Ordudan atılanlara iade-i itibar müjdesi

Yasanın mimarı CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır, “Adalet Bakanı Ergin benimle görüştü ve destekleyeceğini söyledi. BDP de Akın Birdal’ın öncülüğünde destek veriyor. Konsensus sağlandı, yasa en kısa sürede çıkacak” dedi... CHP’nin yasa teklifi ordudan atılanlara terfi ve emekli maaşı öngörüyor...

CHP’nin 12 Mart ve 12 Eylül darbeleriyle 28 Şubat sürecini de kapsayacak şekilde, son 40 yıl içinde TSK’dan atılan subay, ast subay ve sivil memurlar ile aynı dönemlerde okullarıyla ilişiği kesilen askeri öğrencilere iade-i itibar öngören yasa teklifine, hükümet kanadından da “sürpriz” destek geldi.

Meclis’te kendisi de 12 Eylül darbesinin ardından 3’lü kararname ile re’sen emekliye sevk edilmiş bir subay olan teklif sahibi CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır ile görüşen Adalet Bakanı Ergin, düzenlenmeye destek verecekleri mesajını iletti, mağdur TSK mensuplarının örgütlü oldukları dernek ve vakıflar ile irtibata geçerek, toplantı yapmak istediğini söyledi. Çakır tasarıyı hazırlama sürecini ve hükümetten gelen desteği VATAN’a şöyle anlattı:

İKLİM ARTIK UYGUN
“Bu konunun mağduru olarak yasal bir düzenleme getirilmesi her zaman aklımdaydı. Ortak kaderi paylaşan arkadaşlarla sürekli bu konuyu konuşuyorduk. Referandum sürecinden sonra Türkiye’de oluşan iklimin artık bu yasa tasarısının hazırlanmasına imkan sağladığına inandım. Son olarak pazar günü res’en emekli olan askerlerin kurduğu Asder ve Eylülder yöneticileri toplantı yaptı.

Toplantı sonucunda yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya varıldı. Dernek yöneticileri AKP yöneticileri ile görüştüler. Onların desteğini aldılar. Ben de önceki gün TBMM Başkanlığı’na sundum. CHP Genel Başkanı ve Grup Başkanvekilleri de bu tasarımızı destekledi. BDP Grubunun da özellikle Akın Birdal öncülüğünde böyle bir yasa tasarısına sıcak baktığını biliyordum. Önceki gün akşam üzeri ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin bu konuyla ilgili benle görüşmek istedi.

Bana bu tasarının doğru bir yaklaşım olduğunu ve destek vereceklerini söyledi. Hatta kurmaylarına talimat vererek en kısa zamanda mağdurların kurduğu dernek yöneticileri ile bir araya gelinmesini söyledi. Şimdi seçim sonrasına bırakmadan ya torba yasaya alarak ya da uyum yasalarının içine konarak bu yasanın çıkartılması gerekiyor.”

1969’da 69 subay bir bildiri yayımlamıştı. O subayların içinde bugünün ünlü televizyoncusu Ali Kırca da vardı. Kırca 20 yaşında bir deniz teğmeniyken bu bildiri nedeniyle 83 ordu mensubuyla birlikte, 12 Mart’ta sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı. Bu kare de Samandra Askeri Cezaevi’ndeki günlerinden hatıra kaldı...

3 BİN SUBAY VE ASTSUBAYA VAR
Daha önce sadece 1971 muhtırası dönemindeki mağduriyetlerin giderilmesine yönelik teklif veren CHP’nin, Anayasa değişikliklerini gerekçe göstererek 80 darbesi ve 28 Şubat süreci mağdurlarını da kapsama alan düzenleme önerisinin hayata geçmesi halinde yaklaşık 3 bin subay ve astsubaya itibarları iade edilecek. Bunların arasında televizyoncu Ali Kırca, yazarlar Ömer Laçiner, İskender Pala ve Atilla Özsever gibi ünlü isimler de var.

Rasim Çakır da darbezedelerden... Hikayesini ise şöyle anlatıyor: “23 Nisan 1982’de Eğridir Dağ Komanda Okulu’nda kursiyer teğmendim. Beni orada gözaltına aldılar ve Ankara Dil ve İstihbarat Okulu’na getirildim. 47 gün işkence ve sorgu süreci yaşadım. Sonra serbest bırakıldık ama bu sefer de polise verdiler bizi. Orada da tutuklu kaldık. Sonra sıkı yönetim mahkemesi bizi yargıladı. İlk celsede beraat ettim. Ancak res’en emekli edildim. Buna bahane olarak da ‘disiplinsizliğim’ gösterildi. Oysa disiplin notum 97’ydi.”

