TOPLUMDA YARGIYA GÜVEN HIZLA AZALIYOR
Güncel hukuk konularının ele alındığı toplantı sonrasında sonuç bildirgesi yayınlanarak kamuoyunun bilgisine sunuldu. 

Sonuç bildirgesi şöyle:


1- Son dönemlerde yaşanan yargısal olay ve süreçler sebebiyle  toplumda hukuka, yargıya, adalete duyulan güven hızla azalmaktadır ve bu son derece tehlikelidir. Temelinde hukukun üstünlüğü ve adaletin bulunmadığı hiçbir toplum varlığını sürdüremez, sorunlarını çözemez. Bağımsız ve tarafsız bir yargı, savunma  hakkı, adil yargılanma hakkı, hak arama özgürlüğü demokrasinin temelidir.


2- Savunma ve onun temsilcisi avukat, halkın hak arama özgürlüğünün aracı ve güvencesidir, iddia ve yargı makamı ile eşit düzeydedir. Savunmaya, avukata yöneltilen her türlü baskı, engelleme, sınırlama bizzat halkın hukuk güvenliğine ve adalete yönelik bir saldırıdır. Avukatlar adalet sisteminde "AKTÖR" değil asli unsurdur.


3- Özellikle topluma mal olmuş davalar ve özel görevli mahkemeler başta olmak üzere yargılamalarda avukata yönelik kısıtlama ve engellemeler, saldırılar tahammül ve kabul edilemez düzeye ulaşmıştır. Ancak bilinmelidir ki avukatlar ve barolar hukuksuzluğa, zulme, baskıya teslim olmayacaklar; hukukun üstünlüğünü, adil yargılanma hakkını, demokrasiyi kararlılıkla savunmaya devam edeceklerdir.


4-Avukatlık Kanunun 76. maddesi toplumun hak ve hukukunu korumak adına barolara  görev ve yetki vermektedir. Bu görev ve yetkiyle  barolar vatandaşların hak ve hukukunu korumak adına davalar açabilmekte açılmış davalara müdahale edebilmektedir. Son dönemlerde baroların bu tür davalarda taraf ehliyetinin bulunmadığına ilişkin ve toplumun çıkarlarını koruyan bu işlevlerini ortadan kaldırmayı sonuçlayacak İdari Yargı Kararları toplum adına kaygı vericidir ve kabul edilmez.


5- Hukukun üstünlüğünün en önemli güvencelerinden olan avukatlara ve barolara yönelik her türlü saldırı kimden gelirse gelsin hak ettiği karşılığı görecektir.


6- Adil yargılama yargı için bir görev, kişi için bir haktır. Hukuk ve adalet herkes için gereklidir. Barolar kişi ve düşünce ayrımı gözetmeksizin herkesin adil yargılanma hakkını kararlılıkla gözetmeye ve sahip çıkmaya devam edeceklerdir.


Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


AFYON BAROSU BAŞKAN YARDIMCISI AV. MESUT KUYUCU


AYDIN BAROSU BAŞKANI AV. SÜMER GERMEN


BALIKESİR BAROSU BAŞKANI AV. YAŞAR MEYVACI


BURSA BAROSU BAŞKANI AV. EKREM DEMİRÖZ
 

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI AV. BÜLENT ŞARLAN


DENİZLİ BAROSU BAŞKANI AV. MÜJDAT İLHAN


EDİRNE BAROSU BAŞKANI AV. ÖZGÜR YILDIRIM


İSTANBUL BAROSU BAŞKANI AV. ÜMİT KOCASAKAL


İZMİR BAROSU BAŞKANI AV. SEMA PEKDAŞ


KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANI AV. HARUN SAYGILI


KOCAELİ BAROSU BAŞKANI AV. MEHMET TAMER SOLAKOĞLU


KÜTAHYA BAROSU BAŞKANI AV. SABİT ÖZDOĞLAR


MANİSA BAROSU BAŞKANI AV. ZEYNEL BALKIZ


MUĞLA BAROSU BAŞKANI AV. MUSTAFA İLKER GÜRKAN


UŞAK BAROSU BAŞKANI AV. BAKİ KANTAR

YALOVA BAROSU DELEGESİ AV. CEMAL İNCİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.