'Sakın bu oyunlara gelmeyelim'
Cumhurbaşkanı Gül ile beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler'i, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mustafa Başoğlu ile öteki yetkililer karşıladı.Gül, havaalanı çıkışında makam aracına binerek konvoy eşliğinde Reyhanlı ilçesine hareket etti.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Reyhanlı ziyareti sırasında Suriye’ye yönelik mesajlar vermesi bekleniyor.

"BU BİR İNSANLIK SINAVIDIR"

 Gül, Beraberinde İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve bölge milletvekilleriyle birlikte Reyhanlı ilçesine gelerek ilçe kaymakamlığında brifing aldı. Yaklaşık 1,5 saat süren brifingin ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Gül, saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 

Vahşice gerçekleştirilen bu saldırıdan dolayı çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Gül, bu saldırının acısını en derinden hissettiklerini belirtti. Devletin bütün imkanlarıyla halkının yanında olduğunu göstermek için Reyhanlı’da olduklarını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

“Öncelikle ölenlere rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bir kez daha bu olayı teşvik edenler yapanlar, yardım edenler herkesi şiddetle lanetliyorum. Milletin şunu bilmesini istiyorum ki bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı, olanlar eninde sonunda muhakkak cezalarını göreceklerdir. Devlet olmanın yüklediği sorumluluk ve kararlılıkla bu olay karşısında sonuna kadar bütün detaylarıyla aydınlatılacaktır. Şu anda emniyet birimlerimiz, istihbarat birimlerimiz zaten gerekli çalışmaları yapmışlar, teknik çalışmaları yapmışlar delilleri sonuçlandırma çalışmalarına gelmişlerdir.

Şüphesiz ki bütün bu bulgular ve deliller nihayetinde yargı kararıyla neticeye ulaştırılacak. Ama devlet sorumluluğu ve kararlılığı ne gerektiriyorsa bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında kim varsa, kim bulaştıysa hesabı sorulacaktır.”
 
“BİR KOMŞU ÜLKENİN KENDİ KENDİNİ TÜKETİYOR OLMASI ELEM VERİCİDİR”

Olayın Reyhanlı’da gerçekleştirilmesinin farklı bir amacı olduğunu işaret eden Gül, “Bu olayın Reyhanlı’da gerçekleştirenlerin bir amaçları vardır. Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler, halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürtmek şüphesiz hedefleri budur. Ayrıca bir gerçek daha vardır. Suriye’de olup bitenler hepimizi derinden üzmektedir. Her şeyden önce komşu ülkenin kendi kendini tüket ediyor olması elem vericidir. Yüz bin insan hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan evini barkını terk etmek zorunda kalmış. Bu insanların ilk gideceği yer neresidir. Komşusu olacaktır. Bildiği yer olacaktır. Hatay Reyhanlı çok akrabalık bağlarının olduğu ortak gönüllerin olduğu bir yerdir. Evini barkını terk etmek durumunda kalan, can derdine düşen insanların ilk sığınacağı yer de komşusu olacaktır. Bu bağlamda Hatay’a ve Reyhanlı’ya teşekkür etmek istiyorum. Reyhanlı bu alicenaplığı göstermiştir. Can derdine düşen insanlar misafir etmiştir. Bundan dolayı bütün vatandaşlarımı, bu asil davranışından dolayı kutluyorum. Allah hiç kimseyi evinden barkından edecek hale getirmesin. Kimse kolay kolay evini barkını terk etmez. Ancak can derdi ile olur bu işler. Burada büyük bir olgunluk göstermemiz gerekir ve Türkiye olarak insanlığın gereğini yapıyoruz” diye konuştu.
 

“BU BİR İNSANLIK SINAVIDIR VE ASALET SAYFANIZA YAZILIR”

Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası kamuoyunun Reyhanlı saldırısını sadece kınamakla yetinmesine ilişkin yöneltilen bir soruya ise Türkiye’nin Suriye konusunda bir insanlık dersi verdiği yanıtını verdi. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu gün ülkemizde yüz bin kişi çadırlarda yaşıyor. Kendi imkanlarımızla onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çok sayıda insan da toleransınızla buralarda yaşıyor. Unutmayın Ürdün gibi bir ülkede 400 bin kişi var. Türkiye’nin gücü, nüfusu, büyüklüğüyle Ürdün’ü düşünürseniz Ürdün’de 400 bin nüfus var. Yüzbinlerce de şehirlerde var. Bu bir insanlık sınavıdır. Büyüklük ve asaleti burada göstereceksiniz. Allah hiç kimseyi bu duruma düşürmesin. Hiç kimsenin ülkesini de bu duruma düşürmesin ama eğer insanlık adına bunları yapıyorsanız bu sizin asalet sayfanıza yazılır.”

