'SİYASİ İKTİDAR SAVUNMA HAKKINI KISITLIYOR'
Konferansın oturum başkanlığını Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemeleri Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Av. Yrd. Doç. Dr. Tarık Polat İşoğlu yaptı. 

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemeleri Hukuku Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. A. Caner Yenidünya ile Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nden 
Bülent Savtok ve Yusuf Hakkı Doğan konuşmacı olarak katıldılar.

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, konferansı açılış konuşmasını yaptı. Baro Başkanı Av. Çıtırık, Adana Barosu seçimleri üzerinden 5 aylık zaman diliminin  geride kaldığını, bu süre içerisinde konferans, panel, seminer adı altında 15 çalışma yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Torba Yasalar karşısında meslektaşlarının geride kalmaması, kendilerini daha iyi yetiştirebilmeleri için çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.
 
TOPLUMSAL MUHATAPLAR DİNLENMİYOR

Çıtırık, çıkarılan torba yasaların toplumsal muhataplar dinlenmeksizin ve görüşleri alınmaksızın daha çok siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda ve parmak çoğunluğuna dayanan bir anlayışla oluştuğunu belirterek, “Yasalarımızda sürekli değişiklikler yapılmaktadır. Aslolan yasaların iyi hazırlanması, yasalar kabul edildikten sonra da az değişikliğe gidilerek istikrar kazanmasıdır” dedi.SAVUNMA HAKKI KISITLANIYOR

5271 sayılı CMK 'da 2014 yılının Şubat, Haziran ve Aralık aylarında 6526, 6545 ve 6572 sayılı Torba Yasalarla önemli değişikliklere gidildiğini vurgulayan Çıtırık, şunları söyledi:

“TCK'da değişiklikler 6545 sayılı kanunla yapılmıştır. Evrensel değerlere uygun ve savunma hakkını kısıtlamayan, öngörülebilirlik ilkesini yaşama geçiren düzenlemelerden daha sonra vazgeçilmiştir. Ayrıca, 6545 sayılı kanunla getirilen Sulh Ceza Hakimlikleri, olağanüstü dönemlere ait bir anlayışı hakim kılmaktadır. Anayasa'da güvence altına alınmış doğal yargıç ilkesine bu hakimlikler aykırılık teşkil etmektedir. Sulh Ceza Hakimlikleri siyasi iktidarın yargıyı kontrol altında tutabilme yönünde geliştirdiği bir uygulamadır. 6526 sayılı yasa ile CMK 153/2 -3-4. Fıkralar ilga edilerek, müdafiinin dosyayı inceleme yetkisindeki kısıtlamalar bir bütün olarak kaldırılmışken, 6572 sayılı yasa ile yapılan yeni düzenlemede sayılan katalog suçlarda, müdafiinin dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisi soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse   Cumhuriyet Savcısının istemi üzerine hakim kararı ile kısıtlanabilecektir. Şubat 2014 değişikliğinden geriye gidilerek savunma hakkı bir kez daha kısıtlanmıştır."

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.