YAPILANLAR İÇİN 36 MAAŞ YETER Mİ
İskender Pala - Yazar: “CHP’nin meclise sunduğu “iade-i itibar” yasa teklifini çok olumlu ve yerinde buluyorum. Bu teklif yasalaşır ya da yönetmelik haline gelirse devlet bu ülkede dayatmalara uğramış, haksız uygulamalara maruz kalmış insanlarla, yani tarihle yüzleşmiş olacak. Öneri sağcısı ya da solcusu hiç fark etmez ayrım yapmadan herkesi kucaklayan bir öneri. Ancak ben İskender Pala olarak devletten herhangi bir tazminat talep etmiyorum, buna ihtiyacım yok.

Toplum bana itibarımı verdi, askeriyedeki şartlardan daha iyi şartları yaşıyorum. Benim dışımda 1665 arkadaşımın içinde çocuklarını okutamayanlar, çok zor şartlarda yaşayanlar oldu. Onların mağduriyetlerinin giderilmesi için bu önerinin kanunlaşmasını istiyorum. Ama yapılanlar için 36 maaş yeterli midir, hesabını yapmak lazım. Ama bu tazminat benim kızımın gözünden dökülen bir damla etmez, ancak teselli eder.”

ORDU EVİNE GİRME HAYALİ
Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Atilla Özsever: “Aslında burada işin maddi boyutundan çok manevi boyutu önemli. Ben üsteğmenken emekli edildim. Kara Kuvvetleri Devrimci Subaylar Örgütü’ne üye olmaktan yargılandım. Nisan 1972’de res’en emekli oldum. 1977 yılında ise beraat ettim. Çünkü maddi delil yoktu. Ama orduya dönmemiz söz konusu olmadı.

Şimdi bu yasa ile bize iade-i itibar verilmiş olacak. Düşünsenize orduevleri başta olmak üzere ordunun hiçbir sosyal imkanından faydalanamıyorduk. Bunu bırakın ben 11 yaşında orduya girdim. Ne kadar ordudan atılsam da benim bir çok dostum hala orduda ve onlarla görüşüyorum. Bu kadar erken yaşta orduya girdiğinizde oradaki insanlar sizin aileniz gibi oluyor. Bu yasa kabul edilirse orduevlerinde sınıf arkadaşlarımla rahatça görüşebileceğim. Orgeneral Aslan Güner ile Osman Pamukoğlu Paşa benim sınıf arkadaşlarımdı.”

ARTIK 'TATLI ÇARŞAMBALAR'A GİDEBİLECEĞİM
Bağ-Kur emeklisi Ahmet Bastoncu: Nisan 1972 yılında teğmenken res’en emekli edildim. Daha sonra yargılandık ve beraat ettik. Ama doğal olarak orduya dönemedik. Yıllar içinde çok mücadele verdik. Sonunda ayakta kaldık. Ama ayakta kalamayan, yaşananları kaldıramayan arkadaşlarımız oldu ve bazı arkadaşlarımız intihar etti. Şu an Bağkur emekliyim. Teğmen olarak emekli olduğum için aylık gelirim 780 TL. Eğer kanun tasarı kabul edilirse maaşım 3 bin 200 TL civarında olacak.

Ancak bizi sevindiren konu ise maddi değil manevi boyutu. Örneğin sınıf arkadaşlarımızla toplantılar yaparız. Bunların adı ‘Tatlı Çarşamba’dır. Sınıf arkadaşları orduevinde buluşur ve hasret giderir. Ancak bizim ordu evine girmemiz yasaktır. Biz bu toplantılara katılamazdık, onur kırıcı bir olay. Şimdi bu toplantılara katılabileceğiz.”

ATILINCA PAZARCILIK YAPTIM
Gazeteci-Yazar Rahmi Yıldırım: “Çocukluğumuzu ve gençliğimizi orduda bıraktık. Bizi askerlikten uzaklaştırdıklarında pazarcı, köfteci, ayakkabıcı, seyyarcı, çorapçı olduk. Bu işleri yapmak için Kara Harp Okulu mezunu olmak gerekmiyordu. Orduda kalan arkadaşlarım yani 1978 mezunları 2009 yılında kıdemli albay rütbesiyle emekli oldular. Şimdi ben de onlar gibi 2 yıllık emekli olacaktım. Akademiye gitseydim Tüm general olacaktım. Yaşadığım hayat standartlarının üzerinde bir hayatım olacaktı. İade-i itibar terimini kabul etmiyorum, çünkü biz itibarımızı ve onurumuzu yitirmedik.

