'Tam gün' Meclis açılışını bekliyor
(İHA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası'nda üniversite hocalarının sıkıntılarını çözeceklerini söyledi.
Kamu ve özel ortaklığı ile yapılacak 475 yataklı Yozgat Devlet Hastanesi'nin temel atma törenine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tören sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tam Gün Yasası konusunda yapılan hazırlıkları değerlendiren Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Tam günde daha önceki hazırlıkları da biliyorsunuz. Meclis'in açılmasını bekliyoruz. Meclis açılır açılmaz ama benim kanaatim ekimin ilk 10 gününde kanun taslağı Meclis'e gelecek ve orada tam gün ile ilgili düzenlemenin son şeklini koymuş olacağız. Üniversite hocalarımız bu konuda sıkıntılı. Normal fakültelerindeki, hastanelerindeki mesaileri bittikten sonra ilave mesai yapmak isteyen üniversite hocalarımızın yine hastanelerimizde, yani fakültelerindeki hastanelerinde sağlık hizmeti sunmalarının önünü açıyoruz.

Burada hasta kabulü yapabilir, hastalarının tedavi edebilir. Mesaiden sonra akşamları olabilir, cumartesi pazar olabilir, yani 24 saatin 24’ünde de kendi üniversitesinde, kendi fakültesinde sağlık hizmeti sunumu yapabilir. Mesaiden sonraki mesaisinde ilave hastadan belirlenen fiyatlarına ilave bir ücret alabilecek ve ilave ücreti de fakülteyle paylaşarak bir ilave maddi kazanım sağlamış olacak. Hem üniversitesinden soğumayacak hem de eğitimlerini üniversitesindeki eğitimine, hasta hizmetlerine ve mesai sonrası hizmetlerini sunmuş olacak. Bunun dışında üniversite dışında kalan özel muayenehaneyi tercih eden hocalarımızla da eğitim öğretim anlamında, tecrübe anlamında üniversitelerimizin dışarıda kalan hocalarımıza ihtiyacı varsa üniversite yönetimine bu hocalarımızla sözleşmeli bir şekilde onlardan eğitimde ve uygulamada istifade etmenin yolunu açıyoruz. Üniversite kalıp da dışarıda vakıf üniversitelerin ve özel üniversitelerin kurumların ihtiyacı olduğunda da üniversite hocalarımıza yine üniversite yönetimleri izin vererek sözleşme yaparak o hocalarımızın da yine farklı kurumlarda hizmet vermelerinin sözleşmeli bir şekilde önünü açmayı düşünüyoruz” dedi.

"NÖBETSİZ BİR MESLEK DÜŞÜNEN, SAĞLIK HİZMETLERİNİ DÜŞÜNMESİN"
Aile hekimlerinin hastanelerin acil servislerde nöbet tutmaları konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Aile hekimlerinin nöbet tutması konusunda düzenleme yapılacak, onu konuşup değerlendiriyoruz. Şu anda aile hekimlerimizin sağlık hizmeti 24 saat hizmet gerektirir. Dolayısıyla hiçbir hekimin nöbetten istisna tutulması veya bir hemşirenin nöbetsiz bir hemşirelik yapabilmesini doğru kabul etmek bu mesleğe yapılacak en büyük yanlış ve kötülüktür. Dolayısıyla aile hekimlerimizin nöbetsiz bir aile hekimliğini düşünmemesi gerekir çünkü bu onların peşinen bir kollarını yok farz etmektir veya bir ayaklarını köreltmeleri demektir. O nedenle biz aile hekimlerinin bilgi birikimlerinin, tecrübelerinin devam etmesi için mutlaka nöbet sistematiğinin içinde yer almalarını düşünüyoruz ve bunda kararlıyız. Ama acillerde nöbet tutması denilince burada onları acil ve yeşil alan uygulamasını çünkü bizim hastanelerimizde acile müracaat eden hastalarımızın yaklaşık yüzde 70’i acil statüsüyle hastaneye giden ama normal hastalarımızdır. Bunlar normalde aile hekimlerine müracaat etmesi gereken veya aile hekimlerimizin çözebileceği veya değerlendirebileceği hastalar.

O nedenle yeşil alanlarda aile hekimlerinizin nöbet tutma ve bilgi birikimlerini geliştirme anlamında düzenlemeleri yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 10-15 gün içinde çalışmaları tamamladıktan sonra aile hekimleri dernekleri ve federasyonlarıyla da geçtiğimiz hafta da yaklaşık 3-4 saat onlarla farklı gruplarıyla da değerlendirme yaptık. Şimdi iç değerlendirmemizi yapacağız. Ama şunu söyleyeyim ki hiçbir bir çalışanı, sağlık sunucusu hekim ve hemşire bu bazen laborant bunlarda dahildir, ben nöbetsiz bir meslek uygulayacağım diyorsa sağlık hizmetini düşünmemesi gerekir. Sağlık hizmeti 24 saattir kesintisizdir, Cumartesi Pazar, bayram seyran dinlemez. Çünkü bizim mesleğimizin özelliğidir bu. O nedenle mesleği 24 saat yapabilecek bilgi birikimini asla geri bırakmamız lazım. Bu anlamdaki eğitimlerin de en önemlilerinden bir tanesi de nöbetlerdir. Nöbetsiz bir hekimi hiç kimse düşünmemeli. normal bir vatandaş da bile nöbetsiz bir hekimliği düşünmüyor zaten” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.