\'Paketteki maddelerin ortak noktası özgürlüklerin genişletilmesi\'

Toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, pa- ketteki madde sayısının mutabakat arayışları neticesinde artabileceğini söyledi. Paketi bu haliyle kendilerinin de eksik bulduğunu belirten Çiçek, \"Aslında parti olarak görüşümüz, 5 madde dışında yepyeni bir anayasadır.\" dedi.

Paketin bu ay sonu itibarıyla Meclis\'e geleceğini ve görüşmelerin iki ay içerisinde tamamlanacağını belirten, AK Parti kurmayları, çeşitli çevrelerden destek istedikleri anayasa değişikliği paketi ile ilgili dün de gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Swissotel\'de yapılan toplantıya, 53 kuruluşun genel yayın yönetmeni davet edilirken, bunlardan yaklaşık 50\'si icabet etti. AK Parti kanadından ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Adana Milletvekili Ömer Çelik bulundu. Cemil Çiçek ve Sadullah Ergin 45 dakika boyunca paketi anlattı. Daha sonra genel yayın yönetmenlerinin soruları, itirazları ve önerileri alındı.

MART SONUNDA MECLİS\'E GELECEK, GÖRÜŞMELER 2 AY SÜRECEK

Anayasaların, bulundukları dönemin şartlarına göre hazırlandığını belirten Cemil Çiçek, 2010 yılında güvenliği öne alan bir anayasanın günümüz Türkiye\'sine uymadığını ifade etti. Çiçek, \"Çünkü bu anayasanın felsefesine baktığımızda, birey devlet için var kabul ediliyor. Ancak günümüz felsefesinde devlet fert içindir. Anayasanın da bu anlayışla değiştirilmesi gerekiyor.\" dedi. Türkiye\'nin anayasa sorunu yaşayan G-20 içindeki tek ülke olduğuna dikkat çeken Çiçek, \"Böylesine sorunlu bir anayasa ile Türkiye, devlet çarkını döndürmeye, hayatını tanzim etmeye çalışmaktadır.\" diye yakındı.

Çiçek, mart ayı sonunda Meclis\'e gelecek olan anayasa değişikliklerinin 60 gün içinde sonuçlanacağını söyledi. Tasarı metnini 184 imza ile Meclis\'e getireceklerini, en az 48 saatlik bir görüşme yapılacağını ve en az 330 oy alması gerektiğini hatırlattı. Referandumla genel seçimlerin birlikte yapılıp yapılamayacağı yönündeki bir soruyu da cevaplandıran Çiçek, genel yayın yönetmenlerine takılarak, \"Siz benden manşet istiyorsunuz ama vermem. Seçimler tam vaktinde, 17 Temmuz 2011\'de yapılacak. Referandum da eğer olursa belirlenen tarihte gerçekleşecek.\" açıklamasını yaptı.

Cemil Çiçek\'in Anayasa\'nın geçmişi ve bugünü kıyaslayan konuşmasından sonra mikrofonu alan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise Avrupa Birliği ülkelerinde Anayasa Mahkemesi ve HSYK\'nın üyelerinin nasıl seçildiğini power point bir sunum üzerinden anlattı. Bu bilgiler çıkışta genel yayın yönetmenlerine birer dosya olarak sunuldu. \"Bizim yaptığımız değişikliklerde HSYK\'nın bağımsızlığı konusunda geriye değil, ileriye dönük bir düzenleme var. Bunun aksini ispat eden olursa özür dileyeceğim.\" diyen Ergin, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker\'e de cevap verdi: \"Sayın Başkan değişiklikler Anayasa\'nın hangi maddesine aykırı? Eğer bunu söylerseniz biz de düzeltmek için çalışmayı yaparız.\"