Ben çocuklarıma yıllar sonra anlattım ordudan atıldığımı ve gördüğüm işkenceleri. İçeriye girdiğimde bir tek annem vardı. 2 buçuk yıl Metris Cezaevinde kaldım, çıktıktan sonra gazetecilik okudum. Ama ihraç maddi manevi 5 yılımı götürdü. 5 yıl boyunca tek kuruş kazanmadım. Bu sebeple tazminatla falan bu yaşatılanların telafisi olmaz.”

ALLAH'IN EMİRLERİNE UYDUM DİYE ATILDIM
Prof. Dr. Ahmet Alper: “Ben 1997’de 28 Şubat sürecinde Ağustos şurasında ordudan uzaklaştırıldım. Uzaklaştırıldığımda Gülhane Askeri Tıp Akademisi(GATA) Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı’ydım ve kıdemli albay rütbesindeydim. 33 yıl hiç disiplin cezası almadan YAŞ kararıyla disiplinsizlikten dolayı uzaklaştırılım. Nedeni de Allah’ın emirlerine uymaya çalışan bir Müslüman olmaktı.

Şu anda orduda olsaydım kıdemli albay veya general rütbesinden emekli olacaktım. Arkadaşlarım arasında şu anda tümgeneral olarak emekli olanlar var. Ben CHP’nin önerisini son derece olumlu karşılıyorum. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP Milletvekili Rasim Çakır’a minnettarım. Öneriye göre kaybedilmiş haklarımız var.”

İTİBAR YETMEZ
Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanı Prof.Dr.Nevzat Tarhan: “CHP’nin önerisi toplam 3259 kişiyi ilgilendiren bir öneri. 1997 yılında 28 Şubat sürecinde ise 1637 kişi ordudan uzaklaştırılmıştı. Ben normal bir şekilde kendi isteğimle emekli oldum. Ancak haksızlıkla mücadele konusunda bu mücadelede mağdurların yanındayım. Ordudan atılan kurmay binbaşılar var şu an, bir savaş olsa er olacak çağrılacaklar. Bunların elbette düzeltilmesi gerekiyor. Bence bu kanun biraz daha olgunlaştırılacak. Eksik olan şey rütbeyle ilgili haklar verilmiyor. Yani göreve iade edilip, intibakları yapılmalı. Yani bir günlük göreve başladı ve çıktı yapılması gerekiyor. Ben bu önerinin zaten bu yönde geliştirileceğini düşünüyorum.”  (Vatan)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kemal avcı 7 yıl önce

2002 UZMAN JANDARMA MEZUNUYUM. EŞİMLE ARAMIZDA OLAN BOŞANMA DAVASI YÜZÜNDEN EŞİMİN BENİM HAKKIMDA YAPTIĞI ASILSIZ ŞİKAYETLER VE DÖNEMİN İL JANDARMA KOMUTANI ABDULLAH AŞIK' IN ŞAHSİ EGOLARI YÜZÜNDEN 6 YIL HİÇ NE ASKERİ MAHKEME NE DE SİVİL MAHKEMEDE YARGILANIP CEZA ALMAMIŞKEN 6 YIL HİÇ DİSİPLİN CEZASI ALMAMIŞKEN BOŞANMA DAVASINI AÇTIKTAN SONRA EŞİMİN BENİM HAKKIMDA YAPTIĞI ASILSIZ ŞİKAYETLER VE DÖNEMİN İL JANDARMA KOMUTANI ABDULLAH AŞIK' IN TOPLAM BİR YIL İÇİNDE VERDİĞİ 57 GÜN ODA VE GÖZ HAPSİ İLE TSK' DAN İLİŞİĞİM KESİLDİ. DAHASI DA BENİ SIRF ANAYASANIN BANA VERDİĞİ DİLEKÇE HAKKIMI KULLANDIM DİYE ABDULLAH AŞIK TARAFINDAN JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINI TEHDİT SUÇUNDAN YARGILANDIM AMA BERAAT ETTİM. YANİ OYUNLARI BOŞA ÇIKTI. BU ALBAY YÜZÜNDEN ANTALYA İL JANDARMA KOMUTANLIĞINDA GÖREV YAPAN 15' E YAKIN PERSONEL BU ALBAYIN ŞAHSİ EGOSUNUN MAĞDURU OLDU. YÜZLERCE PERSONEL HAKSIZ ŞEKİLDE DİSİPLİN CEZASI ALDI. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. VE BU HAKSIZLIĞI BÜTÜN DÜNYA BASININA DAĞITACAĞIM.

