DENİZ ZEYREK

ANKARA - Hrant Dink için AİHM’e dostane çözüm başvurusu yapmaya hazırlanan bakanlıklar kendi içinde çatışır hale geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AİHM’e sunulan Hrant Dink savunmasını Adalet Bakanlığı’nın hazırladığına dair açıklamalarına karşın, Adalet Bakanlığı’ndan dosyayı Dışişleri Bakanlığı’na ‘sevkeden’ bürokrat Radikal’e konuştu: “Savunmayı hazırlamak Dışişleri Bakanlığımızın görevi. Bu görevi Dışişleri Bakanlığı bürokratlarının dışında başka bir bakanlıktaki bir yetkilinin üstlenmesi ancak yetki gaspı olur” açıklaması yaptı. Ergül, AİHM’e gönderilen savunmada, Dışişleri’ne gönderdikleri 5 sayfalık dosyada olmayan unsurlar da bulunduğuna dikkat çekti.
Radikal'in haberine göre; Hrant Dink ailesinin AİHM’e yaptığı başvuraya karşı Türkiye’nin verdiği savunmada ‘Dink Nazi liderine benzetilmiş ve Dink’in koruma istemediği için korunmadığı, tehdit altında olduğunun değerlendirilmediği’ belirtilmişti. 
AİHM’deki Hrant Dink davasına verilen skandal savunma nedeniyle Dışişleri Bakanlığı ve Bakan Davutoğlu Adalet Bakanlığı’nı hedef göstermiş, “Oradaki arkadaşlar davayı kaybetmemek için böyle bir savunma hazırlamış” görüşünü dile getirmişti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Bakanlığındaki bürokratların daha önceki içtihatlar ve teknik konulardan oluşan bir dosya hazırlayarak Dışişleri’ne gönderdiğine dikkat çekmişti. İki bakanın ve Dışişleri Bakanlığı’nın ‘savunmayı hazırlayan bürokrat’ olarak nitelediği Ergin Ergül dün bütün sorumluluğun kendisine havale edilmesine isyan etti.
Radikal’in dün görüştüğü Ergül şunları ifade etti:
“Tüm insan hakları uzman ve uygulamacılarının bildiği üzere, AİHM önünde ülkemiz aleyhine yapılan başvurularda Hükümet savunmasını hazırlamak, AİHM’ne sunmak ve savunma yapma görevi münhasıran Dışişleri Bakanlığımıza aittir. Bu görevi Dışişleri Bakanlığı bürokratlarının dışında başka bir bakanlıktaki herhangi bir yetkilinin üstlenmesi ancak yetki gaspı olur. Adalet Bakanlığı UHDİGM’nün görevi ‘AİHM’e Türkiye Devleti aleyhine yapılan başvurulara karşı yapılacak savunmalar için bilgi ve belge sağlamak, gerektiğinde oturumlara temsilci göndermek’ şeklindedir.
Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığının 3 Temmuz 2009 tarihli yazısıyla, söz konusu başvuruya ilişkin bilgi ve belgelerin Bakanlık görüşü ile birlikte iletilmesi talep edilmiştir. Adalet Bakanlığı UHDİGM’nde bu tür yazıların işlemleri dosyanın kendisine düştüğü tetkik hakimi tarafından hazırlanmakta ve ilgili Genel Müdür Yardımcısı ya da Genel Müdürün imzasıyla ilgili makamlarla yazışma yapılmaktadır. Genel Müdür’ün yanı sıra muhtemelen diğer iki genel müdür yardımcısının da izinli oluşu nedeniyle Genel Müdür Vekili olarak imzam yeralmaktadır.
Bilgi sahibi olmadığım bir dosya’da ilgili tetkik hakiminin de yerine geçerek işlem yapmam ve Dışişleri Bakanlığının görevi olan hükümet savunmasını hazırlamam söz konusu olamaz.
Söz konusu yazıda, ilgili Başsavcılıklardan alınan bilgi ve belgeler iletilmekte, Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararının AİHS’ne atıf yapan bölümleri özetlenmekte ve sadece AİHS’nin 10 madde yorumuna ilişkin Monica Macovei’nin İnsan Hakları El Kitabı kaynak gösterilerek Kuhnen-Almanya davası kararı hatırlatılmakta ‘Dink, Türklüğü aşağıladı, nefret söyleminde bulundu. Almanya’da bir Nazi liderine verilen cezayı AİHM onaylamıştır’ şeklinde doğrudan bir ifade yer almamaktadır.”

Arkasında dursunlar
AİHM’e verilen skandal savunmada Dink’in yaşam hakkının korunamaması konusunda ‘tehdit alsa koruma isterdi’ yorumu da yeralmıştı. Hakim Ergül, gönderdikleri dosyada bu yönde bir görüş bulunmadığına dikkat çekerek, “Muhtemelen İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği görüşten eklenmiştir” dedi. Kendilerinin inisiyatif alıp savunma hazırlamalarının imkansız olduğunu ve geçmişte Dışişleri Bakanlığı’nın kendilerinden giden çok sayıda bilgiyi savunma metinlerine koymadığını vurgulayan Ergül, “Savunmalara son şeklini veren Dışişleri ile AİHM’deki Türkiye’nin ajanları (Ajan AİHM’de ülke avukatı anlamında kullanılıyor) çıksınlar savunmanın arkasında dursunlar” diye konuştu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.