Komisyon Üyeleri Uludere'deki Heron görüntülerini izledi
Komisyon üyelerinin dışında hiçbir milletvekilinin alınmadığı toplantıda, basın mensupları da salona yaklaştırılmadı. Milletvekilleri, 9 saatlik görüntüyü yaklaşık 4 saatte izledi. Köylülerin 4 defa bombalandığı görüldü. CHP ve BDP'li üyeler, görüntülerdeki insanların kaçakçı olduklarının belli olduğunu savunurken, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "'Bu kanaate ulaştık' demek yanlış olur. Görüntüler tek başına büyük resmi görmeye yetmez." dedi.

Uludere Alt Komisyon Başkanı İhsan Şener ise "Sonucu belli bir olay olduğu için 'Görüntülerde kaçakçı oldukları belli' deniyor. Sonucu belli olmayan bir olay olsaydı 'terörist mi kaçakçı mı' sadece Heron görüntüleriyle anlaşılamaz." diye konuştu. Uludere olayını incelemek üzere kurulan alt komisyon, bölgedeki incelemelerinin ardından Ankara'daki çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, komisyon üyeleri dün TBMM'de Aselsan uzmanlarının teknik bilgilendirmeleri doğrultusunda olayla ilgili Heron görüntülerini izledi. Görüntülerin izlendiği toplantı boyunca, salon etrafında yoğun güvenlik tedbiri alındı. Komisyon üyelerinin dışında hiçbir milletvekilinin alınmadığı toplantıda, milletvekillerinin görüntü almasına izin verilmedi, basın mensupları da bölgeye yaklaştırılmadı. Komisyon üyesi milletvekilleri 9 saatlik görüntüyü yaklaşık 4 saatte izledi. Bazı bölümlerin hızlandırılarak geçildiğini belirten CHP'li Malik Ecder Özdemir, "Yürüme sırasındaki durağan görüntüler hızlı geçildi ama atladığımız bir şey olmadı. Tüm olayı baştan sona açıkça gördük." şeklinde konuştu. Uzmanların sadece görüntülerin izlenmesine yardımcı olduğunu belirten Özdemir, hiç soru almadıklarını söyledi.

Komisyon Başkanı Üstün: 'Kaçakçı' kanaati yanlış olur

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, görüntülerden, ölenlerin kaçakçı olduğu, buna rağmen operasyonun yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin olarak, "Bunu iddia etmek mümkün değil. 'Bu kanaate ulaştık' demek yanlış olur. Daha inceleme tamamlanmadı. Görüntüler tek başına büyük resmi görmeye yetmez, bütün verileri değerlendirerek sonuca ulaşacağız." değerlendirmesinde bulundu. Adım adım ilerlediklerini belirten Üstün, "Kurumlarımız bize yardımcı oluyor. Kamuoyu, süreci sabırla takip etmeli, vatandaşlarımız Meclis'e güvenmeliler. Bu olayın ortaya çıkartılması ve bundan sonra böyle bir olay yaşanmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İyi niyetimizden kimse şüphe etmesin." diye konuştu. Üstün, raporu 1,5-2 ay içinde bitirmeyi istediklerini belirterek, ilerledikçe yeni pencereler açıldığını, bu nedenle belki sürecin uzayabileceğini söyledi.

Uludere Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ise CHP ve BDP'li milletvekillerinin görüntülerdeki insanların kaçakçı olduğunun belli olduğu yönündeki iddialarını eleştirerek, "Araştırma henüz sonuçlanmamış. Sonucu belli bir olay olduğu için görüntülerde kaçakçı oldukları belli deniyor. Sonucu belli olmayan bir olay olsaydı 'terörist mi kaçakçı mı' sadece Heron görüntüleriyle anlaşılamaz." ifadelerini kullandı. Şener, komisyonun önceden yargı ve kanaatte bulunmasının, doğruların ortaya çıkmasını karartmak için kullanılabileceğine işaret etti.

Muhalefete göre, görüntüdekilerin kaçakçı oldukları belli CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, görüntülerdekilerin kaçakçı olduklarının çok belli olduğunu savunarak, hepsinin aynı güzergâhtan geldiğini ve mal aldıktan sonra yine aynı güzergâh üzerinden Türkiye'ye yöneldiklerini söyledi. CHP'li komisyon üyesi Ankara Milletvekili Levent Gök, "Ciddi ihmalin olduğu açık şekilde ortadadır. Pisi pisine öldüğünü rahat bir şekilde söyleyebilirim." derken, BDP'li Ertuğrul Kürkçü ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu "Köylülerin bize anlattıkları ile Heron görüntüleri birebir örtüşüyor." diye konuştu. CHP'li Hüseyin Aygün ise "Köylülerin anlattığı her şey doğruymuş, atların ayakları bile." dedi. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da görüntülerde bir insan, canlı grubunun net olarak görüldüğünü, bir yerde toplanıp sınırı geçip, alışveriş yapıp geri döndüklerinin açık olarak görülebildiğini söyledi. Eryılmaz, "Bu kadar sürede kaçakçı olup olmadığını tespit edememek orada bir istihbarat zafiyeti olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu. 
ZAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.