Avatar
adem turhan 2 yıl önce

2005 yılında jandarma üçvş olarak çalışırken üzerime atılan iftira sonucu tarafıma açılan kamu davaları belge gösterilerek tsk dan jandarmadan disiplinsizlik ve ahlaki durum dan 2005 15 haziranda ilişiğim kesildi.Ancak yargılamanın devam etmesi ve göstermiş olduğum haksızlıkla mücadele sonucunda adalet geçte olsa tecelli etti.
2016 ocak ayında beraat ettim. Askeri yüksek idare mahkemesi 1 nci dairesi hukukun üstünlüğünü beraat kararını hiçe sayarak iade işlemini 28 haziran 2016 yani 15 temmuz darbe girişiminden 17 gün önce red etti. hemen anayasa mahkemesine kişisel başvuruda bulundum şu an beklemekteyim.
yeni yasa ya göre ayim ve yetkileri alındı karar geçerlimi bizim durumumuzda olan bir çok mağdurun durumu ne olur.

Avatar
mahmut erdoğan 7 yıl önce

97 yılında uzman jandarma okulundam mezun oldum 2.5 sene batıda görev yapıp doğuya gitmem 6 ay kala doğudan henüz gelmiş komutanlarımın haksız yere hakkımda sicil düzenleyerek bir anda beni tsk nın dışına atmalarını aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen hala hazmedemiyorum ve hala askerliği özlüyorum buda benim sevdiğim işti resen emekli uzman jandarma olmuşum ama ne emeklilikle nede askerlikle ilişiğimiz kalmadı çok uğraştım ama dönemedim. şimdi özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum eğerki yüz kızartıcı bir suçumuz olsaydı bu sertifikayıda vermezlerdi.devlet büyüklerimizin bizlere el açıp ya tekrar görevimize yada devletin herhangi bir biriminde adalet bakanlığında mesela ceza evlerinde bizlere uygun görevler verip hayatımızı memur olarak hak ettiğimiz şekilde sürdürmemizi sağlamalarını istiyoruz.

Avatar
Mesut dogan 7 yıl önce

Sonunda yasa gecti ama sınırlı olarak gecti bende 2008 Şubat ayında TSK dan ilişiğim kesildi ama ayim de yargılandığım icin bu haktan zaten mağdur olarak ikinci kez mağdurum diyelimki yas kararı ile atılanlara yargı yolu o donemde açılmış olsaydı bu yasayı çıkaranlar inaniyormuku idare mahkemesinde davaları kabul edilecekti hayır ret edilecekti yani ben ayim de yargılandım yargı yolu kapalı olup da simdi bu kanundan yararlanacak olan kisiler arasında ne fark var Allah askına. Cevap onlar iadeyi itibar ile hakettikleri insanca yasama hakkına sahip olurken ben hayvanda yasamaya devam edeceğim onlar cocuklarına harçlık verirken ben 1 tl ye muhtaç olacağım yine beni ordudan atıldı diye ise almayacaklar kimsenin yüzüne bakamayacağım kapı arkalarına saklanacağım bir akrabam geldiginde utancımdan.olsun sonuc olarak gideceğimiz yer kara toprak.Allah karşısında eşit olacağız umarım ve dilerim başbakanımız bu eşitsizliği görür ve bizlerinde insan oldugumuzu iade eder buna inanıyorum saygilar

Avatar
oaskan @elvin öztürk 4 yıl önce

sen nasıl bir yaratıksın ya... neyi biliyorsun da konuşuyorsun. benim meslekten disiplinsizlik nedeni ile ilişiğimi kesen kişi, arama motorlarında pornocu olarak boy boy yer aldı. bu tip adamların verdiği sicillerle ilişikler kesiliyor. ayrıca bizleri ailemiz okutmuyor. adamlık arıyorsun da başka yere bakıyorsun sen...

