Mahkemeler var iken neden arabulucuya gidilsin?
Muğla Barosu’nun ilk kadın arabulucularından avukat Sabire Sanem YILMAZ’dan alınan bilgilere göre, Arabuluculuk alternatif bir uyuşmazlık çözümü ve tarafların dava dışı ihtilaflarının çözümünde adil bir yol olarak öngörülmekte. Arabulucuyu kendiliğinden seçen taraflar ya da mahkeme tarafından bir arabulucuya yönlendirilen taraflar, arabulucunun tarafsızlığı sayesinde ihtilaflarını kendileri çözebilecek ve arabulucunun nezdinde çözüm tarafların tamamen iradesine uygun olarak gerçekleşecek.

Neden mahkemeler var iken arabulucuya gidilsin sorusuna yanıt veren Arabulucu YILMAZ, arabuluculuğa uygun olan ihtilaflarda, arabululuculuk yolu ile çözülen işlerde taraflar hem zamandan tasarruf edecekler, yıllarca süren yargılamalardan kurtulacaklar, sırları korunmuş olacak, hem de kendilerine en uygun çözümü bulmuş olacaklar. En önemlisi de dostane bir çözüm yolu elde edilmiş olacak. Bu bir yargılama faaliyeti olmayacak. Arabulucu bu görevi yerine getirirken ne bir hakim ne bir avukat olarak hareket edecek. Tamamen tarafsız, her iki tarafın da eşitliğini gözeten ve tarafları yönlendirmeyen bir kişi olarak taraflar arasında yerini alacak.

Arabulucuya giden taraflar arabuluculuk ücreti dışında herhangi bir masrafla karşılaşmayacaklar ve arabulucunun ücreti de taraflar arasında eşit olarak ödenecek.
Tarafların her zaman arabuluculuk yolu ile ihtilafın çözülmesinden dönme hakları da var bu yol gönüllü bir yol diyen YILMAZ, arabulucunun faaliyetini gerçekleştirirken taraflardan öğrendiği sırları gizli tutma yükümlülüğü olduğu ve bu yükümlülüğü ihlal etmesi durumunda ise 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hususu üzerinde durdu ve hassas bir konu olduğunu da belirtti. Burada önemli olan taraflar istediği zaman arabuluculuk faaliyetinden vazgeçebilecekleri gibi, arabulucunun düzenlediği belgelerin ve tarafların beyanlarının delil olarak kullanılmasının da yasak olduğunu vurguladı.

Arabuluculuk süreci tarafların dava açmalarına engel teşkil etmeyecek ve arabuluculuk sürecinin başlamasından itibaren de dava süreleri işlemeyecek.
Taraflar sürecin sonunda anlaşmaya varırlar ise o zaman arabulucu tarafından tarafların istediği ve çözdüğü hususlar tutanağa geçirilecek ve tutanağın bir örneği arabulucu tarafından Arabuluculuk Daire Başkanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

Özellikle ticari işlerde tarafların itibarının korunması ve ticaretinin devamlılığı, aile uyuşmazlıklarında bazı meselelerde özel sırların korunması, boşanmalarda maddi ve manevi tazminatın, eş için yoksulluk nafakasının belirlenmesinde, para alacaklarında, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği tüm ihtilaflarda geniş uygulama alanı bulacak olan arabuluculuk, toplumun birbiri ile barışması açısından oldukça önem arz edecek.

İlerleyen günlerde uygulamasına daha çok tanık olacağımız arabuluculuk faaliyeti için mahkemelerde de uygulanmasına yönelik çalışmalara başlandı.
Hakim taraflara ön inceleme aşamasında arabuluculuğa gitmelerini hatırlatarak, onlara kabul halinde 3 ay süre verecek.

Arabuluculuk yoluyla çözülen ihtilaflarda mahkemeler davaya devam etmeyecekler.

İHTİLAF HALİNDE İHTİLAFIN İLK ARABULUCULUK YOLU İLE ÇÖZÜLMESİNİ MÜVEKKİLİNE SÖYLEMEYEN AVUKAT MÜVEKKİLİNE TAZMİNAT ÖDEYEBİLECEK.

Avukatların da arabuluculuk konusunda bilgilenmeleri ve bu kuruma müvekkillerini yönlendirmek zorunluluğu taşımaları açısından önemli bir karar olarak gündeme gelen tazminat sorumluluğu Arabuluculuğun geliştirilmesi açısından önem kazanacak.

Daha kısa, ucuz, güvenilir ve gizli olan Arabuluculuk yöntemi ile ihtilafın çözümü varken müvekkilini dava yoluna sürükleyen avukat da müvekkilinin arabuluculuk kurumu hakkında yeterince bilgilendirilmemesi nedeni ile tazminat ödemek durumunda kalacak.

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tara sulucu 2 yıl önce

bu yazıdan çıkarttığım sonuç
1-avukatlık yapamayanlar arabuluculuk yapar,
2-avukat kendisine gelen işi, arabulucuk vasfı yoksa, arabuluculara gönderir
3-arabulucular avukatların içinden çıkmış avukatlardır