Toplantı sonrasında konuşan Hüseyin Çelik ise Mehmet Ali Birand\'ın Venedik Kriterleri 30. maddeye atıf yaparak paket içindeki maddelerin referanduma toplu olarak getirilemeyeceği yönündeki sorusunu aktardı. Bu itiraz noktasında kendi kriterlerinin Türkiye\'nin demokratik standartlarının yükseltilmesi olduğunu belirten Çelik, \"Birey hak ve özgürlükleri kapsamında bu maddelerin hepsi birlikte değerlendirilmelidir. Hepsinin ortak noktası ve paydası birey hak ve özgürlükleri ve demokratik standartların yükseltilmesi amacına yönelik olduğu için bunu birlikte düşünmemiz mümkündür.\" cevabını verdi. Meclis\'te uzlaşma arayışını sürdüreceklerini ifade eden Çelik, eğer milletin vekillerinden bir sonuç çıkmazsa milletin kendisinin düğümü çözeceğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadulluh Ergin, HSYK\'nın yapısında yapılacak değişikliklerin bu kurumu daha demokratik hale getireceğini söyledi. Ergin, değişiklik sonrası Adalet Bakanı\'nın HSYK içerisinde sembolik bir rolü olacağını belirtti. Ergin, \'\'Yargı bağımsızlığını geriye götüren düzenleme yapılıyor\'\' şeklinde tamamen soyut, afaki ve mesneti olmayan bir değerlendirmeyle karşı karşıya bulunduklarını savundu. Bakan Ergin, Venedik Komisyonu Adli Atamalar Raporu\'nda \'\'Yürütme erkinin temsilcilerinin kurul içinde yer alması güvene dayalı endişeler yaratsa da bu uygulama yaygındır. Örneğin Fransa\'da kurulun başkanı, adalet bakanı kurulun başkanvekilidir. Türkiye\'de Adalet Bakanı ve müsteşarı HSYK üyesidir. Bu durum tek başına kurulun bağımsızlığını zayıflatmaz.\" ifadelerine göndermede bulundu.

Avrupa\'daki durum hakkında da bilgi aktaran Ergin, kurulun başkanlığını İtalya\'da Devlet Başkanı, İspanya\'da Yargıtay Başkanı, Polonya ve Hollanda\'da kurul tarafından seçilen kişi, Portekiz\'de Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanı, İsveç\'te ise hükümetin atadığı genel müdürün yürüttüğünü anlattı.18 kişilik Fransız kurulunda Yargıtay\'dan hiç temsilci bulunmadığını da hatırlattı. \'\'Dünyada, Türkiye\'deki mevcut HSYK\'nın yapısı gibi olan bir tek ülke yok\'\' diyen Ergin, meslekten çıkarma kararlarının da yargı denetimine açılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan, Avrupa\'daki durumu da şöyle özetledi: \"İtalya\'da 27 üyeli kurulda 4 yüksek yargıç var. İspanya\'da 21 üyeli kurulun tümü parlamentonun önerisi ile Kral tarafından yapılmakta. Polonya\'da 25 üyeli kurula parlamento kendi üyelerinden 4, senato da kendi üyelerinden 2 senatörü üye olarak atıyor. Portekiz\'de 17 üyeli kurulun çoğunluğu yargı dışı üyelerden. İsveç\'te de hakimler dahil 11 üyenin tümü hükümet tarafından atanmaktadır.\"

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Today\'s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, AA Genel Müdürü Hilmi Bengi, TRT İstanbul Bölge Müdürü Şakir Özbek, Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, Show TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Kırca, Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Kanal 24 Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, NTV Genel Müdürü Ömer Özgüner, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Devecioğlu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, ATV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş.

Bülent Keneş/Today\'s Zaman Genel Yayın Yönetmeni: Bu genel olarak bu tarz toplantıları önemsiyorum. Yapılan değişiklikler Türk halkını ilgilendirdiğine göre toplumun bütün kesimlerinin bilgilendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Referandum ihtimali de bulunduğundan özellikle sivil toplum örgütlerine içeriğin iyi anlatılması gerekir. Yapılan değişiklik teklifi demokratikleşmeyi tam olarak sağlar mı derseniz, evrensel hukuka mevcut durumdan çok daha uygun diyebilirim. Mevcut halin modern dünyada örneği yok. Genel olarak bence bu da yeterli değil. Zaten teklifi hazırlayanlar da bunu itiraf ediyor. Ben Anayasa\'nın bir bütün olarak demokratik standartlara uygun şekilde yeniden yazılmasını isterdim.

Erdoğan Aktaş/ATV Genel Yayın Yönetmeni: Özellikle Türkiye\'de hükümet ya da AK Parti tarafından ortaya konulan, önerilen değişikliklerin direkt reddedilmesi söz konusu. Bu nedenle Türkiye\'de sağlıklı bir tartışma zemini sağlanamıyor. Madem Türkiye Anayasası bu kadar sıkıntılı, o zaman neden bugüne kadar gerçekleştirilmedi?

Doğan Şentürk/Fox TV Genel Yayın Yönetmeni: Parlamento sürecinde bu paket 367\'yi bulamayacak. Hükümet bunu anladığı için de referandum için yeterli oyu arayacaktır. Referanduma bir bütün halinde gideceği görülüyor. Baykal, Cumhurbaşkanı\'nı uyarmıştı. Bunu hep beraber göreceğiz.

\"\" ZAMAN  ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.