Prim affında son şans


Kurum çalışmaları kapsamında Samsun'da gelen Fatih Acar, SGK İl Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısıyla 'Torba Yasa Tasarısı' kapsamında getirilen 'Yapılandırma Kanunu' ile pirim alacaklarının yeniden yapılandırılmansa ilişkin hükümler hakkında bilgi verdi. İl Müdürü Saffet Çalışkan'ında katıldığı toplantıda pirim yapılandırmasının önemine değinen Fatih Acar, yasa kapsamında prim borçlarının yeniden yapılandırılması ve uygun şartlarda ödenmesi için önemli bir kazanımın ortaya çıktığını kaydetti.

Şuan SGK'nın 4-A kapsamında sigortalı işyerine bağlı olarak çalışanlara yönelik 19.4 milyar TL pirim aslı, 10.3 gecikme olmak üzere 29.7 milyar TL alacağın bulunduğunu ifade eden Acar, 4-B eski Bağ-Kur kapsamında 19.8 milyar TL alacağın bulunduğunu kaydetti. Acar, "2009 yılında 1 milyon 201 bin 980 olan iş yeri sayısı 2010 Ekim ayı itibariyle yüzde 8 artışla 1 milyon 298 bin 432 oldu" diye konuştu.

"SGK'nın genel toplamda 50 milyar TL'ye yakın kurum alacağının tahsili söz konusu" diyen Acar, "Bu kanun bu yüzden çok önemli. Büyük bir fırsat tanınıyor. Şuan bin TL'nin üzerinde borcu olanların tespitini yaptırıyoruz. Borcu olanlara mektup göndererek bu fırsattan yararlanmalarını isteyeceğiz ve borçları hakkında bilgilendireceğiz. Yasa kapsamında 2010 Kasım ayından öncesi sigorta primi, SGK'nın takip ettiği damga, özel işlem vergisi, eğitime katkı payları, isteğe bağlı ve toplu sigorta idari para cezaları bu kapsama giriyor. Kanun kapsamında ana borca TEFE/TÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplama yapılacak. Gecikme cezası ve gecikme zammı gibi feri alacakların tamamından vazgeçilecek. Örnek 2000-2010 yılları arasında her ay 100 TL pirim borcu aslı birikimi olan işveren veya sigortalı yapılanmaya peşin ödemeli esasında ortalama yüzde 81 oranında ödeme indirimi kazanacak " şeklinde konuştu. Acar, Samsun'daki prim alacaklarının ise 650 milyon TL'yi bulduğunu kaydetti.

Sigortalı sayısındaki artış konusuna değinen Acar, ekonomik hareketlilik sonucu başlayan sigortalı sayısı hakkında şu bilgileri verdi: "Ekonomideki canlanma nedeniyle sigorta ve işyeri sayısındaki artışlar ekonomideki genel durumu yansıtır. 2009 yılında 15 milyon 259 bin 717 sigortalı iken, 2010 Kasım ayında 16 milyon 147 bin 163 oldu. Yani 5.82 artış sağlandı. 4/A sigortalı iş yerinde çalışan işçi sayılarını 9 milyon 699 bin 991 iken 10 milyon 575 bin 649 yüzde 9.03 yaşandı. Umutla bakılan bir gelişmedir. Kurumun ise gelir gider dengesi var. Merkezi yönetim bütçesinin yüzde 42'sini ifade ediyoruz. SGK açıklarında da ciddi bir azalma söz konusudur. 2010 yılında 31.7 milyar TL'lik açık ön görülmüş, gerçekleşen açık 26.7 milyar TL olmuş. 5 milyar TL açık altında gerçekleşti. Önemli ve atı çizilmesi gereken konudur. 3 milyar 42 milyon TL emekli maaşlarına artış ve diğer maliyetlerde eklenmiştir. Normalde açık bu sene 23 milyar seviyelerinde olması gerekli idi. 2009 yılı gerçekleşen açık tutarı toplam gelirin yüzde 26.88'i iken, 2010 yılında 22. 05 oldu."
Acar, açığın GSYH oranının 2009 yılında yüzde 3.01, bu yıl sonunda ise yüzde 2.4 olduğunu da açıkladı.

BAĞ-KUR'LUYA MÜJDE
Yasa kapsamında prim borcu ödemeyle emeklilik şansının da doğduğunu belirten Acar, geçmişte yapacakların düzenlemeyle 48 bin kişinin emekli olduğunu hatırlattı. Yaş olarak emeklilik hakkı kazanmış, prim ödemelerinde eksikleri bulunan eski Bağ-Kur ağırlıklı esnaflardan oluşan binlerce vatandaşın olduğunu dile getiren Acar, bankalardan kredi temini ile borcun ödenerek, emekli maaşının bağlanması sonrasında taksitlerle ödenmesi için de bir düzenleme yaptıklarını sözlerine ekledi.

İHA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.