savunma hakkı verilmeden idam edildi

Avukat Eren Keskin: Bu sözlerin haklılık payı olacağını düşünmek son derece komik olur. Darbe hukuku ve darbe yargılaması söz konusuydu. 12 Eylül yargılamalarını istiklal mahkemelerindeki yargılamalardan ayrı tutmak mümkün değil. Hiçbir savunma hakkı verilmeden, delil yokken insanlar idama mahkum edildi. Yaşamlarıyla ödediler bunun bedelini. Bugün de biz Türkiye'deki yargılamanın birçok sorunları olduğunu dile getiriyoruz ama '12 Eylül yargılamaları daha adildi' demek çok komiktir.


Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.