“Bütün arzumuz akan kanın durması"

“Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Birden bire nüfus artışı olduğunu, birden bire çok sayıda insanın geldiğini ve birçok hassas durumların olduğunu, ve kötü niyetlilerin arayıp da bulamadığı bir ortam olduğun söyledim. Emniyet ve istihbarat teşkilatları önlemini alır teyakkuzda olur ve her şeyi yapar. Herhangi bir kötü olaya fırsat vermemek için. Bu çerçevede gerek emniyet, gerek istihbarat koordineli çalışmıştır ve devam ediyor. Her iki teşkilatta bugün zanlı olarak taşınan isimleri zaten takibe almışlardı ve takip ediyorlardı ve bu tip eylemlerin olabileceğinden kuşkulanabiliyorlardı. Her iki teşkilatın da uyarı ve çalışmaları vardı. Burada şunun düşünülmesini isterim. Yüz tane olaydan 99 unu önlersiniz bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca bu acılar çekilir. Durum budur. Şüphesiz ki hepimizin görevi yüzde yüz başarılı olmaktır. Nerede, nasıl olduğu, bu kadar takip altında olduğu, sadece duyum değil, teknik takip değil teknolojiyle ilgili konulardır. Teknik deliller böyleyken nasıl oldu da katı ve gerçekleşti bununla ilgili de soruşturmalar yapılıyor.”
 
“DEVLET OLMANIN SORUMLULUĞU VE KARARLILIĞI MUHAKKAK GÖSTERİLİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Akçakale saldırısı, uçak düşürülmesi ve son olarak Reyhanlı saldırıları karşısında yeterli karşılığın verilip verilmediğine ilişkin bir soruya ise, “devlet olmanın sorumluluğu ve kararlılığı muhakkak gösterilir” yanıtını verdi.

“Bütün arzumuz bu akan kanın durması” diyen Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

“Suriye halkı da demokrasinin nimetlerinden faydalansın, özgürlüklerin nimetlerinden faydalansın, hukukun üstünlüğünden faydalansın istiyoruz. Onların da bu gibi bu haklardan yararlanma hakkı vardır ve talepleri meşrudur. Dolayısıyla bu konunun uzamaması bütün arzumuz budur.

 Devlet olmanın sorumluluğu ve kararlılığı muhakkak gösterilir. Gösterilemeyeceğinden şüphem yoktur. Ama Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin farkı demokrasiyle idare edilen bir hukuk devleti olmasıdır. Diktatörlükle, demokrasiyle, hukukla ilgisi olmayan ülkelerin yaptıkları metotları Türkiye metot olarak seçmemiştir. Çünkü Türkiye’nin kategorisi demokrasi ve hukuktur ama bu caydırıcılığı zedeleyecek diye bir şey olamaz. Devlet olmanın sorumluluğu ve yükümlülüğüdür ama günü geldiğinde herkes bunu görecek.”
 

3 AİLEYE TAZİYE ZİYARETİ


Cumhurbaşkanı Gül, kaymakamlıktaki açıklamasının ardından, ilk bombanın patladığı belediye binası önünde ve ikinci patlamanın yaşandığı PTT önünde incelemelerde bulundu. Patlamalarda yakınlarını kaybeden Karaca, Şanlıoğlu ve Yumuşak ailelerine de başsağlığı ziyareti yapacak olan Gül, daha sonra Antakya’ya geçecek. Gül, son olarak Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret edecek.
 Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül’ün Reyhanlı gezisi kapsamında güvenlik tedbirleri almak için başta Hatay olmak üzere Adana, Mersin, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye ve Adıyaman’dan 2 bine yakın polis memuru görevlendirildi.İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.