Sabih Kanadoğlu: Erdoğan'ın mitingi Anayasa'ya aykırı
Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran genel seçimleri için resmen sahaya indiği ileri sürüldü. Erdoğan, Kırşehir'de “Bu yıl önemli bir yıl. Haziran’da seçimler var. İnanıyorum ki, siz 7 Haziran’da da iradenizi ortaya koyacaksınız. Yeni Türkiye yeni anayasa için iradenizi tam olarak ortaya koymalısınız. İnanıyorum ki gerekli olan tavrı koyacak yeni Anayasayı kuracak olan gücü ortaya koyacak ve yeni Türkiye’nin temellerini atacaksınız” dedi.

Durumu değerlendiren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tavrı Anayasayı dikkate almıyorum, anayasa ne derse desin ben bildiğim gibi yapacağım demektir. Anayasa ona parti propagandası yapma olanakları sağlamıyor. Bu durum bal gibi anayasayı askıya almaktır. Bir anayasal suçtur. Bunda tereddüt yoktur” dedi. Kanadoğlu şöyle konuştu: “Anayasaya uygun hareket etmek zorunda değil mi? Normal şartlarda böyle bir şey olmaz tabii ki de ama anayasada buna izin veren bir hüküm olsaydı sorun yoktu. Demokrasiye göre sorun vardı ama kişisel davranışı bakımından sorun olmazdı. Ama şimdi sorun zaten kendisidir. Sorun doğrudan doğruya Cumhurbaşkanıdır. Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu Cumhurbaşkanlığı sorunudur. Hukuki nasıl itirazı olabilir ki? Kime itiraz edeceksiniz? Yapılacak tek şey yine Meclis’in içinde devam edecektir. Çoğunluğu bulabildiğiniz takdirde gerekli girişimi yaparsınız. Bu sebeple hep diyorum 276’yı bulan eski eylemlerinden dolayı hesap sorar. Görev sırasında işlediği suçlar yönünden de 414 oy lazım.”

Konuşması doğru değil

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk de “Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Kırşehir’de yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü tarafsız Cumhurbaşkanı kimliğinden uzak bir tavır sergilemektedir” dedi. Türk, “Özellikle Türkiye’nin yeni genel seçim yapacağı bir yılda Cumhurbaşkanının adeta AKP’nin propagandasını yapan dille konuşması doğru değildir” diye konuştu. Türk şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı tarafsızlığını sağlamak için anayasamızda Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisiyle ilişiğinin kesilmesi ve TBMM ile ilişiğinin sona ermesi 101. Maddede hükme bağlanmıştır. Şeklen de olsa partisinden ayrılmış olması gerekmektedir, bu partiyle hiçbir bağı kalmamasını, tam bir tarafsızlıkla tüm partilere eşit mesafede olması gerekmektedir.”

Yemin ne diyor?

Recep Tayyip Erdoğan’ın ettiği yemin şöyle: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasa, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkilaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

(Kaynak: Yeniçağ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.