Sigortacılıkta yeni düzenleme; avukatlık asgari ücret tarifesi...

Hazine Müsteşarlığının "Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Konusunda Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle sigorta hakemlerinde aranacak tecrübe koşulunun belirlenmesine dönük asallar açıklandı .Bunun Için yönelik , tecrübe şartı her bir müracaat için münferiden incelenecek. Sigorta hukukunda asgari 5 yıl , sigortacılıkta asgari 10 yıl tecrübe sahibi olma, sigorta hakemliği müracaatında yer alan bireylerin bu zaman zarfında yaptığı işlerin özellik ve niceliğine yönelik belirlenecek. 

Deneyim için öngörülen zaman şartı sağlanmış olsa bile deneyime etki edecek zamanda ara verilmişse, tecrübe şartı gerçekleşmiş sayılmayacak. Yapılmış Olan işin tecrübe şartını sağlayabilmesi, sigortacılık taktiği ile direk alakalı meydana gelmesine ilişkili olacak. Sigortacılıkla alakalı bir kuruluşta çalışmış olmak sigortacılık tecrübesi için bir başına yeterli yer almayacak .Müsteşarlık, orta hakem ihtiyacının karşılanması amacıyla, uyuşmazlıkların sayısını ve türünü dikkate alarak gerekliliği taşıyan hakemleri dünya ve dünya dışı grupları aralarında aktarmaya görevli olacak.

Tarafsızlık taahhütnamesine ilişkili olarak usullerin de bulunduğu yönetmeliğe yönelik dosya, konusuna yönelik dünya ya da dünya dışı sigorta grubuna yönelik sınıflandırıldıktan ardından orta hakem seçimi, genel listeden sıra usulüne yönelik yapılacak . 

Sıra usulünde sigorta hakemlerinin ihtisas sahaları asal alınacak. Orta Hakem , çözümü haklar dışarısında özel ya da teknik bilgiyi gerektiren hallerde, taraflardan birinin isteği üzerine yahut spontane , bilirkişinin oy ve görüşünün alınmasına karar verecek.Tarafların avukat ile temsil edildiği hallerde, taraflar aleyhine hükmedilecek vekalet fiyatı , her 2 taraf için de avukatlık asgari para tarifesinde yer alan asliye mahkemelerinde görülen işler için hesaplanan vekalet fiyatının beşte biri olacak.Hakemler tarafından verilen bütün hükümler alakalıların erişimine açık bir veri tabanında Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından yayımlanacak.
Anahtar Kelimeler:
AvukatÜCRET. TARİFE
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.