TBB'den torba yasaya eklenen TMMOB düzenlemesine tepki
Feyzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, verilen önerge ile "harita, plan, etüt ve projelerin meslek odalarının denetimine tabi tutulamayacağı" hükmü getirildiğini ve böylece TMMOB'nin ve odaların asli görevi olan mesleki denetimin ortadan kaldırılacağını öne sürerek, düzenlemeyi eleştirdi. Mühendis, mimar ve şehir plancıları odalarının mesleki denetim yapamaması; kıyılara, ormanlara, sulara, kültür-tabiat varlıklarına ve şehirlerin dokusuna zarar verecek nitelikteki harita, plan, etüt ve projelerin hayata geçirilmesinin önünde, bundan böyle yetkili bir denetimin olmayacağı anlamına geldiğini belirten Feyzioğlu şöyle dedi:

"Toplumda hiçbir tartışma ve değerlendirme imkanı yaratılmaksızın, sırf oy çokluğuna dayanılarak yapılan bu değişiklik, gerekçesi nasıl ortaya konulursa konulsun, doğrudan doğruya kamuya ve yurttaşlara büyük zarar vermiş; bundan sonraki süreçte verilecek zararlara adeta kapı aralamış bulunmaktadır. Katılımcı demokratik anlayışa karşı katı bir tavır olarak gördüğümüz bu yasal düzenlemeyi, aynı zamanda yönetimin otoriterleşmesine zemin hazırlayan bir girişim olarak değerlendiriyoruz. İdarenin uygulamalarında keyfiliğe davetiye çıkaracağı muhakkak olan bu anlayışa dur denilmesi adına, toplumun her kesiminin ve özellikle tüm sivil toplum örgütlerinin, anılan düzenlemeye karşı tepkilerini dile getirmelerini umut ediyoruz."
 

BASIN AÇIKLAMASI
 
1.9 Temmuz 2013 tarihinde sabaha karşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bir kanun tasarısı görüşülürken verilen önergeyle; harita, plan, etüt ve projelerin meslek odalarının denetimine tabi tutulamayacağı hükmü getirilmiştir. Böylece Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı odaların, bu odalara bağlı meslek mensuplarının işlemlerini denetleme yetkileri ortadan kaldırılmıştır.

2.Mühendis, mimar ve şehir plancıları odalarının mesleki denetim yapamaması; kıyılara, ormanlara, sulara, kültür-tabiat varlıklarına ve şehirlerin dokusuna zarar verecek nitelikteki harita, plan, etüt ve projelerin hayata geçirilmesinin önünde, bundan böyle etkili bir denetimin olmayacağı anlamına gelmektedir.

3.Toplumda hiçbir tartışma ve değerlendirme imkânı yaratılmaksızın, sırf oy çokluğuna dayanılarak yapılan bu değişiklik, gerekçesi nasıl ortaya konulursa konulsun, doğrudan doğruya kamuya ve yurttaşlara büyük zarar vermiş; bundan sonraki süreçte verilecek zararlara adeta kapı aralamış bulunmaktadır.

4.Katılımcı demokratik anlayışa karşı katı bir tavır olarak gördüğümüz bu yasal düzenlemeyi, aynı zamanda yönetimin otoriterleşmesine zemin hazırlayan bir girişim olarak değerlendiriyoruz. İdarenin uygulamalarında keyfiliğe davetiye çıkaracağı muhakkak olan bu anlayışa dur denilmesi adına, toplumun her kesiminin ve özellikle tüm sivil toplum örgütlerinin, anılan düzenlemeye karşı tepkilerini dile getirmelerini umut ediyoruz.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı olarak, konu ile ilgili görüş ve değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşmayı bir görev bilmekteyiz.

Saygılarımızla.

Avukat Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği Başkanı


Meslek Odalarının Fiilen Kapatılması Anlamına Gelen Gece Yarısı Değişikliği
 
Demokrasinin işlerliği için son derece büyük öneme sahip yasama süreci ihlal edilerek, son dakika önergesi ile Torba Kanuna gece yarısından sonra eklenen bir hükümle, meslek odalarının mesleki denetim kapsamında yaptıkları işlerle ilgili hak ve yetkilerini kullanmaları “yasaklanmıştır”.
 
Demokrasinin devlet dışı kurum ve örgütlenmelerin varlığı ile anlam kazandığı göz ardı edilerek, merkezi siyasi iktidar dışındaki tüm demokratik kurumların yok sayılmasının yeni bir örneği olan bu hüküm ile, meslek odaları fiilen kapatılmıştır.
 
Mesleki denetim ve buna bağlı olarak elde edilen faaliyet gelirlerinin meslek odalarının en büyük gelir kaynağı olduğu düşünüldüğünde, meslek odaları, personeline aylık ödeme gücünden bile yoksun kalacak, yüzlerce kişi işinden olacak ve demokrasinin vazgeçilmez önemdeki kurumları yok olacaktır.
 
