"MAHKEMEYE 'MAHKÛM ET TALİMATI' VERİLDİ"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesine yol açan kararı için söylediği sözler üzerine hukukçulardan tepki geldi.

“MAHKÛM ET TALİMATI”


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Erdoğan'ın sözlerinin yargılamayı yapan mahkemeye ‘mahkûm et' talimatı verdiğini söyledi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi makamında ziyaret eden Feyzioğlu, burada Erdoğan'ın sözlerini değerlendirdi. 


Anayasa'nın 138. maddesini hatırlatan Feyzioğlu, ardından: “Bu bir beraat kararı değildir, mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararında direnebilirdi. Fakat yargılama bitmedi daha' şeklinde devam eden cümleler, yargılamayı sürdürmekte olan mahkemenin ‘mahkumiyet kararı vermesini' talimatlandırır nitelikte. Vahim olan kısmı bu. Bunu herhangi birisi söylerse, ilgili mahkeme bir ‘sana ne' diyebilir, iki, duymazdan, görmezden gelebilir. Fakat yargılamayı yapan mahkemenin üyelerini atayan HSYK'nın seçilmesinde birinci derecede etkili ve yetkili olan Cumhurbaşkanı, ‘Ben bu yargılama henüz bitmediği için mahkumiyet kararı verileceğini umut ediyorum' anlamına gelen bir cümle sarf ettiğinde, bu o mahkemeye ‘mahkum et' talimatının verilmesidir. Talimat anlamına gelen bu cümle sarf edildikten sonra bu mahkeme mahkumiyet kararı verirse Türkiye'nin tabi olduğu Avrupa Konseyi Değerler Sistemi'nde talimatla verilmiş bir mahkumiyet olur.”


“KARARI UYGULAMAYAN SUÇ İŞLER”


Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi Nuh Hüseyin Köse ise, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını uygulamayan hâkimlerin suç işlemiş olacağını vurguladı. Twitter üzerinde açıklamalarda bulunan Köse, “AYM ve AİHM kararına rağmen haksız tutuklama kararını kaldırmayan yargıç, görevi kötüye kullanma suçu işler. Bir yargıç için aklına ve vicdanına güvenmek, pragmatik kaygılarla davranan politikacıya güvenmekten daha güvencelidir. AİHM ve AYM kararına rağmen, haksız tutuklama kararını uygulamakta direnen yargıç, ayrıca hürriyeti tahdit suçunu da işler.” ifadelerini kullandı.

“ABA ALTINDAN SOPA”


Ankara Barosu da yaptığı açıklamada bir hukuk devletinde hiç kimsenin, yargı organlarının kararlarına uymama hakkı olmadığını vurguladı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Anayasa'nın 153. maddesi, AYM kararlarının kesin olduğunu ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığını açık bir dille ifade etmiştir. Cumhurbaşkanı, bu ifadeleri ile açıkça Anayasa'ya aykırı davranmıştır. Yetmezmiş gibi ‘aslında mahkeme kararında direnebilirdi' diyerek iki gazeteciyi tahliye eden mahkemeye de aba altından sopa göstermiş ve açıkça yargıyı etkilemeye teşebbüs etmiştir.”

“YARGI ÖNÜNDE HESABI SORULUR”


Eski Adalet Bakanı hukuk profesörü Hikmet Sami Türk: “Cumhurbaşkanları görevi başında ancak vatana ihanet suçlaması ile yargılanır. Ancak bunun dışındaki suçları işleyebileceği imtiyazı verilmemiştir. Anayasa Mahkemesi kararına dönük çok ağır ifadelerde anayasa ve TCK çiğnenmiştir. Bunda zamanaşımı olmaz, bir gün mutlaka yargı önünde hesabı sorulur. Yüce Divan'da hesabını verir. Cumhurbaşkanı'nın son AYM kararı ile söylediği sözler, bir cumhurbaşkanının telaffuz edeceği sözler değildir. Herhangi bir vatandaş gibi değil görevi başında cumhurbaşkanının bu sözleri yargıya talimat-telkin ve tavsiye niteliğindedir. Anayasa'mız bunu da yasaklamaktadır. Buna aykırı olan hükmü ihlal eden sözler söylemiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.