Korkutan deprem
Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre Gökçeada'nın batısında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve çevresi ile Antalya ve çevresi ile Bursa'dan da hissedildi.

Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğündeki deprem saat 12.25'te meydana geldi. Deniz tabanının 11.2 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Çanakkale, Edirne, İzmir, Tekirdağ ve Balıkesir'de çok şiddetli hissedildi.


ATLAYANLAR YARALANDI

Deprem sırasında paniğe kapılıp baygınlık geçiren ve pencerelerden atladıkları gerekçesiyle Çanakkale'de 30'a yakın kişi, Şarköy’de 5, Tekirdağ’da 4, Edirne'nin Keşan İlçesi'nde de 4 kişi yaralandı. Edirne'de inşaatın altında depreme yakalanan 1 kişi de başına tuğla düşmesi sonucu yaralandı.
Tekirdağ'ın Hayrabolu İlçesi'nde Huzurevi'nun duvarlarında da çatlaklar oluştu. Ayrıca Tekirdağ Selimiye Camii'nin minaresinin alem kısmı da yıkıldı.
Yalova'da da deprem sırasında dershanede bulunan ve kendini dışarı atan bazı öğrenciler baygınlık geçirince, kendilerine öğretmenleri müdahale etti. Yalovalılar depremin korkusu nedeniyle uzun süre ev ve işyerlerine giremediler.

ÇANAKKALE'DE BİNALARDA ÇATLAKLAR VAR

Gökçeada açıklarında meydana gelen depremde Gökçeada'da özellikle eski Rum evlerinde çatlak ve çatılarında göçmeler meydana geldiği öğrenildi. Bazı vatandaşların hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
Çanakkale merkezde bazı binalarda çatlaklar oluştu. Depremin paniğiyle kendilerini dışarıya atanlardan yaralananlar olduğu, 15 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Çanakkale merkezde ilk belirlemeye göre yıkılan bina yok. Vatandaşların bilgi almak için telefonlara sarılması nedeniyle özellikle GSM hatlarına ulaşılamadı.
Çanakkale ilçelerinde de binalardan atlayıp yaralananlar olduğu öğrenildi. Çanakkale'nin Gelibolu, Lapkesi ilçelerinde de bazı eski binalarda çatlak olduğu, panikle kaçarken yaralananlar bulunduğu bildirildi.

ÇANAKKALE VALİSİ: "CAN KAYBI YOK"

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, "Gökçeada'da 22 saniye süren bir deprem meydana geldi. Depremin, öğle saatlerinde, olması ve havanında güzel olması nedeniyle insanların dışarıda olduğu bir zaman dilimine rastlaması bir şanstı. Panik kaynaklı cana yönelik yaralanmalar bu nedenle daha az oldu. Tek tesellimiz bu. İlçelerden bilgi alıyoruz. Tüm bölgelerdeki çalışmalarımız sürüyor. İki helikopterde havadan il genelinde uçuş yaparak binalarda bir yıkım olup, olmadığı konusunda tespit yapıyor. Can kaybı şu ana kadar yok. 6.5 şiddetinde deprem eski ve dayanıksız binalarda hasar meydana getirdi. Şu ana kadar ilçelerde 55, il merkezinde 50 olmak üzere 105 yaralı var. Bunlar panik nedeniyle meydana gelen yaralanmalar. Depremin merkezi olan Gökçeada'da da eski binalarda kısmen yıkılmalar var. Yenice'de devlet hastanesinde çatlaklar var. Bu gece evlerine girmek istemeyenler olacak. Binalarında hasar olanlar evlerine girmesin. Çadır ihtiyacı olanların bu taleplerin karşılamaya hazırız" dedi.

GÖKÇEADA'DA KISMEN YIKILAN BİNALAR VAR

Saros Körfezi açıklarında meydana gelen depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yeri olan Gökçada'nın Belediye Başkanı Ünal Çetin, adada kısmın yıkılan, zarar gören evler bulunduğunu, ancak can kaybı olmadığını söyledi. Başkan Çetin, "Münferit yaralanmalar var. İlk müdahaleler yapıldı. Yıkılan zarar gören evlerimiz var. Bu akşam itibarıyla kalınmasında sakınca görülen evler için önlem alıyoruz. Yaralılardan hayati tehlikesi olan yok. Şu an insanlarımız sokaklarda ve tedirgin" dedi.


