TBB'den o müdüre suç duyurusu
TBB’den yapılan açıklamaya göre, Isparta Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nde öğle yemeği gün ve saatlerini kız ve erkek öğrencileri ayıracak biçimde uyguladığı ifade edilen Okul Müdürü hakkında, Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. TBB, müdür hakkında ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da idari soruşturma başlatılması talebinde bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Isparta Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nde 21 Ekim 2013 tarihinde yemekhane kapısına asılan duyuru ile kız ve erkek öğrencilerin birbirinden ayrı, farklı saatlerde öğle yemeği yiyeceğinin belirtildiği iddiasına yer verildi. Sözü edilen duyuruda, kız öğrencilerin pazartesi, salı ve çarşamba günü saat 12:25- 12:40, erkek öğrencilerin ise 12:40- 13:00 saatleri arasında, perşembe ve cuma günü ise erkek öğrencilerin 12:25-12:40 arasında, kız öğrencilerin ise 12:40- 13:00 arasında yemek yiyeceği ve bu uygulamanın dönem sonuna kadar geçerli olduğunun bilgisine yer verilen dilekçede, şöyle denildi:

“1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesi uyarınca kız ve erkek karma eğitim yapılması esas iken, verilen eğitimin devamı niteliğindeki öğle yemeğinin kız ve erkek öğrencileri ayıracak biçimde belirli gün ve saatlere göre planlanması ve uygulanması, şüphelinin yürüttüğü okul müdürlüğü görevinin gereklerine açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Zira, anılan duyuru ile gerçekleştirilen eylem, kız ve erkek öğrenciler arasında ayrımcılığa neden olmaktadır. Bu durum gerek ulusal mevzuatta gerekse Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin 29. maddesinde hükme bağlanan çocuğun ‘kişiliğinin’, ‘insan haklarına ve temel özgürlüklere saygısının geliştirilmesi’, ‘cinsler arası eşitliğin sağlanması’ şeklindeki eğitimin amaçlarına da aykırıdır.”

AYRICILIĞA NEDEN OLAN UYGULAMA CEZAİ SORUMLULUK GEREKTİRİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na atıfta bulunulan dilekçede, okul müdürünün eyleminin, cezai sorumluluğu gerektirdiğinin belirtildiği dilekçede, sağlıklı bir toplumun garantisi olan çocukların eğitim kurumlarında karşılaştığı tavrın, kendi cinsiyetlerinden, kişiliklerinden endişe duymalarına sebebiyet vereceği değerlendirmesine yer verildi.

Dilekçede, uygulamayla çocukların, temel eğitim amacına aykırı şekilde “ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe” sahip olmalarının engellendiği kendilerini diğer cinsiyetteki akranlarından farklı görmeleri nedeniyle ayrımcılığa yol açtığı kaydedildi. Anayasa ile Türkiye’nin insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun hüküm altına aldığına alındının anımsatıldığı dilekçede, insan haklarına saygılı, demokratik laik ve sosyal bir hukuk devletinde bireylerin maddi ve manevi varlıklarını koruma ve geliştirme hakkının garanti altında bulunmasının, ayrımcılığa maruz kalmamasının en hukuki gereklilik olduğu vurgulandı.

Dilekçede, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, yürütülmesi gerekli eğitim ve öğretim faaliyetine, ayrımcılığa açıkça aykırılık teşkil eden okul müdürünün şikayet hakkını kullanma zorunluluğu doğurduğu belirtildi. (ANKA)


Suç Duyurusu Metni İçin Tıklayınız

İdari Soruşturma Talebi Dilekçesi İçin Tıklayınız

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.