Taksim Olaylarının Korkunç Maliyeti
Borsada ilk andaki hareketlerin ardından hafif çaplı teki alımları geldi ve endeks 81 bin 300-500 bandına oturdu. Saat 11.15 itibariyle borsa yüzde 5.30 kayıpla 81 bin 435 puanda bulunuyor.

CİDDİ BİR BELİRSİZLİK OLUŞTU

Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, piyasada bir panik havası olduğunu ve buna en büyük tepkiyi borsanın verdiğini söyledi. Yurtdışı piyasaların da iyi olmadığına dikkat çeken Salar, "Ancak esas düşüş Türkiye'de yaşanan olaylardan kaynaklanıyor. Çünkü ortada ciddi bir belirsizlik oluştu. Bu olaylar sürer mi sürmez mi veya sulh nasıl olacak kimse bilmiyor. İşte bu ciddi belirsizlik satış getiriyor" dedi. Salar, bir sükunet oluştuğunda ise fiyatlamaların tekrar düzelebileceğine işaret etti.   

PROTESTOLAR YUMUŞARSA DÖNEBİLİR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, yaşanan düşüşte son günlerde gerçekleşen protestoların da etkisi olduğunu söyledi. Börümcekçi, "Düşüş eğilimini güçlendirdi protestolar. Ancak gelecek iyi haberler, protestoların yumuşaması ile birlikte sert toparlanma da görebiliriz. Eğer bu sert ortam devam ederse seviye olarak 77 bin 500'ler seviyesine düşer gibi gözüküyor. Gelecek iyi haberlerle birlikte bu seviyenin üstünde de toparlanma görülebilir" dedi.

YABANCILAR ETKİLİ

Radikal Gazetesi yazarı ekonomist Uğur Gürses ise yabancı yatırımcıların bu düşüşte etkili olduğunu söyledi. Gürses, Yabancı yatırımcılar gelişmeleri dikkatle izleyecek. 'Borsada düşüş, kurdaki yükseliş korktuğumuz kadar olmadı' diye rahat olmamak lazım. En ufak bir hareketlilikte tekrar satış olacaktır. Herkes birbirini gözlüyor yabancı yatırımcılar olarak. Bir hareket diğer hareketi de gözlemleyecek. Bu işi Türkiye nasıl çözmeye çalışıyor? En önemli gösterge bu olacak... Hükumet çözmeyi düşünüyor mu yoksa kutuplaşmayı artıracak mı? Piyasalar da bunu gözlemleyecek önümüzdeki günlerde" dedi.

Dolar 1,90'ı gördü

Haftasonu Gezi Parkı protestolarıyla geçilirken piyasalara hafta başında dolar da damgasını vurdu. Haftaya 1,9010 liradan başlayan dolar 3 Ocak 2012'den itibaren en yüksek seviyesini de görmüş oldu.

Cuma gününü 1.8683 TL seviyesinde olan dolar/TL güne 1.90'ı test ederek başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.1841 seviyesine yükselerek 2012 başından beri en yüksek seviyeyi gördü. Dolar en son 1,90 TL üstüne Ocak 2012'de çıkmıştı.

Dolar/TL yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında açık ara en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Dolar öğle saatlerine yaklaşılırken yüzde 1 artışla 1.8940-50 TL bandında seyrediyor. Öte yandan Euro ise 2,4680 liradan satılıyor.

Hükümete yönelik geniş katılımlı bir protestoya dönüşen gösterilerin ardından siyasi tansiyonun artırması TL'de değer kaybını hızlandırırken bugün piyasada enflasyon verileri ve TCMB'nin TL'deki değer kaybına likidite sıkılaştırma ile müdahalesi bekleniyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, "Geniş çaplı protestolar para birimi ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskıyı artırabilir. Bu haftanın yoğun veri gündemine (yurtiçindeki enflasyon verisi ve ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi) bağlı olarak negatif ortamın devam etmesi de bunda etkili olabilir. TCMB Başkanı Erdem Başcı'nın da Cuma günü belirttiği gibi, TCMB'nin TL'deki zayıflığa likidite koşullarını sıkılaştırarak karşılık vermesini bekliyoruz. Bugünkü enflasyon verisi ve yarınki Reel Efektif Kur bu kapsamda izlenecek ilk testler olacak."

