Sağlık sendikalarından atamalara tepki: Torpil geldi, liyakat bitti
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, il sekreteri, hastane yöneticisi ve diğer sağlık yöneticilerinin atamalarında sağlıkla ilgisi olmayan ve tecrübesi bulunmayan kişilerin göreve getirildiğini vurgularken, bunları garson, fırıncı ve beden eğitimi öğretmeni diye sıraladı. Ufuk Sağlık ve Sosyal Hizmet Görevlileri Sendikası (Ufuk Sağlık Sen) Genel Başkanı Adnan Bayraktar, görevde yükselme sınavı, mülakat ve mesleki eğitimin devre dışı bırakıldığına işaret belirtti. Sorunun 2012 Kasım ayında Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve illerde kamu hastaneleri birliklerinin kurulmasıyla başladığını dile getiren Bayraktar, bunların Sağlık Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu olarak tanımlandığını hatırlattı.

Bayraktar daha sonra yaşananları şöyle aktardı: “Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Sağlık Bakanlığı’nın sunacağı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerini vermek üzere, hastanelerin ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin işletilmesi, faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, denetlenmesi, her birimin kendi alanına eğilmesini sağlayarak sağlık alanında gerçekleşen sıçramayı bir adım daha öteye götürmek ve daha güzel bir hizmet sunulması amacıyla kurulmuştu. Halis niyetlerle kurulan bu sistemde, torpilin araya girmesiyle liyakat ortadan kalktı. Kamu hastaneleri birliklerinde görev yapacak genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi, başhekim, başhekim yardımcısı, uzman, müdür ve müdür yardımcılarından oluşan yaklaşık 5 bin kişi ile sözleşme imzalandı. Bu şekilde yapılan atamalar demokratikleşme sürecimizi, milli birlik ve beraberliğimizi derinden yaralayarak kurumlarda sosyal barışın bozulmasına sebep olmuştur. 2012 Kasım ayında 2 yıl süreli imzalanan sözleşmelerin sürelerinin sonuna yaklaşılmış, kurumlarda işler yürüyemez hale gelmiştir.”

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün ise sağlık sisteminde iki yıl önce başlatılan “özerkleştirme” projesi kapsamında, Türkiye genelindeki hastanelerin, CEO yöntemiyle idare edilmeye başlandığını söyledi. Bu sistemle birlikte, görevde yükselme kriterlerinin esnetildiğini kaydeden Erözgün, bu yolla garson, fırıncı ve beden eğitimi öğretmeni gibi sağlıkla ilgisi olmayan kişilerin hastanelerde üst düzey görevlere getirildiğini belirtti. Siyasetin, atamalarda gerekli olan ehliyet ve liyakati farklı skorla mağlup ettiğine dikkat çeken Erözgün, sağlık alanının özel eğitim ve bilgi gerektirdiğini vurguladı. Şu eleştirilerde bulundu: “Tecrübesiz, sağlık sistemini bilmeyen idarecilerin sağlık sistemine dâhil edilmesi yıllarını bu mesleğe adamış, alanında yüksek lisans, doktora derecelerine sahip olmuş, mesleğinde ehil sağlık çalışanlarına yapılan çok büyük bir adaletsizlik ve haksızlıktır. Yıllardır sorunlarına yasal zeminde çözüm bulamayan sağlık çalışanları yeni bir sorunla daha boğuşmaktadır. Derdini, hâlâ Sağlık Bakanlığı’na anlatamamış sağlık çalışanı, mesleği ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu kişilere nasıl anlatacaktır?”

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.