AFAD'DAN AÇIKLAMA
24 Mayıs 2014 Cumartesi günü Ege Denizi Çanakkale'nin 90 km. açıklarında bir deprem meydana gelmiştir. AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi'nden alınan verilere göre saat 12.25' de meydana gelen, merkez üssü Ege Denizi Çanakkale'nin 90 km. açıkları olan depremin büyüklüğü Mw=6.5, şiddeti 7 ve derinliği 11.21 km. olarak gerçekleşmiştir. Depreme en yakın yerleşim yeri Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi Uğurlu Köyü'dür ve merkez üsse uzaklığı 34.71. km. dir. Başta İstanbul olmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinin büyük bir bölümünde şiddetli şekilde hissedilen depremde alınan ilk bilgilere göre Edirne ve Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bazı evlerin çatılarında hasar meydana gelmiştir. Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Bursa, Kütahya, İzmir, İstanbul, Tekirdağ ve diğer civar il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde herhangi bir can kaybı olmadığı bilgisi alınmış olup, 112 ve SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre deprem sonrası panikle balkondan atlayan bazı vatandaşlarımızda ufak çapta yaralanmalar meydana gelmiştir. Söz konusu deprem sonrası büyüklükleri 3 ile 5.3 arasında değişen onlarca artçık şok yaşanmıştır. Bu artçı şoklar arasında büyüklüğü 5.3 ve 4.4, merkez üssü Saros körfezi yine büyüklüğü 4.6, merkez üssü Çanakkale Eceabat olan üç artçı depremde bulunmaktadır. 

KEŞAN

Deprem esnasında vatandaşlar panikle kendilerini sokağa attı. Bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla yakınlarını aramak isterken, bazıları ise korkudan gözyaşlarına boğuldu. Polis ekipleri şehir genelinde yaptıkları araştırmada herhangi bir can ve mal kaybının bulunmadığını bildirdi.

BANDIRMA

Deprem, Balıkesir'in Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Marmara İlçesi'nde hissedildi. Sarsıntı ile bir çok vatandaş sokağa çıkmak zorunda kaldı. Sarsıntı yüzünden cep telefonları hatları kesilince, ilçe sakinlerin uzun süre yakınlarına ulaşmadı.BURSA

Meydana gelen deprem, korku ve paniğe neden oldu. Bursa ve ilçelerinde hissedilen deprem nedeniyle sokağa kaçan vatandaşlar, uzun süre ev ve işyerlerine giremediler. Baygınlık geçiren bir çok kişi hastanelere kaldırılırken, hatların kesilmesi sonucu cep telefon görüşmneleri uzun süre yapılamadı.
Güvenlik birimleri deprem nedeniyle şu ana kadar her hangi bir can kaybının yaşanmadığını duyurdu.

YALOVA

17 Ağustos depreminde, 2 bin 504 kişinin öldüğü, 4 bin 505 kişinin yaralandığı, 33 bin 718 konut ve iş yerinin hasar gördüğü Yalova'da korku ve paniğe neden oldu. Depremi hisseden Yalovalılar, kendilerini dışarı attılar. Sarsıntı en fazla dershanelerde eğitim gören öğrencileri etkiledi. Dışarı çıkan bazı öğrenciler baygınlık geçirince kendilerine öğretmenleri ve vatandaşlar müdahale etti. Yalovalılar depremin korkusu nedeniyle uzun süre ev ve işyerlerine giremediler.
Yalova Emniyet Müdürlüğü sarsıntıda her hangi bir can kaybının yaşanmadığını açıkladı.

ESKİŞEHİR, KÜTAHYA BİLECİK

Eskişehir'de deprem panik ve heyacana neden oldu. Çok sıyada kişi ev ve işlerlerini terk ederek sokağa çıktı. Vatandaşlar uzun süre içeriye girmedi. Kütahya ve Bilecik'te de deprem heyecan yarattı. Bu iki kentte depremin ardından sokağa çıkanlar cep telefonlarıyla yakılarını arayıp iyi olup olmadıklarını öğrenmeye çalıştı.
Eskişehir, Kütahya ve Bilecik'te deprem nedeniyle şuana kadar can ve mal kaybının olmadığı bildirildi.

KOCAELİ

İzmit kent merkezinde özellikle yüksek binalarda daha şiddetli hissedilen deprem nederniyle vatandaşlar korku içinde dışarı kaçtı.
İzmit kent merkezinde bulunan dersanelerdeki öğrenciler de panik içinde dışarı kaçarken, uzun süre içeriye girmediler. deprem nedeniyle birçok vatandaş da korkudan ev ve işyerlerine girmiyor.

