MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİR YÖNDÜR!
Sakarya Barosu Başkanı Av Zafer Kazan , “Mustafa Kemal Atatürk. O, bir temeldir. Bir yöndür. Tamamlanmış bir inşa değildir” dedi.

Sakarya Barosu Başkanı Av Zafer Kazan,Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 77. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında:  “Mustafa Kemal Atatürk. O, bir temeldir. Bir yöndür. Tamamlanmış bir inşa değildir.” dedi.

Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürk’ün temellerini atmış olduğu demokrasi yolunu, onu yok etmek için bir araç gibi kullananlara seslenerek:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bu topraklar üzerinde yaşayan yurttaşların Atatürk’ün ilkelerinden; yani Laik, Demokratik, Sosyal bir Hukuk devleti olmaktan başka çaresi yoktur. Bu topraklarda barış içinde yaşamanın yegâne yolu bu evrensel ilkelere sahip çıkmaktır.” dedi.

M. KEMAL ATATÜRK BİR YÖNDÜR!

Cephelerin ve kitapların arasında millete adanan bir ömür; Mustafa Kemal Atatürk. O, bir temeldir. Bir yöndür. Tamamlanmış bir inşa değildir. Bu inşaya ancak yeni şeyler katmaya çalışanlar O’nu bugün samimi olarak saygı ve şükranla anacaktır. Zira kendisinin bizzat şu sözleri bizlere bitmek bilmeyecek bir azmin ve mücadelenin ufkuna işaret etmektedir; “Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılar bize ancak gelişmeye ve uygarlığa doğru bir yol açmıştır. Yoksa gelişmeye ve uygarlığa henüz ulaştırmış değildir.” 

BAŞKA ÇARESİ YOK

Bugün Atatürk’ün adını sadece paravan olarak kullananlara, O’nunla aslında en küçük bir gönül bağı kurmamış olanlara veya bilakis O’na düşman olanlara, temellerini attığı ‘demokrasi yolunu’, onu yok etmek için bir araç gibi kullananlara seslenmek isterim; İnanın ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bu topraklar üzerinde yaşayan yurttaşların Atatürk’ün ilkelerinden; yani Laik, Demokratik, Sosyal bir Hukuk devleti olmaktan başka çaresi yoktur. 

BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İÇİN

Zira bu topraklarda barış içinde yaşamanın yegâne yolu bu evrensel ilkelere sahip çıkmak ve onu yaşamaktan geçmektedir. Emin olunuz ki bu ilkelerden sapıldığı oranda bu topraklar üzerinde birlikte yaşam imkânsız hale gelecektir! 

BU İLKELERE SAHİP ÇIKMAZ İSEK 

Eğer umarsızca hayatı sadece kendi menfaatlerimiz yörüngesinde yaşar isek, hayattaki yegâne endişemiz günlük menfaatlerimiz ve kişisel hesaplarımızdan ibaret ise,  bu ülkenin geleceğine yani hukukuna, demokrasisine, bir arada özgürce yaşamayı mümkün kılan Cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkacak eylemsel bir irade göstermiyor isek, korkuyor isek, kaçıyor isek, tembellik ediyor isek emin olunuz ki yarın çocuklarımızın veyahut torunlarımızın düşüneceği günlük bir menfaati dahi olamayacak! Zira Hukukunu, demokrasisini, özgürlüğünü tamamen yitirmiş bir zillet ve acı içinde, günlerini sadece bizlere lanet okuyarak geçirmek zorunda kalacaklardır!

GERÇEĞE DÖNÜŞEN ÜTOPYA “CUMHURİYET”

Atatürk’ün bir ütopyası vardı ve fakat son derece gerçekçi biriydi. O’nun dehası ütopyasını realist bir denge içinde hayata geçirebilmesiyle ortaya çıkmıştır. 

Bugün meşruluğun kaynağı artık kişiler değil, yasalar ve hukuk ise eğer bu onun hayata geçirdiği ütopyalarından biridir. 

SAYGIYLA ÖZLEMLE ANIYORUZ

Bir ütopya iken gerçeğe dönüştürdüğün ve “gençlere emanet ediyorum” dediğin büyük eserin “Cumhuriyet” için, bu topraklarda insan olmanın değerini yeniden bizlere tattırdığın için, ruhumuza aşıladığın özgür ve eşit yurttaş olma arzusu ve heyecanı için sana minnettarız. 

Aziz hatıran karşısında saygıyla eğiliyor ve seni özlemle anıyoruz. 

Ruhun şad olsun!
   
Sakarya Barosu 
Yönetim Kurulu Adına
Av. Zafer KAZAN
Baro Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.