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin de doların sabah piyasada likiditenin çok düşük olduğu saatlerde 1.90 TL seviyesini gördüğünü belirterek, "Ama bu seviyeden ciddi bir satış geldi. Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı repo rakamları dolar kuru üzerinde etkili olacak. Merkez Bankası geçen hafta kurda sıkılaştırmanın sinyallerini vermişti ancak hafta sonu yaşanan olaylar bu sıkılaşmayı daha çok etkiledi. Piyasada çok hızlı hareketler oluyor. Biraz daha piyasanın oturmasını beklemek gerekiyor, fazla panik yapmamkak lazım. Çünkü gelecek açıklamalar kuru sert bir şekilde etkileyebilir" dedi.


Taksim’de hasarın bilançosu büyük
 
Gezi Parkı eylemlerinin yaşandığı Taksim dün sakin bir gün geçirdi. Polisin görülmediği alanda küçük çaplı kavgalar büyümeden yatıştırıldı. Ekmek teknelerini açan esnaf, faturanın yine kendilerine çıkmasından rahatsız. İşyerleri yakılıp yağmalanan vatandaşlar hâlâ endişeli. Zararlarının nasıl karşılanacağını ise kimse bilmiyor.
 
Taksim Meydanı, önceki gün yaşanan olayların ardından dün güne sakin başladı. Çevrede emniyet güçlerine rastlanmazken, bazı sokakları göstericilerin tuttuğu gözlendi. Cumhuriyet Anıtı çevresinde bir grubun ateş yaktığı görüldü. Sabaha kadar bekleyen grupların meydandan ayrılmasıyla belediye ekipleri alana girdi. Yer yer kaldırım taşlarının ve trafik levhalarının söküldüğü, çöp konteynerlerinin, otobüslerin, polis ve basın araçlarının yakılarak tahrip edildiği Taksim ve çevresinde, temizlik ekipleri çöp yığınlarını toplamaya çalıştı. Temizlik ekiplerine eylemci ve aktivistler de yardımcı oldu. 
 
Olayların faturası, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa çıktı. Saldırılar sonrası camları kırılan işyerlerinde tadilat çalışmaları başladı. Sprey boya ile dükkânlara slogan yazan göstericiler daha sonra camları kırdı. Camlar yollara saçıldı. Güvenlik endişesiyle ismini vermek istemeyen bir telefon bayii sahibi satış defterini göstererek, “5 gündür 150 liralık satış yaptım. Günlük 200 lira kira ödüyorum. Olaylar sebebiyle maddi zararımız büyük.” diye konuştu. Önceki gece göstericilerle polisin çatışması sebebiyle 1 saat dükkanda kilitli kalmak zorunda kaldığını da belirten dükkan sahibi, sıkılan gazlar sebebiyle de zor anlar yaşadıklarını belirtti. Bir diğer esnaf ise olaylar sırasında sıkılan biber gazından çok kötü etkilendiklerini belirterek, gece geç saatlere kadar evlerine gidemediklerini söyledi.
 
İsmini vermek istemeyen pide-börek satan başka bir esnaf da  geceleri işyerlerine yönelik saldırıları engellemek için nöbet tuttukları bilgisini veriyor. Cumartesi günlerinin Beşiktaş esnafı için en yoğun geçen gün olduğunu belirten işyeri sahibi, önceki gün eylemler yüzünden hiç satış yapamadıklarından dert yandı. İzmir’deki şubelerinin göstericiler tarafından tahrip edildiğini söyleyen işyeri sahibi, “2013 yılının Türkiye’sindeyiz. Göstericiler kaldırım taşlarını söküyorlar, reklam panolarını parçalıyorlar, araçları yakıyorlar. Bu olacak şey mi? ‘Tayyip istifa’ şeklinde slogan atıyorlar. Eğer çok istiyorsanız, seçimler yaklaşıyor. Sandıkta istediğinize oy verirsiniz. Ama bu şekilde olmaz.” şeklinde konuştu.
 