Avatar
SERTAÇ GÜLBAHAR 7 yıl önce

1995 UZMAN JANDARMA OKULU MEZUNUYUM.2000 YILINDA ORDUDAN DİSİPLİSİZLİK YÜZÜNDEN İLİŞİĞİM KESİLDİ.SON GÖREV YERİM TUNCELİYDİ.GÜNEYDOĞUDA GÖREV YAPARKEN SAYIN KRK.KOM.NININ KARAKOLUN BAHÇESİNDE TERÖR BÖLGESİNDE 2 SİVİL VATANDAŞLA RAKI MASASI KURDUĞUNU OPERASYONDAN DÖNDÜĞÜMDE GÖRDÜĞÜMDE,İSTEMEYEREKTE OLSA MASALARINDA BULUNDUM.VE O SİVİL OLANLARDAN BİRİNİN SİZİN ASKERLERİNİZ ŞEHİT OLUYORDA BİZİMKİLERDE ŞEHİT KARDEŞİM DEMESİ ÜZERİNE BENDE KENDİMİ KAYBEDİP MASADAKİLERİ KARAKOLDAN ÇIKARMAK İSTEDİĞİMDE BANA SİVİL OLAN İKİ KİŞİ VE KRK.KOM SALDIRDI.VE BENDE ONLARA KARŞILIK VERDİM.TABİKİ KENDİ KARAKOLUMDA BİDE TERÖR BÖLGESİNDE OLAYIN OLMASI BENDE AĞIR TAHRİK YAPTI.BENDE TÜFEĞİMLE ONLARA SALDIRDIM.VE HAVAYA ATEŞ ETTİM.VE BU SEBEBTEN DOLAYI ATILDIM.BEN BURADA KISACA ANLATTIM.DAHA ÇOK ANLATACAĞIM VAR AMA ACITASYON YAPMAK İSTEMİYORUM.ALLAHIMA ŞÜKÜR AYAKTA KALDIM KİMSEYEDE MUHTAÇ OLMADIM.İLİŞİĞİMİ KESME İMZASINI ATAN KİŞİLERE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.BU YASAYLADA BÜTÜN HAKLARIMI GERİ İSTİYORUM.

Avatar
yuksel şahin örs 2 yıl önce

orduda birfetocularvar birde onlardan daha tehlikeli mazot hırsızları ve askerin arkasınasığınan rütbeli karıkılıklı korkaklarvar ter örün bitmemesi için herşey yapanlar var bunlar fetoculardan daha tehlikelidirler çümkü bunların neolduğu bellideğil korkakve sinsi dirler en üsdün başarılı terörle mücadele eden tim mensuplarını özellikle seçip yalancı bahanelerle uzaklaştırdı veben ya çalmalarıkendimce biristişareyaptımve 94 95 yıllarında birşeylerin döndüğünü yani bukahraman çocuklar gözükara komando özel op timlerinde ğörevli tam bir ölüm makinesi gibi yetiştirilmiş adam gibi imanlı tam askerlerdiler hep takdirli yaralanmış başarı belceli kahramanlar atıldılar atılanların sayesinde korkak lar albay oldu sahte belcelerle başarılar aldı atılan özel kom timleri topluma salındı aç susuz işsiz demekki hayin olacan korkak olacan mazot çalacanki albay olasın hak Allahın adı adalet nerde ben burdayım yıllardır adalet hak bekliyoru

Avatar
erdoğan altunoluk 8 yıl önce

ORTAOKULDAN SONRA ASKERİ OKULA BAŞLADIĞIMDA 13 YAŞINDA ELİME SİLAH VERİLDİĞİNDE SÜNGÜ TAKTIĞIMDA BOYUMU AŞMIŞTI, AMA JANDARMA TEŞKİLATINA AİLEMLE ÇOCUKLARIMLA VERDİĞİM HİZMETLER,KAYBEDİLEN SAĞLIĞIMIZ (DAĞLARDA,SOĞUK VE AŞIRI SICAKLARDA, MAĞARA EVLERDE ÇOCUKLARIMLA OTURARAK, BASKINLARDA ÇOCUKLARIMIN AĞLAYARAK PAÇAMA SARILMASI (ROKET YAĞARKEN MERMİ YAĞARKEN) PSİKOLOJİMİZ BOZULARAK VERDİĞİMİZ HİZMETLERİN KARŞILIĞI DERHAL RES'EN EMEKLİ EDİLEREK AÇ, ÇARESİZ, BOŞLUKTA BIRAKILMANIN VİCDANSIZLIĞI. AĞLIYARAK YAZIYORUM. 5 YIL HER GECE RÜYAMDA ÜNÜFORMAMLA NÖBET TUTTUĞUMU GÖRDÜM. HER GÜN YÜCE ALLAH'A YALVARDIM. ALLAH RAZI OLSUN SAYIN MİLLETVEKİLİMİZDEN VE KATKIDA BULUNAN BÜYÜKLERİMİZDEN.