“Telekulak Komisyonu Kurulsun“
CHP, mahkeme kararı olmamasına rağmen hukuksuzca dinlemelerin hangi kitlelerce ve ne amaçla yapıldığının tespit edilmesi için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi CHP, mahkeme kararı olmamasına rağmen hukuksuzca dinlemelerin hangi kitlelerce ve ne amaçla yapıldığının tespit edilmesi için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP Genel Başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba imzalı TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, toplumun her kesiminde yoğun tepkiye neden olan telefon dinlemeleri konusundaki belirsizlik ve hukuk dışı uygulamaların devam ettiği belirtildi. Telefon dinlemeleri yoluyla Türkiye'de adeta bir korku imparatorluğu yaratıldığı ileri sürülen önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: "Telefon dinlemeleri ve takip sadece seçim meydanları ile sınırlı kalmamış, Başbakan tarafından Ana Muhalefet Partisi liderine karşı da bir tehdit olarak kullanılmak istenmiştir. İktidarın varlığını sürdürmek amacıyla yarattığı bu korku ve zorba uygulamalar yaklaşan yerel seçim sürecinde ise muhalefet partilerinin yerel yönetim yöneticilerine karşı bir silah olarak kullanılmak istenmektedir. Seçimde sağlanamayan başarı, temel insan hakları katliamına dönüşen hukuksuzluk yoluyla kazanılmak istenmektedir." 

BAŞBAKAN'IN ÇALIŞMA OFİSİNDE BULUNAN BÖCEK 

Önergede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde "böcek" bulunmasına da işaret edilerek, "Hukuksuz dinlemelerden yazılan iddianamelerde savcılığı ele alan, muhalefeti bu yol ile sindirmeye çalışan Başbakan, kendisinin de dinlendiğini itiraf ederek, yıllarca meşru olarak gördüğü bu hukuksuzluktan yakınmıştır. Dinlenme olayının neden bir yıl sonra açıklandığı ve iktidarın bu zamana dek sıradan bir gelişme olarak yorumladığı bu tür girişimlere neden bir anda tavır aldığının cevabını tüm kamuoyu merak etmekte ve öğrenmek istemektedir. "Benim valim, benim polisim, benim sırdaş MİT Müsteşarım' nitelemelerine rağmen ki son niteleme gayet ciddidir, ülke istihbaratı konusunda yetkili bir kişinin Başbakan'ın sırdaşı olmasına rağmen bu hukuksuz istihbarat çalışmasının ne amaçla ve hangi menfaatle yapıldığının bilinmesi gerekmektedir" denildi. 

ÖNERGE KABUL EDİLİRSE MECLİS ARAŞTIRACAK 

Önergede kamuoyunu rahatsız eden toplum nezdinde korku düzeni yaratılmasında etkili olan dinleme cihazlarına hangi yollarla ve nasıl ulaşıldığının tespit edilmesi, mahkeme kararı olmamasına rağmen hukuksuzca dinlemelerin hangi kitlelerce ve ne amaçla yapıldığının tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Önergenin gerekçesinde Başbakan'ın bir yıl öncesinde gerçekleşen bir dinleme olayını açıklama zaman diliminin önemi ve gerekçesinin tespiti, bu dinlemenin kimler tarafından ve ne tür bir maksatla yapıldığının tespit edilmesi, Türkiye'de siyasilere karşı şantaj aracı olarak kullanılmasının ne tür ihmaller sonucu yaygınlaştığının tespit edilmesi ve sorumlular hakkında yasal sürecin başlatılması, yargı kararı olmaksızın dinlemelerle menfaat elde etmek isteyen sorumluların tespit edilmesi ve haklarında yasal sürecin başlatılması ve toplum nezdinde oluşan kaygıları ortadan kaldırmak için gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis'te araştırma komisyonu kurulması talep edildi.

Cumhuriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.