Darbe dönemlerinde dahi bu noktaya gelmemiş meslek odalarının, polis fezlekelerinde “muhalif” örgüt olarak tanımlanmasından hemen sonra yönetici ve üyelerinin gözaltına alınması ve fiilen kapatılma durumu ile karşılaşmaları, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik bir hukuk devleti olma niteliğinin bizzat siyasi iktidar tarafından ihlal edilmesi anlamına gelmektedir.
 
Ankara Barosu olarak; hukuk devleti ve insan haklarını koruma görevinin eksiksiz bir demokratik sistem içinde mümkün ve anlamlı olduğunun bilincinde olarak, bu tür karar ve uygulamaların demokratik süreçlere müdahale niteliğinde olduğunu ve siyasi iktidarın bu yönetim anlayışı ile kendi meşruiyet temellerini sarstığını, yaşamın her alanında varlığını hissettirmeye başlayan “çoğunlukçu” yönetim anlayışının, Türkiye’yi hedeflenen demokrasi idealinden uzaklaştırdığını bir kez daha vurgular, demokrasinin yaşam kaynağı olan meslek odaları ile sivil toplum örgütlerine yönelik yürütülen bu sürece karşı verilecek mücadelede sonuna kadar yer alacağımızın bilinmesini kamuoyunun bilgisine sunarız.
 
Saygılarımızla.
 
ANKARA BAROSU YÖNETİM KURULU


İzmir Barosu Basın Açıklaması

TMMOB ne bağlı meslek odalarını etkisizleştirmek ve işlevsizleştirmek kentlerimize, çevremize, doğamıza, kültürel ve tarihi değerlerimize, insanımıza saldırıdır. Bu yasa, hukuk devleti uygulaması olamaz. Kabul etmiyoruz.
 
Siyasal iktidar, mimar ve mühendisler ile onların meslek örgütlerine karşı bir gece yarısı operasyonu yapmıştır. 

09.07.2013 gece yarısı TBMM' de torba kanun görüşmeleri sırasında hükümet partisi üyeleri tarafından verilen bir önerge ile hiç tartışılmadan ve  meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan onlarla ilgili yasa kabul edilmiştir. Bu yasa ile mimar ve mühendislerimizin emekleri, yarattıkları eserleri değersizleştirilmekte, örgütleri yok sayılmaktadır.

TMMOB ne bağlı meslek odalarını etkisizleştirmek ve işlevsizleştirmek kentlerimize, çevremize, doğamıza, kültürel ve tarihi değerlerimize, insanımıza saldırıdır.

Bu yasa, hukuk devleti uygulaması olamaz. Kabul etmiyoruz.


Adana Baro Başkanımız Avukat Mengücek Gazi Çıtırık: Bu yasa örgütlü topluma büyük darbedir

09.07.2013 gece yarısında TBMMB Genel Kurulunda “torba yasa” teklifi görüşülürken son dakika önergesiyle TMMOB’a bağlı meslek odalarının mesleki denetim ve yetkilerinin ortadan kaldırılarak, yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devrini öngören önerge kabul edilmiştir.

Önergede; “Harita, plan, etüt ve projeler  idare ve ilgili kanunlarda açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum ve kuruluşun vize veya onayına tabi tutulmaz, tutulması istenemez”  maddesi kabul edilmiştir.  Gerek bu önergenin TBMM usül ve iç tüzüğüne uygun olarak görüşülmemiş olması gerekse de yeterince bir tartışma yapılmaksızın ve meslek örgütlerinin görüşü alınmadan kabul edilen bu yasa ile TMMOB’a bağlı meslek odalarını, mimar ve mühendislerimizi, yok sayarken; meslek odalarını etkisizleştirerek, işlevsizleştirerek demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan örgütlü topluma büyük bir darbe vurulmuştur. Siyasi iktidar bu yasa ile Gezi Parkı eylemlerine destek verenlerden hesap (!) sormak istemektedir.

Demokrasi her türlü düşüncenin örgütlenebilmesidir. Ancak gelinen noktada siyasi iktidar kendisi dışındaki hiçbir düşüncenin örgütlenerek kendisini ifade etmesine izin vermemektedir. Hukuk devletinde böyle bir uygulama olamaz. Bu yasa ile siyasi iktidar totaliter yanını bir kez daha ortaya koymuştur. Muhalif her sesi susturmakta kararlı olan bu iktidarın şimdiki hedefi meslek örgütleridir. TMMOB’a ve ona bağlı odaların demokrasi ve hukuk devleti mücadelesinde yanlarında olacağımızı bildiririz.
                   
Kamuoyuna saygıyla sunarız.
     
Avukat Mengücek Gazi Çıtırık
Adana Baro Başkanı


hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.