Kimse Yok Mu Derneği'nden yalanlama
Yapılan Basın Açıklaması Şöyle;

Bugün bazı gazetelerde, müteakiben bazı sitelerde derneğimizle ilgili çıkan haberler gerçeği yansıtmadığı gibi asılsız ve mesnetsiz iddialar içermektedir.

Kamuoyunu, gönüllüler ve bağışçılarımızı doğru bilgilendirmek için böyle bir açıklama yapma ihtiyacını zaruri gördük.

 
Kimse Yok Mu Derneği, Somali’de yaşanan insanlık trajedisine duyarsız kalmayıp Türkiye genelindeki  gönüllüleri ve bağışçılarıyla bütün imkanlarını seferber ederek, 4 Ağustos 2011 tarihinde yardım çalışması başlatmıştır.

Bu kapsamda;
 
4 Ağustos 2011’de, 7 konteynerden oluşan 160 ton yardım malzemesi,
 
22 Ağustos 2011’de 3.700 ton yardım malzemesi,
 
3 Ekim 2011’de 3.000 ton yardım malzemesi derneğimiz tarafından Somali’ye gönderilmiştir.
 
Derneğimiz, 18.10 2011’de AFAD ve diğer STK’lar ile birlikte organize edilen yardım gemisine 130 ton yardım malzemesi ile iştirak etmiştir.

16 Kasım 2012’de Türkiye ayağını AFAD’ın, Somali ayağını TİKA’nın organize ettiği yardım gemisine derneğimiz de 116 konteyner, 1600 ton yardım malzemesi ile iştirak etmiştir.
 
Bu gönderilen yardımlar Somali genelinde ve Seyidka, Sonikey, Hıdaya, Amana, Bermuda, Dikfer ve bazı gazetelerde ismi zikredilen 7 No’lu kampta düzenli olarak dağıtılmıştır. Bu bağlamda Kimse Yok Mu Derneğinin kendisine ait, kurduğu veya kurdurduğu bir KAMP BULUNMAMAKTADIR. 7 No’lu kamp, Somali devlet yetkililerinin yönlendirmesiyle yardımlarımızın yapıldığı kamplardan sadece bir tanesidir.
 
Yine bu süreçte Derneğimiz, Somali’de gerçekleştirdiği 29 sağlık organizasyonunda, 200 gönüllü sağlık personeli ile Benadır Hastanesi’nde, açtığımız Seyidka Kampı sağlık ocağımızda, cezaevleri, yetimhaneler ve diğer kamplarda gerçekleştirdiğimiz sağlık taramaları aracılığı ile toplamda yüzbinden fazla mağdura sağlık ve ilaç yardımı ulaştırmıştır. Yapılan sağlık organizasyonları ile küçük ve orta dereceli cerrahi müdahaleler, sünnet organizasyonları gerçekleştirilmiş olup, laboratuvar çalışmaları ve ilaç yardımları ile de bölgede sık yaşanan bulaşıcı hastalıkların önü alınmıştır.

Derneğimizin eğitim faaliyetleri kapsamında ise 450’si Türkiye’ de olmak üzere toplam 495 Somalili lise ve üniversite öğrencisinin 2011 yılı Eylül ayından itibaren eğitim, ulaşım, barınma ve sağlık giderleri derneğimiz tarafından bütünü ile karşılanmaktadır. Bu proje için 2014 Şubat ayına kadar 8.159.000 TL harcanmış olup, projenin devamında 15.067.736 TL harcanması öngörülmüştür.

Derneğimiz; yapılan hizmetlerin önümüzdeki on yılları da kapsaması ve Somali’deki temel problemlere kalıcı çözümlerin sunulabilmesi ve toplumun gelişmesine katkı sağlaması amacıyla kalıcı yardım ve yatırımlara yönelmiştir.

Bu çerçevede derneğimiz, Somali’nin başkenti Mogadişu’da Somali devletinin Ağustos 2011 tarihinde Benadır bölgesinde tahsis ettiği arazi üzerinde 9 poliklinik, 2 ameliyathane, 2 doğumhane, genel ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri, radyoloji, laboratuvar ve eczaneden oluşan  3000 metre kare kapalı alana sahip tam teşekküllü bir hastane, 3120 metre kare kapalı alana sahip bir okul, 1850 metre kare kapalı alana sahip bir yurt, 880 metre kara kapalı alana sahip bir aşevi ve 1170 metre kare kapalı alana sahip olan 12 daire ve 3 konuttan müteşekkil toplamda 15.000.000 TL bütçeli  ve  2012 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın da katılımıyla temelleri atılan kompleks inşaatı, Aralık 2013 itibariyle tamamlanmış olup, Somali halkına hizmet vermeye başlamıştır.
 
Yapımı tamamlanan 60 yatak kapasiteli hastanemizde çalışacak doktor ve hemşirelerden müteşekkil 25 sağlık personeline, derneğimiz aracılığı ile Türkiye’ ye getirilerek ihtiyaç duyulan sağlık branşlarında 3 ile 5 ay süren eğitim verilmiştir. Hastanemiz poliklinik hizmetleri, ameliyathane, yoğun bakım ve doğumhane hizmetleri, radyolojik görüntüleme ve tıbbi laboratuvar birimleri ile bölgede ciddi anlamda bir eksikliği giderecek olup, aynı zamanda yerel sağlık personelleri için de bir eğitim ve araştırma hastanesi olma özelliğine sahiptir.

Kalıcı projeler gerçekleştiren derneğimiz, insani yardımlara da düzenli olarak devam etmektedir. Sadece 2012-13 yıllarında ramazan ve kurban organizasyonları kapsamında 2.153.955TL’lik yardım Somali’ye ulaştırılmıştır.
 
Yukarıda bahsedilen bugüne kadar yapılan yardımların toplam miktarı 53.038.752 TL’dir.

Somali’de devam etmekte olan yetim-eğitim, temiz su, insani yardımlar, biten kalıcı yardım projelerimizin takibi ve yeni yapılacak yardım projelerinin organizasyonu için derneğimiz 5 Şubat 2013 tarihinde özel olarak bir temsilci görevlendirmiştir.

Bu çerçevede derneğimizin bölgede yürüttüğü tüm yardım organizasyonları başta Somali cumhurbaşkanı olmak üzere Somali başbakanı ve bakanları tarafından takdirle karşılanmış olup, derneğimiz üstün hizmet madalyaları ve teşekkür plaketleri ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca Somali’yi ziyaret eden en üst düzeyde ülkemiz yetkilileri, Somali’de derneğimiz tarafından gerçekleştirilen tüm yardım organizasyonlarını yerinde inceleyerek takdirlerini bildirmişlerdir.
 
Tüm hukuki haklarımızı mahfuz tutarak kamuoyunu bilgilendirir, saygılar sunarız.

Kimse Yok Mu DerneğiAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman 3 yıl önce

ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. somali için neler yapmışsınız. bravo.
havuz medyasına takılmayın siz. boşverin iftiracıları.

Avatar
Çarşamba C. 3 yıl önce

haberi okudum ve güldüm. bunca yardım yapmış bir derneği hedef alıp kapatmak mı istiyosunuz. devlet eliyle her iyi adamın üzerine çullanın bakalım. millet ve mazlumlar gröüyor. somaliden dua alıyoruz diye dolaşıyosunuz. bu adamlar sayesinde de alıyosunuz. bu derneğe zarar verince dualarınız kesilir.

Avatar
Reklamcı 3 yıl önce

balık hafızalı milletiz biz kardeşim. şöyle yaptığınız şeyleri duyurun biraz . reklama bütçe ayırmıyosunuz anlaşılan.