TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNDEN MADENLERLE İLGİLİ KRİTİK UYARI
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu imzalı yazıda, Soma faciası da hatırlatılarak, maden işletmelerinin AB standartlarına uygun olarak faaliyet göstermeleri gerektiğine vurgu yapıldı. Feyzioğlu çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Madenlerde kullanılan teçhizatta AB’nin sertifikasyon sistemi olan ATEX’in yol açtığı tekelleşme endişesinin çözümü, sertifika zorunluluğunun ertelenmesi olamaz. Çözüm, ATEX Sertifikasının dışında, uluslararası geçerliliği olan diğer sertifikaları da kabul etmektir. Türkiye’nin en kısa sürede, dünya çapında güvenilir bir sertifika sistemi kurması sağlanmalıdır.”

EK: Adalet Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilen yazı


 

ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

   ANKARA


Konu :

Madenlerde kullanılan makine, ekipman ve teçhizatlarda sertifikasyon uygulamasının ertelenmesi.


 


 

              Özeti :

 

1-      Maden işlemelerinde can güvenliği açısından çok önemli olan sertifikalı malzeme kullanılması zorunluluğunun ertelenmesi yanlıştır.

2-      Avrupa Birliği’nin Sertifikasyon sistemi olan ATEX’in yol açtığı tekelleşme endişesinin çözümü, sertifika zorunluluğunun ertelenmesi olamaz.

3-      Çözüm, ATEX Sertifikasının dışında, uluslararası geçerliliği olan diğer sertifikaları da kabul etmektir.

4-      Türkiye’nin en kısa sürede, dünya çapında güvenilir bir sertifika sistemi kurması sağlanmalıdır.

 

 

Bilindiği gibi, başta kömür maden ocakları olmak üzere, potansiyel patlama tehlikesi olan ortamlarda çalışanların iş güvenliklerinin sağlanmasına yönelik olarak bu işyerlerinde kullanılacak ve patlamaya neden olabilecek tüm makine, ekipman ve teçhizatın  “patlamaya dayanıklı özel yapıda (Ex-proof (EXPLOSION PROOF=patlamaya dayanıklı) olması” gerekmektedir.

 

Sözü edilen makine, ekipman ve teçhizatın herhangi bir patlamaya mahal vermeden güvenli bir şekilde çalışmasını ve kullanımını sağlamak amacıyla da Avrupa Birliği’nde, özellikle patlayıcı ortamlarda kullanılacak korumalı ekipmanların imalatına ilişkin esasları içeren ve kısaca ATEX (ATmospheres EXplosibe) olarak adlandırılan bir sertifikasyon mevzuatı (sistemi) geliştirilmiştir.

 

Muhtemel patlayıcı ortamlar dışındaki amaçlar için de kullanılan, ancak patlama tehlikelerine karşı teçhizatın ve koruyucu sistemlerin emniyetli çalışması için gerekli olan veya buna katkı sağlayan emniyet cihazları, kumanda cihazları ve ayarlama donanımlarını da kapsayan bu sertifikasyon sistemi, 30 Aralık 2006 Tarihli ve 26392 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat Ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik” ile Ülkemizde de kurulmuştur. 

 

Ancak, 30 Aralık 2006 Tarihinde çıkarılan “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat Ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik”te “I.grup teçhizat” olarak gruplandırılmış olup, I.grup teçhizat kategorisine uygun olarak sertifikalandırılmamış olan parçaların değiştirilme zorunluluğu, 4 Ağustos 2015 Tarihli ve 29435 Sayılı Resmî Gazete yayımlanan 2015/7966 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 31/12/2019 tarihine ertelenmiştir.

 

Oysa; kısa bir süre önce tarihinin en büyük maden facialarından birini yaşamış olan ülkemizde, maden işletmelerinin AB standartlarına uygun olarak faaliyet göstermelerinin kaçınılmazlığı kabul edilecektir.

 

Hal böyle iken, anılan Bakanlar Kurulu Kararı ile maden işçilerimizin güvenlik standartlarına uygunluğu tartışılır ekipmanla madene yollanmalarının önü açılacak; ayrıca daha önce güvenlik ekipmanları yeterli bulunmadığı için kapatılan bir çok maden işletmesinin yeniden açılmaları sağlanmış olacaktır.

 

Öte yandan; ATEX sertifikalı ürünler, az sayıda firma tarafından Avrupa Birliğinden ithal edilmektedir. Bu alanda sadece birkaç tane üretici firma faaliyet göstermektedir. Bu bakımdan bir nevi tekel durumunun mevcudiyeti de sorgulanmalıdır.

TBMM Soma Araştırma Komisyonu Raporunda da belirtildiği gibi; ATEX sertifikası Avrupa Birliğinde geçerli olup, ATEX sertifikası haricindeki uluslararası kabul gören diğer sertifikalı ürünler de bulunmaktadır.

 

 

Bu itibarla madenlerde kullanılan teçhizatta sertifikasyon uygulamasının ertelenmesi yerine;

 

- ATEX sertifikası haricindeki uluslararası kabul gören diğer sertifikalı ürünlerin de kullanılabilmesine olanak sağlanması,

- Ülkede bu ürünlerin üretiminin teşvik edilmesi,

- Bu ekipmanların güvenlik sistemlerinin bozulmaması için, bakım ve kalibrasyonlarının denetimi yapacak bağımsız  akredite kuruluşlarla ilgili bir sistemin kurulması,

 

Ülkemizde güvenli ve sürdürülebilir madenciliğin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

 

Durumu bilgilerine, gereğini takdirlerine saygıyla sunuyoruz.

 

 

Avukat Metin FEYZİOĞLU

Türkiye Barolar Birliği

Başkanı


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.