Savcı Demir: Zorla mı getirdik?

Bu evrakı ‘sehven’ gönderdiklerini savunan Savcı Demir, “Birini çağırırken bir de fazladan çağırırız, öyle olmuş yani. Gözden kaçmış” dedi. Tepkilerin abartıldığını kaydeden Demir, “Bunun nesini abartıyorlar, anlamış değiliz. Yakalama kararı mı çıkarmışız, zorla getirme kararı mı çıkarmışız?” dedi. Demir, yanlı şekilde hareket ettiği iddiasını da reddetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na tebligat çıkarmışsınız. Sehven mi oldu bu? Sehven olmuş.

Fark etmediniz mi? Etmemişiz.

Toplu bir tebligat mı çıkardınız? Ya bu rutin bir şey, çok dosya olunca, bazen...

Gözünüzden mi kaçtı? Herhalde...

Acaba tebligat çıkarırken Kılıçdaroğlu ismi dikkatinize çarpmadı mı? E çarpmamış demek ki.

Ama çarpmayacak bir isim değil ki. Ya bizde olur böyle şeyler bazen. Birini çağırırken bir de fazladan çağırırız, öyle olmuş yani.

Kılıçdaroğlu dosyanın şüphelileri arasında değil mi?Şikayet edilmiş. Biz de demişiz ki, müştekiyi ve şüpheliyi çağırın, ifade alalım demişiz. Hepsi bu.

Ama CHP Genel Merkezi’ne göndermişsiniz?Nereye gönderelim?

Kendisi milletvekili olduğu için TBMM’ye gönderilmez mi?Doğrudan kendisine gönderilmez tabi, fezleke düzenlememişiz. Hakkınızda bir şikayet var, gelin ifade alalım demişiz, anlatabildim mi?

Sizin aklınızdan mı çıktı bu prosedür? Hangi prosedür?

Milletvekilleriyle ilgili prosedür. Hayır hayır, bir nevi şey olmuş, toplu çıkınca, öyle, gözden kaçmış.

Başka vekiller de var mı? Yok, hatırlamıyorum. Başka şikayet yok. Ha yok yok, dosyalarda şey olduğu için.. neyse.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik twitter’da sizi eleştirdi. Anayasa’yı ihlal ettiğinizi, büyük bir gaf ve özensizlik yaptığınızı söyledi. Bunu nasıl yorumlarsınız? O da onun görüşü ya...

Bir de şöyle bir algı var: 17 Aralık’tan sonra sizin canlı yayınlarda bunu darbe diye yorumlamanız nedeniyle siyasi etki altında bu işlemi yaptığınız iddia ediliyor. Bu eleştiri doğru mu? Yanlış, öyle şey olur mu.

AKP’li olduğunuz iddiasıyla hareket ettiğiniz söylenemez, öyle mi? Öyle şey olur mu ya, Allah Allah. Burada bir iş yapıyoruz sonuçta. Ne olmuş? Davetiye çıkarmışız. Sorguya da çağırmamışız. Hakkınızda bir şikayet var demişiz, hepsi bu.

Kim tarafından bu şikayet? Ya boş ver.

Dikkat dağınıklığınıza mı geldi? Büyük ihtimalle dikkatimiz dağılmıştır ya, hatırlayamadım ki.

Çok eleştiriye maruz kaldınız. Hem CHP’liler hem de iktidar cenahı sizi eleştiriyor. İktidardan kim eleştiriyor?

Hüseyin Çelik. E, kendi fikri. Bizi ilgilendirmez.

Ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bir şey yapmayı düşünmüyoruz. Geri istedik, dedim ki, sehven göndermişiz, bir işlem yapmayın.

Yanlı davrandığınız iddiasına karşılık görüşünüz ne? Ne diye yanlı davranayım?

AKP’ye yakın olduğunu iddiasıyla... Olmamış bir şeyi mi yapmışız yani? Hakkında şikayet var zaten, anlatabildim mi?

Usulü yanlış izlediğiniz ifade ediliyor. Olabilir, bazen yanlışlık yapabiliriz. Gelmemiş de, zorla mı çağırmışız? Yani ne çıkardık, davetiye çıkardık. Efendim, yanlış çıkmış, geri aldık. Bunun nesini abartıyorlar, anlamış değiliz. Yakalama kararı mı çıkarmışız, zorla getirme kararı mı çıkarmışız?

Biraz fazla mı tepki gösterildi? Bence fazla tepki gösteriyorlar. Gereksiz bir tepki, anlatabiliyor muyum? Sonuçta, Kılıçdaroğlu biri tarafından şikayet edilmiş. Biz de demişiz ki, sayın Kılıçdaroğlu hakkınızda şikayet var. Ha, nedir, gelmezsin, biter. Zorla mı getirmişiz? Hakkında soruşturma işlemi mi yapmışız? Bir işlem yok, sadece bir davet. Belki adam kendi lehinde olan delilleri ileri sürecektir.

Ama dokunulmazlık var. Tabi, ifadeye çağırmıyoruz belli konulardan dolayı. Ama kişisel suçlarda adama haber vermekte fayda var. Belki delillerini bildirecek, belki ona göre delilleri toplayacağız. Ama gelmezse de bir işlem yapmıyoruz

Burada muhatap Başbakan olsaydı aynı işlemi yapar mıydınız? Yapardım, niye yapmayalım?

Başbakan olsa da yapardım diyorsunuz? Diyelim, Başbakan bir yerde konuşma yapmıştır, adam da demiştir ki, bana hakeret etti. Davetiye göndeririz. Sayın başbakan, gel bu konuda bir ifade ver, nedir yani, bu konuda şeyi ne?

Gönderdiniz mi daha önce? Daha önce olmadı ki göndereyim. Allah Allah, bütün soruşturmalar bana mı geliyor?

Olsa gönderirim diyorsunuz? Ya kişisel bir mesele bu. Devlet meselesi değil, bilmem ne değil, görevle ilgili bir konu değli, meclis çalışması değil...

Ama dokunulmazlık var .E, var. Ama bu dokunulmazlık ne için?

Sizce burada işlemez mi? İşlemez değil. Bu, dokunulmazlığa dokunan bir işlem değil. Sonuçta bir davetiye. 


SAVCIDAN ALINDI

Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma dosyasını Savcı Mehmet Demir’den aldı. Kılıçdaroğlu hakkında sürdürülen soruşturma dosyası için bir başsavcı vekilinin görevlendirildiği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ise "Çağrının sehven çıkarıldığı ve geri alınması için işlem başlatıldığı kamu oyununun bilgisine duyurulur" denilmişti.

>> Kılıçdaroğlu, sehven ifadeye çağırıldı

İŞTE ÇAĞRI KAĞIDI

Doğan Haber Ajansı, Kılıçdaroğlu'na gönderilen çağrı kağıdını yayımladı.


 
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hayde bree be yaa 3 yıl önce

comming soon. gugug devleti

Avatar
abdurrahman karadag 3 yıl önce

1) herkesin kendi aleyhinde yapılan bir soruşturmadan haberdar olma hakkı vardır. sayın kılıçdaroğlu da bu şekilde haberdar olmuştur.
2) haberdar olunca "uzlaşma kurumunu" devreye sokma hakkı var.
3) "zorla getirme" kararı yok.
4) bu davet, anayasa 83'e de aykırı değil..