O İLÇEDE 2015'DE EVLENME ORANININ YÜZDE 40'I BOŞANDI
Akşehir’de 2014 yılında 244 çift boşanırken, 715 çift nikah masasına oturdu. 2015 yılının günümüze kadar olan kısmında ise yaklaşık 220 çift boşanırken 675 çift de dünya evine girdi. 
Akşehir’de boşanmalar üzerine yaptığımız araştırmalarda karşılaşılan sonuç şehrimizde her yıl ortalama olarak  üç kişinin evlenirken bir çiftin evlilik akdini sonlandırdığı yönünde gelişiyor. Bu konuda Akşehir Adliyesi’nden edindiğimiz bilgilere göre boşanmaların başlıca nedenleri arasında en öne çıkan sebebin ekonomik sıkıntılar olduğu belirtiliyor.İşsizlik nedeniyle çalışamayan beyler veya her iki tarafın da yaşam şartlarına ayak uydurması için ekonomik özgürlüğünün olmaması boşanmaları oldukça tetikliyor. Bunun yanında Akşehir’deki içkili mekanlar da boşanma vakalarında oldukça önemli rol oynuyor. Zaten maddi açıdan sıkıntı yaşayan eşler birde bu tip yerlere takıldığı zaman aileler işin içinden çıkamayarak boşanma davaları için adliyelere sürükleniyor. 

AİLELERDE BOŞANMA NEDENLERİNİN ARASINDA

Boşanma davalarında ikinci büyük sebep ise kız ve erkek ailelerinin evlilik olayında çiftlerin evlilik hayatına gerekenden çok müdahale etmesi olduğu belirten yetkililer; “Kız ve erkek aileleri kızlarını yahut oğullarını çok sevdikleri için kıskanıyor gelinleri veya damatları ile paylaşamıyor. Aileler olaylara gerekenden fazla dahil oldukları zaman evlilikler sıkıntıya düşüyor. Aileler yatıştırıcı olmak yerine daha çok yangını körükleyici davranıyor. Yol gösterip destek olmaktan ziyade çocukları adına karar verip aman sana başka kız mı yok yada elini sallasın ellisi dedikleri zaman çocukların yuvalarının istemeden de olsa yıkılmalarına neden oluyorlar. 

DİZİLERDEKİ TOZPEMBE HAYATLARA ALDANMAYIN…

Boşanma nedenleri arasında dizilerinde önemli bir ro üstlendiğini belirten yetkililer, “Dizilerdeki özendirici hayatlar, son model arabalar, romantik sahneler gençleri evliliğin tozpembe olduğu yönünde inandırsa da gerçek hayattaki evlilikler hayallerinin yıkımına neden oluyor. Dizilerdeki hayatlara özenen çiftler hayallerle girdikleri evlilik yolunda hüsran yaşayabiliyor. Son dönemlerde dizilerde yaşanan aldatma olayları ve çarpık ilişkiler de çiftleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.  Dizilerin yanında çevre ve çekememe faktörleri de hat safhada evlilikleri etkileyebiliyor. Maddi durumu kendisinden daha iyi olan birisinin evine gittiği zaman kendi evlerine gelen çiftler neden onların osu var bizim yok gibi tartışmalara girebiliyorlar. Yahut onun kocası her gün yemeğe çıkartıyormuş benim kocam çıkartmıyor. Gibi sorunlar yaşayabiliyorlar.” Şeklinde belirttiler.  

“KADINI EŞYA GİBİ GÖRMEK”

