Kayyımın yetkisi genişletildi

Değişiklikle, “kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı” ve “maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi” için gerekli olması halinde şirketlere kayyım atanacak. Bu suçlar arasına terörün yanı sıra, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar ve Sermaya Piyasası Kanunu’nun (SPK) 110. maddesinde tanımlanan “Güveni kötüye kullanma ve sahtecilik” suçları eklenerek kapsam genişletildi. Şirketlere artık güveni kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılığın yanı sıra SPK’nın 110. maddesine muhalefet iddiasıyla örtülü işlem yapma, sahtecilik gibi suçlardan kayyım atanarak el konulabilecek. Tasarının 34. maddesiyle CMK’nın 133/1 maddesinde değişiklik yapıldı. Kayyım atanacak suçlar arasına, şu suçlarda eklendi:

- Güveni kötüye kullanma (madde 155, ikinci fıkra),
- Nitelikli dolandırıcılık (madde 158),
- Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar (madde 309, 311, 312, 313, 314, 315, 316)
- 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı SPK 110’uncu maddesinde tanımlanan suçlar.

Anayasal düzene karşı işlenen suçlar uyarınca yürütülen soruşturmalarda Koza İpek Holding, Zaman Gazetesi gibi kurumlara kayyım atanmıştı. Değişiklikle atanan kayyımların görevleriyle ilgili iş ve işlemlerden dolayı tazminat davalarının da devlet aleyhine açılması şartı getirildi.

Kayyım atanabilecek “Güveni kötüye kullanma ve sahtecilik” suçları şöyle:

GİZLEME VE İNKÂR
Yatırım kuruluşuna, fon kuruluna ve teminat sorumlularına; sermaye piyasası faaliyetleri sebebiyle her ne nam altında olursa olsun, sermaye piyasası araçları, nakit ve diğer her türlü kıymeti kendisinin veya başkasının menfaatine satmak, kullanmak, rehnetmek, gizlemek veya inkâr etmek.

ÖRTÜLÜ İŞLEM CEZASI
Yönetim, denetim veya sermaye bakımından dolaylı veya dolaysız olarak ilişkili bulunduğu diğer bir teşebbüs veya şahısla emsallerine göre bariz şekilde farklı fiyat, ücret ve bedel uygulamak. Örtülü işlemlerde bulunarak halka açık ortaklıkların kârını veya mal varlığını azaltmak.

İŞLEM HACMİ ÜRETMEK
Piyasa teamülleri ve dürüstlük ilkelerine aykırı olarak farklı fiyat, ücret şartlar içeren anlaşmalar veya işlem hacmi üreterek kârlarını veya malvarlıklarını azaltmak.

KAYIT BOZMA
Tutulan kayıtları bozan, yok eden, değiştiren.


Oya ARMUTÇU / Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.