Taciz araştırmasında şoke eden sonuçlar!

ABD’de yapılan bir araştırmada psikiyatrlar, 4 bin çocuk tacizcisiyle görüştü. Türkiye’deki taciz kurbanı çocukların tedavisiyle ilgili çalışmalar yürüten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, Türkiye’nin polisiye tedbirlerle, Batı’nın ise bilimsel araştırmalarla tacizcileri durdurmaya çalıştığını söylüyor. Başkak, ABD ve Türkiye’deki tüm aileleri yakından ilgilendiren araştırmanın detayları hakkında da bilgiler verdi.

Tacizcilerin en büyük hedefi yakın çevrelerindeki çocuklar. Tacizcilerin hedefinde komşu ya da arkadaş çocuğu (%40) var. Tacizcilerin aile içindeki hedefleri, üvey çocukları ya da evlat edindikleri çocuklar (%30) oluyor. Tacizcilerin hedef aldığı yabancı yani tanıdık olmayan çocukların oranı ise % 10. Yani çocuk tacizcilerinin sadece yüzde 10’u hiç tanımadıkları bir çocuğu taciz ettiklerini söylüyor. Aynı çocuk tacizcisi hem kendi biyolojik çocuğunu hem de üvey çocuğunu taciz etmiş olabiliyor.

ÇOCUK TACİZCİSİNİN  PROFİLİ:  EVLİ, EĞİTİMLİ,  İŞ SAHİBİ VE DİNDAR

Mehmet Başkak, bu araştırmaya göre ABD’deki tipik bir çocuk tacizcisinin profili hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Çocuk tacizcilerinin yüzde 77’si evli ya da daha önceden evlenmiş. Yüzde 46’sından fazlası bir süre üniversite eğitimi almış, yüzde 30’u ise lise mezunu. Yüzde 69’unun bir işi var ve çalışıyor. Yüzde 93’ü dindar ya da dindar olduğunu söylüyor.

Bu araştırmanın sonuçlarına göre, çocuk tacizcileri evli, eğitimli, iş sahibi ve dindar insanlar. Kliseye özgü pedofili skandalları ve katı klise kurallarına dayalı koşullarda ortaya çıkan taciz oranlarının bu araştırmadaki “dindar” oranının yüksek çıkmasına önemli bir etkisi olabilir. Önceden yapılan birçok bilimsel araştırmada da, taciz kurbanı çocuklarla gelir ve eğitim seviyesi düşük aileler arasında bir ilişki kurulmaya çalışıldı ama bu araştırmaların hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü taciz kurbanı çocuklar ve çocuk tacizcileriyle her gelir grubu ve sosyal statüde karşılaşmak mümkün.

AİLEDEKİ ÇOCUKLAR

Biyolojik çocukları  19%

Üvey çocukları ya da evlat edindikleri çocuklar 30%

Kız kardeş ya da erkek kardeşler 12%

Erkek, kız yeğenler  18% torunlar 5%

YAKIN ÇEVRELERİNDEKİ ÇOCUKLAR

Bakılması için emanet edilen çocuk 5%

Komşu ya da arkadaş çocuğu 40%

TAMAMEN YABANCI ÇOCUKLAR

Yabancı (tanıdık olmayan) çocuklar 10%

RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR 

Çocuklar en çok kendi aileleri içindeki yetişkinler ya da ebeveynlerinin sosyal çevrelerindeki yetişkinler tarafından tacize uğrama riski altında. Çocuk tacizcilerinin yüzde 90’ı kendi aileleri içindeki çocukları ya da iyi bilip tanıdıkları çocukları taciz ediyor Ayrıca, araştırmaların gösterdiğine göre risk herkes için geçerli. Çocuk tacizcileri toplumun her kesiminde mevcut, bu nedenle toplumun her kesimindeki çocuklar taciz riski altında

Anahtar Kelimeler:
TacizAraştırma
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.