Kırsal kesimde bayanlar boşanma konusunda daha sabırlı olmak zorunda kalıyor. Eşlerinden şiddet görseler bile boşanmayı göze alamadıklarını belirten yetkililer, kırsal kesimlerde erkekler bayanları eşya gibi görüyor. Nasıl ki evde televizyon, buzdolabı olmak zorunda kadın da evinde oturmak zorunda diye düşünüyorlar. Kırsal kesimdeki bayanlar eşleri tarafından şiddet de görse boşanmayı göze alamıyor. Yeni çıkan  6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında bayanlar kolaylaştırılmış prosedürler ile eşleri hakkında evden uzaklaştırma kararı alabiliyor. Fakat bu karar bazı bayanlar tarafından kısa süre sonra geri çektiriliyor. Başka bir geliri olmayan eşlerine muhtaç olan bayanlar uzaklaştırma kararından faydalansa da ekonomik sıkıntı dolayısı ile eşlerine katlanmak zorunda kalabiliyorlar. Evine ekmek götüremeyen bazı erkekler ellerine geçen üç beş kuruşu da içkili mekânlara yatırabiliyor ve ya başka kadınlarla yaşayabiliyor. Bazen kadınlar ağlayarak geliyor evimizde yiyecek ekmeğimiz yok kocam dost tutmuş diye. Böyle durumlarda eğer kadın kendi ayakları üzerinde duramıyorsa boşanma talebinden vazgeçiyor yahut boşanıp baba ocağına geri dönmek zorunda kalıyor. Kısacası her iki taraftan da eşlerin sorumsuzluğu insanları boşanma noktalarına getiriyor. 

“ANLAŞMALI DA BOŞANMALAR DA NEDEN EKENOMİK”

Anlaşmalı boşanmalarda da ekonominin ön planda olduğunu belirten yetkililer, anlaşmalı boşanma yapan kesimlerde var. Oda ekonomik sebeplere dayanıyor. Bayanların anneleri veya babaları tarafından emeklilikleri varsa boşandıkları takdirde bu maaş hakkını elde edebiliyorlar. Ya da eşinin bankalara veya icra dairelerine borcu varsa haciz v.b. durumlardan kaçınmak için vatandaşlar çare olarak boşanmaları görebiliyorlar.”denildi. 

“TEKNOLOJİ DEZAVANTAJ”

Boşanma davalarına bakan Avukatlarımızdan Özgür Kaçar ve Ramazan Kirit ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Avukatlarımıza göre eşleri boşanmalara sürükleyen en büyük neden ise karşılıklı saygının eşler arasında yitirilmesi olduğunu gördük.

Boşanma nedenlerin bir kısmının ekonomik nedenler olduğunu belirten Av. Özgür Kaçar: “ Boşanmaların bir kısmı maddi durumu zayıf ailelerde geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Teknolojik gelişmeler de evlilikleri olumsuz etkiliyor. İnternet üzerinden başkaları ile yakınlaşmalar boşanmalara neden olabiliyor. Telefon sosyal paylaşım siteleri boşanmaları tetikliyor. İlkokul ikiye üçe giden bir çocuğu olan bir adam bile içkili mekânlara dadanıp ailesini ihmal edip boşanma noktasına gelebiliyor. Akşehir’de çok olmasa da yinede şiddet olayları nedeniyle boşanma vakaları da var. Mahkemeler şiddete duyarsız değil aksine bu konuda çok titiz davranıyor. Uzaklaştırma kararları koruma kararları bayanları korumaya yönelik. Eşler arasında iki eş de çalışıp kazanıyorsa birbirlerinin kahrını çekme durumu artık yok. Çiftler ben zaten ayaklarımın üzerinde durabiliyorum sana ihtiyacım yok diyip boşanma olayları gerçekleşebiliyor. Karşılıklı hoşgörü her iki tarafta da azalmış olması, saygı olayının ortadan kalkması aileleri boşanmaya sürüklüyor. Boşanmaların en çok görüldüğü evliliğin ilk beş yılında gerçekleştiğini gözlemliyorum ben. Ve bana göre on yıldan sonra da boşanma olayları artıyor. 30-40 yıllık evliliklerinde bittiğini görüyoruz. Bu zamana kadar çocuklarım için çektim artık çekmeyeceğim çocuklar büyüdü hayatlarını kurdu artık dayanamıyorum boşanacağım diyenlerde var.”dedi

 

“EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR”

