Mliyonları ilgilendiren Torba Kanun hakkında tüm detaylar...
 Yeni Torba Kanunda haklar (1)

2016 yılına girdiğimiz günlerde gündemi yine bir torba kanunla açtık. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler yeni bir torba kanun tasarısı kapsamında Meclis’e sunuldu. Pakette, polisten askere, muhtarlardan esnafa, çalışanlardan emeklilere kadar pek çok kesim için önemli düzenlemeler var. 

Emniyet teşkilatına zam
Torba kanun kapsamında mahalle bekçilerinden Emniyet Genel Müdürüne kadar emniyet teşkilatına zam yapılıyor. Teşkilat mensuplarına verilen Emniyet Hizmetleri Tazminatı %25 oranında artırılıyor. Böylece rütbeye göre değişmekle birlikte 140 liradan 615 liraya varan artış yapılmış oluyor.

Doğum izni daha avantajlı olacak

2011 yılında yapılan düzenleme ile memur anne ve babalara her çocuk için iki yıla kadar aylıksız izin hakkı tanınmıştı. Fakat aylıksız izin süreleri memurun kademe ve derece ilerlemesini durdurduğu için pek itibar görmemişti. Şimdi torba kanuna konulan madde ile doğum için aylıksız izin alan anne ve babaya, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükseltmesi yapılacak. Bu haktan, torba kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra kullanılan izinler için yararlanılacak, önce kullanılan izinler için yararlanılamayacak. Ayrıca iki yıllık aylıksız izin hakkından üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen memurlar da yararlanabilecekler. 

Öte yandan erken doğum sebebiyle doğum öncesi iznini kullanamayan memura, bu süre doğum sonrası iznine eklenerek kullandırılacak. Ayrıca üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen memur eşe, çocuğun teslim edildiği tarih itibariyle sekiz hafta aylıklı izin verilecek. 

Doğum sonrası kısmi zamanlı çalışma

Kadın memur, doğumdan sonra izin süresi bitiminde isterse;
Birinci doğumda 2 ay, 
İkinci doğumda 4 ay,
Üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle 
yarım gün çalışabilecek. Bu sürelerde aylığını tam alacak. Çoğul (ikiz, üçüz vb) gebelikte bu sürelere birer ay ilave edilecek. Çocuğun engelli olması durumunda ise tüm doğumlarda yarı zamanlı çalışma süresi 12 ay olacak. Aynı haklardan üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen memurlar da yararlanabilecek. 

Muhtarlara 350 lira zam
Muhtarlara halen ödenmekte olan 950 liralık ödenek, torba kanunla birlikte 1.300 liraya yükseltiliyor. 

Uzman erbaşlara ek gösterge artışı
Uzman erbaşların özlük hakları TSK’daki astsubaylara endeksli olarak düzenlenmiş durumda. Mevcut uygulamada bir uzman erbaşın ek göstergesi astsubayın ⅔’ünden fazla olamıyor. Ayrıca ek gösterge tavanı 2.200 olarak uygulanıyor. Torba kanun bunları artırarak sırasıyla ⅚ ve 3000 olarak düzenliyor. Bu da uzman erbaşlar için maaş artışı ve özellikle emekli aylığında artış anlamına geliyor.


13.01.2016

Dr. Sadettin ORHAN
CEO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.