'Sayıştay, Kendini Sansürledi'
TBMM KİT Komisyonu’da ele alınacak TKİ’ye ilişkin Sayıştay’ın 2011 raporunda yer alan önerilerin büyük bir bölümünün komisyonda işlem görmeden 2012 raporundan çıkarılması raporlara yapılan sansürü ortaya koydu. Komisyonda görüşülmeden rapordan çıkarılan öneriler arasında “TKİ’nin yoksul ailelere dağıtılan kömür için ihalesiz alım yapmaması, kömürlerde menşei araştırması yapılması ve kömür rezervi sıkıntısı yaşanmaması için üretimin planlı yapılması” bulunuyor. Komisyon üyesi CHP Adana Milletvekili Turgay Develi,“Sayıştay’ın kendi müfettişleri tarafından hazırlanan raporu yine kendileri sansürlüyor” diye konuştu.

Sayıştay’ın TBMM adına yaptığı denetim kapsamında kamu iktisadi teşebbüslerine ilişkin hazırladığı raporlar TBMM KİT Komisyonu’nda görüşülerek ilgili kurumun hesaplarının mevzuata uygun kullanılıp kullanılmadığı inceleniyor. KİT Komisyonu Sayıştay’ın raporunda kurumlarla ilgili tespit edilen öneriler hakkında ilgili kurumun getirdiği savunma ve açıklamaları da gözönüne alarak tek tek oylama yapıyor. Başka bir deyişle KİT Komisyonu’nda Sayıştay raporunda yer alan önerilerin yerine getirilip getirilmediği, öneri hakkında kurumda bir işlem yapılıp yapılmadığı ve kurumun öneri hakkındaki açıklamasını yeterli bulup bulmamasına göre önerinin rapordan çıkarılıp çıkarılmamasına karar veriliyor.

Öneriler görüşülmeden çıkarıldı

TBMM’nin yoğun çalışma programı gerekçesiyle yeni yıla bırakılan TKİ’nin 2011 ve 2012 hesaplarına ilişkin raporlarda KİT Komisyonu’nda herhangi bir karar alınmadan değişiklik yapıldığı belirlendi. Bu dönem TKİ’nin 2011 ve 2012 yılı hesaplarını inceleyecek olan KİT Komisyonu’na gelen Sayıştay raporlarından 2011 yılına ilişkin raporda yer alan önerilerin büyük bir bölümünün 2012 yılı raporlarında yer almaması dikkat çekti.

İhalesiz kömür alımı sansürlendi

TKİ’nin 2011 yılı hesaplarına ilişkin Sayıştay raporunda 13 madde halinde yer alan öneriler henüz KİT Komisyonu’nda görüşülmeden 2012 raporundan kısmen sansürlendi. 2011 raporunda TKİ’nin yoksul ailelere dağıtılmak üzere satın alınan kömürlerin menşei araştırmasının yapılması, ihalesiz yapılan kömür alımlarının usule uygun olarak ihaleyle alınması, ihalesiz alımı genişletici hükümlerin yönetmelikten çıkarılması, TKİ’nin yakıt tedarikçisi durumunda olduğu enerji santrallarının önümüzdeki yıllarda kömür sıkıntısı yaşanmaması için üretimin planlı yapılması, kömür kalitesinin yükseltilmesine yönelik çabaların artırılmasına ilişkin öneriler 2012 raporunde yer almadı.

‘Sayıştay, kendini sansürlüyor’

KİT Komisyonu üyesi CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Sayıştay’ın devletin muhasebesini tutan bir kurum olduğunu belirterek, “Sayıştay çalışırsa yolsuzluklar ve usulsüzlükler ortaya çıkar” dedi. Son yıllarda AKP’nin Sayıştay üzerinde büyük bir baskı kurmaya başladığını kaydeden Develi, Sayıştay raporlarının eksik gelmesi ve sansürlenmesinin nedeninin de bu baskı olduğunu kaydetti. Sayıştay’ın üzerindeki baskının giderilmesi gerektiğini kaydeden Develi, “Sayıştay, kendi müfettişlerinin hazırladığı raporu bile sansürlüyor. 2011 yılı raporları komisyonda görüşülmeden, rapordaki önerilerin çoğu 2012 raporlarında sansürlenmiş durumda” diye konuştu.


Mahmut Lıcalı / Cumhuriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.