Kör eden polise 16 ay kıdem cezası
Ankara, İstanbul, İzmir, Hatay, Antalya ve Eskişehir’de başlatılan Gezi Parkı soruşturmalarında ilk karar çıktı. Antalya’daki Gezi Parkı gösterilerinde “zor kullanma sınırını aşmakla” suçlanan 40 polisten 25’i disiplin cezası aldı.
 
5’İ EMNİYET AMİRİ
 
18 yaşındaki Vedat Oğuz’un kör olmasına neden olan gaz fişeği kapsülünü atan polis memuru ile belediye otoparkında iki üniversiteliyi coplayan polisler 16 ay kıdem durdurma cezası aldı. Polislerden 5’inin amir olması dikkat çekti. Soruşturma konusu dört ayrı olayda ihmalleri görülmeyen polis müdürlerine ise ceza verilmedi.
 
GÖRÜNTÜ DELİL OLDU
 
Polis başmüfettişleri, 4 ayrı olayda aralarında emniyet müdür yardımcısı, şube ve ilçe emniyet müdürlerinin de bulunduğu 40 polisin savunmasını aldı. Müfettişler, belediyenin kapalı otoparkında güvenlik kameralarına yansıyan ‘şiddet’ görüntülerini de inceledi.
 
2 Haziran gecesi saat 04.30’da otoparkta rastladıkları Akdeniz Üniversitesi öğrencileri B.Ö. ile İ.A’yı cop ve tekmelerle döven 17 polise 16 ay kıdem durdurma cezası verildi. Otoparkın güvenlik kamerası kayıtları da delil olarak dosyaya girdi.
 
DAYAĞI SEYRETMİŞLER
 
10 polisin göstericilere müdahalede ‘zor kullanım sınırını aşan’ meslektaşlarına müdahale etmeyip, olayı seyrettikleri için ceza aldığı öğrenildi. Ankara’da devam eden soruşturmada polisin, savcılığa yapılan 70 ayrı şikayetten soruşturma geçirdiği anlaşıldı. Mülkiye müfettişleri Ankara’daki soruşturmada ‘orantısız güç’ kullanılmadığını müdahalelerin ‘zor kullanma’ sınırları içinde yapıldığını belirledi.
 
Bir genç kör oldu
 
Ey­lem­de 18 ya­şın­da­ki Ve­dat Oğu­z’­un kör ol­ma­sı­na ne­den olan gaz fi­şe­ğini atan po­li­s 16 ay kı­dem ce­za­sı al­dı. 15 po­lis için ‘ce­za ta­yi­ni­ne ma­hal yok­tu­r’ de­nil­di. 5’i amir 25 po­li­sin dos­ya­la­rı EGM Yük­sek Di­sip­lin Ku­ru­lu­’n­da ka­ra­ra bağ­lan­dı. 15 po­li­se, “Hiz­met için­de res­mi sı­fa­tın ge­rek­tir­di­ği say­gın­lı­ğı ve gü­ven duy­gu­su­nu sar­sa­cak ey­lem ve dav­ra­nış­lar­da bu­lun­mak­ta­n’ 16’şar ay kı­dem dur­dur­ma ce­za­sı ve­ril­di. 10 po­lis “Gö­rev­de ka­yıt­sız­lık ve gö­re­vi sav­sak­la­ma­k” su­çun­dan 3 gün­lük ma­aş ke­simle cezalandırıldı.
 


KAMİL ELİBOL - BUGÜN GAZETESİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Egemen Ferah 4 yıl önce

tck m.87/2-b 'de neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama suçunu tanımlamış. 16 ay kıdem durma cezası ne ki? adamın bir gözünü kör etmişsin.