BALIKESİR

Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre Gökçeada'nın batısında 6.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem Balıkesir'de de hissedildi. Vatandaşlar ev ve işyerlerini terkedip cadde ve sokaklara döküldü. Panikle sokağa çıkan vatandaşlar, ailelerine, yakınlarına bir şey olup olmadığını anlamak için cep telefonlarıyla haberleşti. Yoğunluk nedeniyle de kısa bir ara telefonlarda iletişim kesildi. Vatandaşlar, Marmara Depremi'nden sonra ilk kez bu kadar şiddetli bir deprem hissettiklerini, depremin uzun sürdüğünü ve bu nedenle korkup kendilerini dışarı attıklarını vurguladı. Balıkesir ve ilçelerinde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığı, araştırmaların sürdüğü belirtildi.
İSTANBUL VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA
İstanbul Valisi Mutlu: İstanbulumuzla ilgili herhangi bir olumsuz bilgi şu ana kadar intikal etmemiştir. Bilgi toplamaya devam ediyoruz.


ÇEVRE BAKANI: CAN KAYBI YOK

Çevre Bakanı İdris Güllüce, kendilerine gelen bilgilere göre herhangi bir can kaybı olmadığını söyledi.


GÖKÇEADA VE ŞARKÖY'DE YARALILAR VAR

Deprem birçok yerde paniğe neden olurken, binalardan atlayanlar ve bu nedenle yaralananlar oldu. Şarköy’de binadan atlarken yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

Gökçeada açıklarında meydana gelen depremde Gökçeada'da özellikle eski Rum evlerinde çatlak ve çatılarında göçmeler meydana geldiği öğrenildi. Bazı vatandaşların hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.


ÇANAKKALE'DE YIKILAN BİNA YOK

Çanakkale merkezde bazı binalarda çatlaklar oluştu. Depremin paniğiyle kendilerini dışarıya atanlardan yaralananlar olduğu, hastaneye kaldırıldıkları bildirildi. Çanakkale merkezde ilk belirlemeye göre yıkılan bina yok. Vatandaşların bilgi olmak için telefonlara sarılması nedeniyle özellikle GSM hatlarına ulaşılamadı.

Çanakkale ilçelerinde de binalardan atlayıp yaralananlar olduğu öğrenildi. Çanakkale'nin Gelibolu, Lapkesi ilçelerinde de bazı eski binalarda çatlak olduğu, panikle kaçarken yaralananlar bulunduğu bildirildi.


DEPREM SONRASI HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Depremi hisseden bir kişi o anı şöyle anlattı:

Deniz kenarındaydım. Kayalar sallanmaya başladı, korkuyla kaçışmaya başladık.

Kayalar altımızdan kaymaya başladı. 20 – 25 saniye sürdü

Kayaların altından inanılmaz bir uğultu gelmeye başladı

Şehir merkezine geldim. Binalarda ve insanlarda gözle görülür bir şey görmedim. Ama herkes sokaklarda büyük panik var

Binalarda bir sıkıntı görünmüyor. Kaleköy, Bademliyi net gördüm hiçbir şey yok.


TABAKLAR BARDAKLAR KIRILDI

Gökçeada'da deprem anını yaşayan başka bir vatandaş büyük panik yaşadıklarını ve o sırada evdeki kitaplığın devrildiğini, tabak ve bardakların kırıldığını belirtti.


20 KİŞİ KORKU NEDENİYLE HASTANEYE KALDIRILDI

Gökçeada'da 20 kişinin korku ve oanik nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.


BALIKESİR'DE BİR KİŞİ BİNANIN 4. KATINDAN ATLADI

Balıkesir'de de hissedilen deprem nedeniyle halk, sokaklara döküldü. Kentte bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Ayrıca cep telefonlarıyla iletişim, kesintiye uğradı.

Edremit ilçesinde bir vatandaş, panikleyerek yaşadığı binanın 4'üncü katından atlaması sonucu yaralandı. Kimliği henüz belirlenemeyen kişinin, 112 Acil Servis ekiplerince Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.


İSTANBUL'U TETİKLER Mİ?


İSTANBUL KORKUSUNU TETİKLEYEN BİR OLGU YOK

Prof. Dr. Şener Üşümezsöy depremi şöyle yorumladı:

"Küçük artçılar olabilir. Bazen çift deprem oluyor. Kesin diye bir şey yok. Ege denizine doğru ilerleyecek o çok belli. Bu yırtık batıya doğru ilerliyor. Korktuğumuz Silivri açıklarında, Kumburgaz fayına atılma yapmıyor. O İstanbul korkusunu tetikleyen bir olgu göstermiyor."


MARMARA'YI TETİKLEMEZ

Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat:

"Olan depremin Marmara depremini tetikleyici bir deprem değil. Tehlikeyi azalttı veya yükseltti diyemeyiz. Bu deprem beklenen Marmara depreminin etkisini azaltmaz.

Batı Marmara'da küçük depremcikler olabilir bu depremden sonra. Daha önceki depremlerde bu gördük. Yaklaşık 2,5, 3.0 gibi depremler olur."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.