Tahran'dan ittifak teklifi
Seul'de katıldığı Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin ardından İran'a geçen ve Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad ile dini lider Ali Hamaney ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretin detaylarını anlattı. İran dönüşü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Seul'deki zirvede nükleer eminyetin güçlendirilmesi ve nükleer terörizm riskinin azaltılması yönündeki siyasi irade beyanını yenilediklerini söyledi. Önümüzdeki döneme yönelik uygulama önceliklerini de zirvede yaptığı iki konuşmada ifade ettiğini belirten Erdoğan, "Biz, nükleer silahlardan tamamen arındırılmış, barışçıl hedefleri olan bir dünya hedefliyoruz. Bu hedefimizi, bu anlayışımızı zirve vesilesiyle bir kez daha ifade ettim. Nükleer silahsızlanma, yayılmanın önlenmesi ve nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma alanlarındaki tutumun, kararlı biçimde sürdürülmesi gerektiğini vurguladım. Yakın zamanda nükleer santral projelerini başlatan bir ülke olarak, bizim bu alandaki temel önceliğimiz nükleer enerjiden yüksek emniyet ve güvenlik standartlarında yararlanmaktır" diye konuştu. 

Dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren konular

ABD Başkanı Barack Obama ve diğer liderlerle yaptığı ikili görüşmeleri hakkında da bilgi veren Erdoğan, "Orada hem ülkemizin hem de dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren pek çok alanda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

İran'a Obama'nın mesajını iletmedi

İran'a Obama'nın nükleer faaliyetler konusundaki mesajını götürdüğü yorumlarına da değinen Erdoğan, şunları söyledi: 
 
"Sayın Obama ile ilgili olarak, bu konuda bizimle herhangi bir görüşmeye girmedi ama şunu söyleyebilirim. Biz biliyorsunuz İran'ın nükleer programı ile ilgili zaten tavrımızı Tahran Anlaşması ile koymuştuk. Tahran Anlaşması ABD'nin talepleri istikametinde yapılmış bir anlaşmaydı. Bu anlaşma da Brezilya'nın o zamanki Cumhurbaşkanı Sayın Lula ile birlikte böyle bir adımı attık ve bu adımı kararlı bir şekilde sürdürdük. Bugün de bizim haklılığımız ortaya çıktı. Şimdi ise biz tabii Sayın Obama'ya şunu çok açık ve net söyledik: Bakın dini lider Ayetullah Ali Hamaney şunu çok açık ve net söylüyor; diyor ki 'bizim fıkhımızda, bizim şeriatımızda bir defa kitle imha silahı kullanılamaz. Böyle bir şeye yer yok.' Bunu söylüyor. Nitekim bu akşam da görüşmemizde bu ifadeyi yine kullandılar. Şimdi bunu söyleyen bir insanın bu ifadelerinden sonra ben 'İran nükleer silah yapıyor' iddiasında bulunamam. Aynı şeyi Cumhurbaşkanı da teyit ediyor. Şimdi onların barışçıl amaçla bir nükleer program uygulama hakkı yok mu? Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bugüne kadar geldiler, gittiler, baktılar ettiler falan, zaman zaman farklı şeyler söylediler. Ama 'burada evet silah var' demiyorlar. İhtimalden konuşuyorlar. Ve en sonunda işi getirip zenginleşmedeki yüzde 20'ye dayıyorlar. Şimdi tabii bu işin tekniğini iyi bilenler, ben tekniğini çok iyi bilmem. Ama diyorlar ki yani yüzde 3,5'u zaten buldu mu, halletti mi ondan sonra yüzde 10, yüzde 20, hepsini yapabilirsin. Bu imkanı yakalarsın. Böyle de bir durum söz konusu. Öyle ise atılması gereken adım temennimiz odur ki dünya adil davransın ve dünya bu adaletini her yerde aynı şekilde göstersin. İşte şu anda İsrail'in durum ortada. İsrail'de bu kadar başlık var. Kimse bunun hesabını sormuyor. Bunun da hesabı sorulsun. Batı bunun da hesabını sorsun. Bunun hesabı o zaman bizde de tabii ister istemez, 'dürüst davranmıyorlar, doğru davranmıyorlar, niçin?' diyoruz."

İran ile bölgesel istikrarda hemfikiriz

Seul'deki zirvenin ardından İran'a gerçekleştirdiği ve "son derece verimli" diye nitelediği ziyaret hakkında da bilgi veren Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ile görüştüğünü söyledi.

Bu temaslarda ikili ilişkiler ile ticari ve ekonomik alandaki işbirliğinin yanı sıra, Suriye ve bölge meseleleri hakkında kapsamlı görüşmeler yaptıklarını dile getiren Erdoğan, bölgede yaşanacak her türlü istikrarsızlığın Türkiye ve İran dahil tüm bölge ülkelerine zarar vereceği görüşünde hemfikir olduklarını aktardı. Erdoğan, İran'ın nükleer programı konusundaki görüşlerini ise en üst düzeyde ve samimiyetle paylaştıklarını ve diplomatik yollarla çözümünü kolaylaştırmak için çabalarının süreceğini söyledi. 
  
Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinin bir gün sonraya ertelenmesinin "diplomatik bir hamle" olduğu yolundaki yorumları da değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Bu değerlendirmeyi yanlış yaklaşımlar olarak görürüm. Zira bir insan rahatsız olabilir, hasta olabilir. Nitekim böyle bir rahatsızlık sebebiyle ertesi güne ertelenmesi talebi kendilerinden geldi. Bugün (dün) de uzun uzadıya kendileriyle hem heyetler arası görüşme yaptık hem de ikili görüşmemizi yaptık. Türkiye-İran ilişkilerini değerlendirmenin yanında da bölgenin mevcut durumunu da değerlendirme fırsatımız oldu" dedi.

Türkiye-İran-Rusya teklifi

Dini lider Hamaney'in kendilerini çok sıcak karşıladığını ve kardeşlik duygularını aktardığını belirten Erdoğan, "Türkiye ile İran'ın arasındaki atılması gereken adımların çok güçlü ve zengin olması gerektiği istikametinde beklentilerinin olduğunu ve Suriye'ye yönelik de özellikle üzerinde durduğu konu, burada da dayanışma içerisinde bir adımın atılması talebi ki buna benzer bir talep de aslında Ruslardan da tabii, Sayın Medyedev ile yaptığım görüşmede geldi. Onlar da Rusya-Türkiye ve İran olarak bir araya gelerek burada bir şeyler yapmamız gerekir yönünde talepleri de oldu" diye konuştu.

El pençe divan seyirci olamayız

"Bizim Türkiye olarak temennimiz bağcıyı dövmek değil, üzümü yemektir" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Suriye'deki bu gidişe bir an önce nasıl dur diyebiliriz, bunu nasıl durdurabiliriz ve Suriye halkının iradesinin iktidar olduğunu nasıl görebiliriz? Bunun için herkesin bir şeyler yapması lazım. Türkiye olarak da biz 910 kilometre sınırı olan bir ülkeyiz. Buna tabii el pençe divan durup seyirci olamayız. Atmamız gereken adımlar var. Yapmamız gerekenler var. Bu konuda da şüphesiz üzerimize düşeni yapacağız. Nitekim pazar günü yapılacak olan toplantı da bu adımların bir boyutun teşkil etmektedir. İnşallah hayırlı olur."

Suriye'ye insani yardıma olumsuz yaklaşımları yok

Suriye'ye yönelik insani yardım konusunda Tahran'ın yaklaşımını ifade eden Erdoğan, Suriye tarafının buna müsait olmadığından ve lojistik zorluklardan söz ederek, İran'ın lojistik destek sağlama konusunda olumsuz bir yaklaşımı olmadığını dile getirdi. 

BM'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın 6 maddelik planı hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Kabul edildi' dendi, dendiği andan itibaren şu ana kadar Suriye'de ölümler durmadı. Yine devam ediyor" diye konuştu.

Kofi Annan'ın kendisini telefonla aradığını da açıklayan Erdoğan, bugün görüşeceklerini dile getirdi ve BM Genel Sekreteri ve Annan'ı 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak Suriye'nin Dostları toplantısına çağırdıklarını belirtti. Erdoğan, toplantıya katılacağını bildiren ülke sayısının 71 olduğunu anlattı.

Sırrı Süreyya Önder ile esprili sohbet

Erdoğan, Esenboğa Hava Limanı'ndaki basın açıklamasından sonra TBMM'ye gelerek, milletvekilleri ile bir süre sohbet etti. Başbakan Erdoğan, iktidar kulisine geldiğinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, ayağa kalkarak, "hoş geldiniz, biz de arkadaşlarla müzakere ediyorduk" diyerek BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ı gösterdi. Önder ve Sakık, Başbakan Erdoğan'a "hoş geldiniz" diyerek elini sıktı. Bu sırada Kapusuz, "Arkadaşların tam önüne çıktınız" diye espri yaptı. Erdoğan'da, "Oturun lütfen biz ön kesmeye gelmedik" diye espriye karşılık verdi. BDP'li Sırrı Süreyya Önder, "AK Parti milletvekili arkadaşlar geleceğinizi duyunca çok telaşlandılar, ben de 'telaşa mahal yok' dedim" şeklinde espri yaptı. Önder'in esprisine Başbakan Erdoğan ve etrafındakilerin güldüğü görüldü. Başbakan Erdoğan daha sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık, Adil Kurt, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Salih Kapusuz ve Abdülkadir Aksu ile bir süre sohbet etti, çay içip simit yedi. Cnn Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.