TÜSİAD,

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Mart ayında yeni anayasa, devlet ve birey konularını tartışacak. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında Yeni Anayasa çalışmasının sonuçlarını açıklayacak.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nın 22 Mart 2011 tarihinde İstanbul"da gerçekleştirileceği bildirildi. Açıklamaya göre toplantının açılış konuşmaları TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner tarafından gerçekleştirecek. Açılış konuşmalarının ardından TÜSİAD'ın 12 Eylül 2010 tarihli Anayasa Referandumu ardından başlattığı ve akademisyenler ile kanaat önderlerinin katıldığı "Yeni Anayasa Yuvarlak Masa Toplantıları Dizisi"nin sonuçları açıklanacak. Bu kapsamda hazırlanan "Yeni Anayasa Sürecinin 5 Temel Boyutu" başlıklı çalışma, bu sürecin eş koordinatörlüğünü üstlenmiş olan Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı tarafından kamuoyuna ve TÜSİAD üyelerine sunulacak.

-40. YIL GALA YEMEĞİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK-

22 Mart 2011 akşamında ise 40. Yıl Gala yemeği gerçekleştirilecek. TÜSİAD üyeleri, siyasetçiler, bürokratlar, iş dünyası temsilcileri ve basın mensuplarının davetli olduğu gecede, 30 yıl ve üstü TÜSİAD üyeliği bulunan TÜSİAD üyelerine derneğe katkılarından dolayı plaket sunulacak.

-TÜSİAD DEVLET VE BİREY KONUSUNU TARTIŞACAK-

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısını takip eden 23 Mart 2011 tarihinde, TÜSİAD'ın 40. Yıl faaliyetleri kapsamında "21. Yüzyılda Devlet ve Birey" konulu bir toplantı düzenlenecek. Demokratikleşme çalışmalarını destekleyici nitelikte olan "21. Yüzyılda Devlet ve Birey" teması, yurtiçinden ve yurtdışından çok önemli siyasetçi, gazeteci ve akademisyenler ile birlikte yarım günlük bir forum kapsamında tartışılacak. Forumun ilk bölümünde Güney Afrikalı insan hakları savunucusu Avukat Brian Currin, İspanya hükümetinin eski Başbakan Yardımcısı ve eski Savunma Bakanı Narcis Serra ve eski İspanya Başbakanı (1982-1996) ve AB Bilge Adamlar Grubu Başkanı Felipe Gonzalez birer konuşma gerçekleştirerek konuya uluslararası bir perspektif kazandıracak. İkinci oturumda ise "21. Yüzyılda Devlet ve Birey" konusu Türkiye, Yeni Anayasa ve demokratikleşme süreci bakış açısıyla ele alacak. Bu oturumda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kabaoğlu, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Belge ve Milliyet Gazetesi Yazarı Dr. Nuray Mert konuyu tartışacak.

-GEORGE FRIEDMAN TÜRKİYE'YE GELİYOR-

TÜSİAD 40. Yıl kapsamındaki ikinci temel etkinlik ise, 5-6 Ekim 2011 tarihinde Stratfor düşünce kuruluşu ve bu kuruluşun direktörü George Friedman ile gerçekleştirilecek. Friedman ile birlikte uluslararası yeni düşünürlerin katılım sağlayacağı ve Türkiye'nin gelecek 40 yılına yönelik senaryoların ele alınacağı 2 günlük bir sempozyum düzenlenecek. Sempozyumda, gelecek 40 yıllık perspektifte, Türkiye'nin, "Avrupa ve Avrupa Birliği Bağlamında Oynayacağı Rol; "Dünya Enerji Güvenliği Bağlamında Oynayacağı Rol" ve "Bölgenin İstikrarı Bağlamında Oynayacağı Rol" ele alınacak.(ANKA)
(HGS/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.