Neleri 10 yıl saklamak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz?

Rahmi Ofluoğlu
Türk Ticaret Kanuna göre saklama zorunluluğu olan defter ve belgeler nelerdir?

DEFTERLER
 
6102, TTK. 64/3 ve 4. maddesine göre tutulması zorunlu ticari defterler 
 
1-Yevmiye defteri,
2-Defteri kebir
3-Envanter defteri
4- Pay defteri
5- Yönetim Kurulu karar defteri
6-Genel kurul toplantı ve müzakere defteri
 
BELGELER
6102, 64/2 ye göre belgeler
Tacirler, işletmeye gönderilen her türlü belgenin fotokopi, karbonlu kopya, mikrofiş, bilgisayar kaydı veya benzer şekildeki bir kopyasını, yazılı, görsel veya elektronik ortamda saklamakla yükümlüdür.

6102, 210 uncu maddeye göre “Ticaret şirketlerinin, bu Kanun kapsamındaki işlemleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanları tarafından denetlenir.”
 
Kanunda gösterilen defter ve belgeleri bakanlık denetleme elemanlarına vermeyenler veya eksik verenler, denetim elemanlarının görevlerini yapmasına engel olanlar 562. Maddenin 4. Fıkrasına göre en az 300 gün, en fazla 730 gün hapse çevrilebilir adli para cezası ile cezalandırılır.
 
6102 sayılı kanun ile işler değişti, yeni kanun idari, adli ve hapis cezaları getirdi. Ne var ki iş adamları eski alışkanlıklarla muhasebe defterlerini 5 yıl sakladıktan sonra atabilmekte, TTK’ya göre tutmak zorunda olduğu defterleri ve saklamak zorunda olduğu belgeleri bilmemektedir.
6102 sayılı yasaya göre yukarıda sayılan defter ve belgeleri iş adamları 10 yıl saklamak zorundadırlar. Kanuna göre ticaret şirketlerini denetleme yetkisi olan bakanlık denetleme elemanları bu fatura veya belgeleri istediğinde vermek zorundadırlar, aksi halde adli para cezası ile cezalandırılacaklardır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.