Kaymakamlar:

Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören düzenlemenin Meclis'ten geçmesi, birçok meslek grubunu harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından yürürlüğe girecek uygulamaların kendilerine de yansıtılmasını isteyenler arasında, ilçelerde polislerin disiplin ve sicil amiri olan kaymakamlar da var. Telefon, e-posta ve dilekçelerle Meclis, hükümet ve AK Parti'ye başvuruda bulunan kaymakamlar, 'Aynı hakkı bize de tanıyın' çağrısı yaptı.
571 kaymakam ve vali yardımcısının henüz askerlik görevini yerine getirmediği belirtildi.


    

KANUN TEKLİFİ BİLE HAZIRLADILAR

Kanun teklifi bile hazırlayan kaymakamlar, Şubat 2011 itibarıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan 217 kaymakam adayı, 31 merkez teşkilat görevlisi ve 323 kaymakam ve vali yardımcısının askerlik hizmetini yerine getirmediğine işaret ettiler. Milletvekillerine gönderilen teklifin gerekçesinde, kaymakamların neden askerlikten muaf tutulmaları gerektiği şu cümlelerle anlatıldı:

POLİSLERİN DİSİPLİN VE SİCİL AMİRİ

'Kaymakamlar askerlikten muaf tutulan polislerin disiplin ve sicil amiridir. Görev yaptıkları yerde emniyet ve asayişten birinci derecede sorumludurlar. Hayati derecede önem arz eden yetki ve görevleri uhdesinde bulunduran kaymakam ve vali yardımcılarının askerlik için görevlerinden ayrılmaları, verimlilik kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle 5 yıl şark hizmeti yapan mülki idare amirlerinin polisler için yapılan düzenlemenin kapsamı içine alınmaları gerekmektedir.'
Teklifte, ayrıca 10 yıl mülki idare amirliği sınıfına mensup olanların 21 günlük temel askerlik hizmetinden sonra terhis edilmeleri de öngörülüyor.

Beşir Atalay: “Polisin askerlikten muaf tutulması tarihi karar“Hakkı Kurban / Akşam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AVUKAT 7 yıl önce

Avukatlar da muaf tutulsun:)) Avukatların neyi eksik...
Avukatlar da kolluğa, idareye ve yargıya yardım ediyor ve kamu hizmeti görüyorlar. Öğretmenlere tanınan haklar gibi avukatlara avukat askerlik hakkı tanınmalı. Askeri yargıda ya da adli yargı bünyesinde ihtiyaç duyulan illerde adli yardım bürolarında avukat olarak görevlendirilebilirler.

Avatar
Bayburt Gençlik 7 yıl önce

Bence 30 yaşın üstündeki, iş güç sahibi, işveren, ülke ekonomisine katkı sağlayan her üniversite mezunu için bedelli askerlik çıkmalı. geçen çıkan yasa da, bedelli askerlik yapma imkanını kaybedenlerden 40 yaş üstüne af getirmişti. Burada da 40 yaş sınırı çoktu bence 30 olmalıydı yaş sınırı.

Avatar
ben de isteerem 7 yıl önce

Öncelikle askerler de bedelsiz askerlik yapmalıdırlar. Nasıl vatandaş askerliğini bedelsiz yapıyorsa muvazzaf askerlerin de belirli hizmet dönemi bedelsiz olmalı. Hakkaniyet bu yönde de düşünülmeli.
Meslekler biz de muaf olacağız diye sıraya girecekler bu gidişle.
Öğretmen,
Doktor,
Avukat,
Hakim
Savcı,
Polis,
Kaymakam,
Vali,
Vali Yardımcısı,
Öğretim Üyesi,
....
listeyi uzatabilirsiniz.
Polisle başlayan bu süreç başka mesleklerle devam edecektir.
Ya da kökten çözüm BEDELLİ ASKERLİĞİ ÇIKARTIP
Buradan gelecek gelirle sözleşmeli asker almak. Askere gidip sınırda nöbet tutan maaşını alacak. Bedelli askerliğini yapan da bunun bedeline katlanacak.

Avatar
Bakanlarda Becayiş 7 yıl önce

Adalet Bakanı avukat.
Hukukçuları da bu haktan faydalandırmak gerekir bence.
Hakim, Savcı ve avukatlar için de muafiyet çıkarılmalı.
İçişleri bakanı emrindeki Kolluk için bastırdı ve muafiyeti aldı.
Adalet Bakanından da bekliyoruz böyle hareketleri...