KIZILAY’DAKİ ESNAF: KORKARAK ÇALIŞIYORUZ
 
Gezi Parkı eylemlerinin sıçradığı Ankara’da da Kızılay’daki işyeri sahipleri durumdan şikâyetçi. Önceki gün çıkan olaylardan dolayı büyük zarar gördüklerini açıklayan esnaf hâlâ endişeli. Bazı büfelerin yağmalandığına dikkat çeken bir büfe sahibi, “Korkarak çalışıyoruz. Yaşanan olayların durmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu. Olaylarda işyerleri hasar gören vatandaşlar, işletmelerini temizledi, vitrinlerini değiştirdi.
 
Gezi Parkı’ndan Polis ve canlı yayın araçlarını parçaladılar
 
Taksim’e gelen eylemciler kontrolünü kaybedince milyonlarca liralık zarara sebep oldu. Polis çekilince Fox TV kanalının aracına saldıran eylemciler, aracı kullanılamaz hale getirdi. Araç, eylemciler tarafından itilerek The Marmara Oteli’nin önüne kadar getirildi. Göstericiler ayrıca El Cezire ve NTV’nin canlı yayın araçlarını da spreylerle boyayarak tepkilerini gösterdi. Kameralara yansıyan bir başka görüntüde ise elinde balyoz olan genç bir kız, polis aracını parçalamaya çalışıyordu. 
 
Öğrenciler sınava zor yetişti
 
Eylemcilerin kurduğu barikatlar sebebiyle ulaşıma kapanan yollar, dün sabah açık öğretim sınavına girmek için yola çıkan öğrencilere zor anlar yaşattı. Sınava girmek üzere yola çıkan bir öğrenci, “Sınavları iptal etmeleri lazımdı ama etmemişler.” dedi. Sınava eşini getiren bir vatandaş ise yollarda kurulan barikatlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.
 
Üst geçitten polise kaya attılar
 
İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda başlayan eylemler, dün Ankara’da hız kesmedi. Kızılay Meydanı’nda tepki için toplanan grubun izinsiz gösterisine polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Gruplar, polisin bu hareketi karşısında işyeri camlarını kırıp, banka ATM’lerini tahrip etti. Göstericilerin, Kızılay’da bir üst geçitten kilolarca ağırlığındaki büyük bir kayayı, polis aracı geçtiği sırada üzerine atması kameraya yansıdı. Kaya araçta hasar oluşturdu.
 
Banka ATM’leri paramparça
 
Marjinal grupların başlattığı eylemler İzmir sokaklarını da savaş alanına çevirdi. Sabaha kadar süren olayların bilançosu günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Bir banka şubesi ateşe verilerek kullanılmaz hale gelirken farklı bankalara ait şubelerin camları kırılarak ATM’lerine zarar verildi. Otobüs durakları da paramparça edildi. Camları kırılan işyerlerinde milyonlarca lira zararın olduğu belirtildi. İzmir’deki gösteriler boyunca 53’ü kadın 191 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Taksim’den marş sesleri yükseldi
 
Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerinin 6. gününde meydandan marş sesleri yükseldi. Taksim Anıtı ile Gezi Parkı arasındaki alanda toplanan yaklaşık 5 bin kişi tarafından TGB, ÖDP, TKP, Hava-İş, DİSK, EMEP flamaları açıldı, sloganlar atılarak marşlar söylendi. Bazı göstericiler etrafta bulunan işyeri ve kamu binaları duvarlarına sprey boya ile yazı yazdı. Bazı eylemcilerin de Taksim Meydanı’nda bırakılan belediyeye ait kamyona zarar vermeye çalıştıkları görüldü. Gruplar arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Pankartlar açıp hükümet aleyhine slogan atan göstericiler eylemlerini sürdürürken çevrede herhangi bir emniyet kuvvetinin olmadığı gözlendi. Bu arada, Atatürk Kültür Merkezi’ne de ‘boyun eğme’ yazılı bir pankart asıldı. METİN ÇOLAK İSTANBULKaynak: HÜRRİYET/ZAMAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.