"Tam anlamıyla bir tasfiye kanunu"

‘Tasfiye kanunu’ dediği değişikliğin Anayasa’ya açıkça aykırı olduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı'nın Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görevine son veren yasa taslağıyla ilgili duayen hukukçuların tepkisi artıyor. 2007'de AKP'nin yeni Anayasa taslağını hazırlayan Bilim Kurulu'nun başındaki Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun,AYM'nin yasa değişikliğini iptal etmekle kalmayıp, yokluk kararı vermeyi tartışabileceğini kaydetti.

TASFİYE KANUNU ANAYASA'YA AÇIKÇA AYKIRI 
Özbudun, “Tam anlamıyla bir tasfiye kanunu. Anayasa'nın hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve hakim teminatına ilişkin hükümlerine açıkça aykırı. Anayasamıza görehakimler azlolunamaz ve emeklilik yaşı olan 65'i doldurana kadar da emekliye ayrılamazlar. Daha alt kademelerdeki mahkemelerde görev verilse dahi bu da tenzil-i rütbedir, ve aykırılığı ortadan kaldırmaz” ifadelerini kullandı.

‘YOK SAYMA' OLABİLİR
“Kanun çıkarsa, Anayasa Mahkemesi'nin iptal edeceğine kaniyim” diyen Özbudun, şöyle devam etti: “Hatta sadece iptal değil yok sayma dahi gündeme gelebilir. Çünkü bukanunun tamamıyla uyumlu bir yargı yaratmak gibi siyasi bir amacı olduğu aşikar. AYMyokluk kararı vermeyi de tartışacaktır.”

"KOLTUĞUNUZDAKİ HSYK İLE ATAMA YAPACAKSINIZ"
İki yüksek mahkemenin tüm üyelerinin görevine bir kanunla son verileceğine işaret eden Özbudun, “O kadroların bir bölümüne, kendi koltuğunuzdaki HSYK aracılığıyla atamayapıyorsunuz. Bu elbette yargı bağımsızlığını çok ciddi zedeleyecek bir kanundur. AİHMkararına gerek yok, Anayasamıza göre de meşru olmayan bir durum söz konusu.AYM'nin iptal edeceğine inanıyorum. Sadece iptalle yetinmeyip yok saymasını temenni ederim. Çünkü iptal kararı geriye yürümüyor. Bu HSYK kanunuyla, kurul bünyesinde çalışan bütün görevlilerin görevine son verildi. 

AİHM, DGM'LERİ İHLAL SAYDI
AYM o kanunu iptal etti. Fakat karar geriye yürümediği için bütün bu haksızlıklar müeyyidesiz kaldı. Oysa yokluk kararı verilirse o zaman bu kanun hiç doğmamış muamelesi görür. Bu üyeler eski görevlerine iade edilmek durumunda kalır. Yokluk muiptal mi müeyyidesi kritik önemde” ifadelerini kullandı.Teklifin yasalaşması durumunda vatandaşların, Yargıtay ve Danıştay'ın bağımsız ve tarafsız olmadığı gerekçesiyle AİHM'e başvurabileceğini kaydeden Anayasa profesörü Özbudun, şöyle devam etti: “Daha önceki Devlet Güvenlik Mahkeme'lerinin adil yargılanmaya elverişli yargı yerleri olmadığına dair, yani adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine dair kararları var.”

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI
Özbudun, miletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırımasıyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Belli bir döneme ait, belli sayıda milletvekilleri bakımından kaldırıyor. Ama sonrakiler ve aynı durumlar için dokunulmazlığı muhafaza ediyor. Bu bakımdanAnayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı. Ayrıca Anayasa'nın vekillere sağladığı savunma hakkı ile Anayasa Mahkemesi'ne müracaat haklarından yoksun bırakıyor. Bu da antidemokratik. Meclis'te reddedilmesini temenni ediyorum.”4

Özgür Düşünce

Anahtar Kelimeler:
özbudun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.