Boşanma olaylarında eğer çocuklar varsa durumun daha da zor olduğunu belirten Av. Özgür Kaçar: “Şunu özellikle belirtmeliyim ki boşanma olaylarından en çok çocuklar etkileniyor. Evlilik olayının çocuk oyuncağı olmadığını bireyler algılamalı. Her boşanma davası kendi içinde başka bir hayat hikayesi daha beraberinde getiriyor. Velayette genelde ilkokul çağı ve daha düşük yaştaki çocuklarda anne bakım ve sevgisine muhtaç olduğu için anne tarafına veriliyor. Mahkeme tarafından karar verilen nafaka ile çalışmayan bir bayanın çocuklarına bakması çok ta kolay bir şey değil aslına bakılırsa. Durum böyle olunca anne ya çocuğuna bakamıyor ya ekonomik nedenlerle tekrar evlenmek zorunda kalıyor. Sonuçta olan çocuklara oluyor. Ciddi anlamda çocuklar psikolojik olarak sıkıntılı dönemler yaşıyor. Çiftler çocuklarını koz olarak kullanıyorlar birbirlerine karşı. Mesela çocuk anneye verildi. Anne çocuğu babaya karşı dolduruyor. Veya tam tersi durum yaşanıyor. Örneğin mahkeme çocuğu anneye veriyor baba haftada bir gün görebilecek diye karar veriyor. Baba görmeye gittiği zaman icra kanalıyla gitmesi gerekiyor. Yoksa icra müdürlüğü olmazsa göstermemek isterse göstermiyor diğer taraf. Resmi işlem niteliği kazandığı için icra kanalıyla çocuğunu görmek isterse görebiliyor buda babaya ekonomik olarak yaklaşık 300 TL civarında maliyete sebep oluyor. Baba bir veriyor iki veriyor sonra işin içinden çıkamıyor. Kültürel yozlaşma ve teknolojik gelişmeler olumsuz şekilde değerlendirilerek evliliği de olumsuz şekilde etkiliyor. Bir müvekkilim davasında anlatıyordu eşim eve geliyor ben eve geliyorum aramızda hiç muhabbet yok bilgisayarı alıp diğer odaya geçip saatlerce bilgisayar başında oturuyor. Eşim hep bilgisayarla oynuyor ve çocuklarla ilgilenmiyor ya da bayansa yemek yapmıyor ev işleri ile ilgilenmiyor gibi. Kadınlar artık bazı konularda daha bilinçli. Kanunlarda bayanlara bu konuda çok önem veriyor. Kadın eşiyle sorun yaşıyorsa prosedür olarak çok kolaylaştı avukattan yardım almadan bile aldırdığı uzaklaştırma kararı ile eşini evden uzaklaştırabiliyor. İstisnai olan örneklerde on yıla kadar süren boşanma davaları var ama genel olarak bir boşanma davası üç yıl içerisinde sonuçlanabiliyor.”dedi.

BOŞANMA OLAYLARI MADDİ BİR YIKIMI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

Boşanma vakalarının çiftleri psikolojik yönden olumsuz etkilemenin yanında maddi açıdan da bir külfet olduğunu belirten Av. Ramazan Kirit: “ Boşanma vakalarında avukat ücretleri alt taban olarak 1800 TL’den başlıyor. Tabi bu artarak devam ediyor. Bir boşanma davasını 5 bin TL’ye alan avukat ta var 2 bin 500 de alan var. Boşanmalar ekonomik olarak da ailelere kayıplar yaşatıyor. Boşanma masrafları başta olmak üzere avukatlık asgari ücret tarifesi gereği de bir boşanma en az iki bin TL’yi bulan bir masraf doğuruyor. Üzerinde hiçbir geliri yoksa, maaşı yoksa adli yardımdan da yararlanıp BARO ücretsiz avukat tayin ediyor. Maddi durumu sıkıntıda olan vatandaşlar için baro avukat tahsil ederken sadece yaklaşık 300 TL mahkeme masraflarını ödeyip boşanma davası açabiliyorlar.  

Boşanma davalarında uzaklaştırma kararları bence davaları olumsuz etkiliyor. İki taraf arasında da büyük bir gerginlik yaşanıyor. Orta yolu bulabilme ihtimali varsa bile bazen bazı durumlarda uzaklaştırma kararı tarafları olumsuz etkileyebiliyor. Yargıtay boşanma davalarında kadına şiddetten dolayı bayanlara birçok hak tanıdığı için genelde boşanma davaları bayanların lehine sonuçlanıyor.”dedi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.