TUSKON: Yargı reformuna desteğimiz tam

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, \'millete komplo planı\' olarak bilinen belgenin gerçekliğinin tüm resmi makamlarca onaylanarak kesinlik kazanmış olmasının vicdanları derinden yaraladığını söyledi. Meral, bu çerçevede Ergenekon, Balyoz ve Erzurum\'da devam eden Erzincan davasının Türkiye\'nin tam bir hukuk devleti olması için fırsata çevrilmesini istedi. Rızanur Meral, \"Ergenekon, Balyoz ve Erzurum\'da devam eden Erzincan davası, Türkiye\'nin tam bir hukuk devleti olması için fırsata çevrilmelidir. Yargı mekanizması, yüksek yargının yargı üzerinde baskı kurması da dâhil olmak üzere her türlü baskıdan korunarak, ihkak-ı hakkın teminatı olmak zorundadır. Zira adalet mülkün temelidir.\" dedi. TUSKON, 3. Olağan Genel Kurulu\'nu 5 bin üye işadamı ve sanayicinin katılımıyla İstanbul Sütlüce Kongre Sarayı\'nda gerçekleştirdi. Genel kurul açılışında konuşan Başkan Meral, \"Türkiye\'de artık darbe dönemi geride kalmıştır. 2010 Türkiye\'sinde darbe mi olur?\" gibi ifadeleri, \'rasyonel gerçeğe dayanmayan duygusal sözler\' olarak niteledi. Meral, tekpisini şöyle dile getirdi: \"Yasal düzenlemelerle, yargı birliği ile cunta oluşturup iktidarı çalışamaz hale getirme hevesleri kökünden kurutulmalıdır. Parti kapatmak, milletin üst üste iktidara taşıdığı bir partiyi kapatma tehdidi altında tutmak gibi davranışlar Türkiye\'nin bugünkü seviyesine göre çok geri ve yakışıksız durmakta. Türkiye\'deki siyasi olgunluğun, demokratik kurallar içinde problemleri çözerek, özellikle İslam\'ın demokrasi içinde yaşanabildiğini göstermesi Türk ve İslam dünyasında çok farklı heyecanlar uyarmakta. Daha ileri demokrasi ve tam sosyal hukuk devleti olma yolunda atılacak adımlar sadece Türk milleti için değil, bütün insanlık için ciddi bir ilerleme sağlayacaktır.\"

İktidar ve muhalefetiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi\'ndeki bütün vekillerin, tarihi bir sorumluluğu omuzlarında taşıdıklarını vurgulayan TUSKON Başkanı Meral, \"Soğuk Savaş\'ın sürdüğü 1980\'lerin paranoya temelli siyaset sistemine ve dışa kapalı korumacı ekonomik sistemine göre hazırlanmış\" diye tarif ettiği mevcut Anayasa\'nın, günümüz Türkiye\'sinin ihtiyaçlarına cevap veremez halde olduğunu belirtti. Meral, \"Artık, yeni bir anayasa hazırlayarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak çağdaş düzenlemelerin önünü açmak acil bir görev haline gelmiştir. Alevi çalıştayları ile başlatılan süreç tamamlanmalı, başörtüsü yasağının gençlerimizin geleceğine ipotek koyarak huzursuzluk üretmesine artık bir son verilmelidir.\" şeklinde konuştu.

Rızanur Meral yapacağı reformlar için Meclis\'e olan desteklerini şöyle ifade etti: \"Milletimizin arzuları yönünde daha özgür, daha demokrat bir Türkiye oluşturmak hiçbir kayıt altına alınmaksızın milletimizin seçtiği Meclis\'in öncelikli vazifesidir. Biz daha özgür, daha müreffeh bir Türkiye için gerek hükümetimizden gerekse yüce Meclis\'imizden gerekli adımları atmalarını istiyor ve bu konuda her türlü desteği vereceğimizi bir kere daha açıkça ifade ediyoruz.\"

Gerek Avrupa, gerekse Türkiye\'nin yakın tarihinin özgürleşme ve demokratikleşme çabalarıyla ekonomik kalkınmanın el ele gittiğine işaret eden TUSKON Başkanı, \"Demokrasinin gereği gibi tesis edildiği, insanların siyasi değişimin sabit ve düzenli olarak işleyen kurallar çerçevesinde gerçekleştiğinden emin oldukları ve yarınlarından endişe duymadıkları bir Türkiye, hızla kalkınan bir Türkiye demektir. Hukukun evrensel anlam ve muhtevasıyla egemen olduğu bir Türkiye, aynı zamanda insanların iktisadi bakımdan da gelecek planlarını yapabildikleri ve yatırım kararları alabildikleri bir Türkiye demektir.\" dedi.

Dünyada türk malına rağbet giderek artıyor

Bulunduğu bölgedeki problemlerin Türkiye olmadan çözülemeyeceğinin \'görülür hale geldiğine\' vurgu yapan TUSKON Başkanı şunları söyledi: \"Türkiye\'ye bağlanan umutlar Karabağ problemini Kıbrıs probleminden farksız hale getirmiştir. Ermenistan dahil komşu ülkeler Türkiye\'nin gözüne bakmaktadır. Bu durumda kısır çekişmelerle kaybedilecek vaktimiz kalmamış, onlarca yılda yapılacak işleri birkaç seneye sığdırmak gibi bir sorumluluk omuzlarımıza yüklenmiştir. Hiç kimse Türkiye\'yi bu sorumluluğu üstlenebilecek olgunluktan uzak görme karamsarlığına düşmemelidir. Böyle bir karamsarlığı başta Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı\'nı veren iradenin asla kabullenmeyeceği malumdur.\"

TUSKON olarak AB\'ye tam üyelik sürecini desteklediklerini ve Brüksel\'deki ofisleri vasıtası ile bu konuda üzerlerine düşen görevleri etkin olarak yerine getirmeye çalıştıklarını aktaran Meral, hükümetin 2002\'den bu yana gerçekleştirdiği Avrupa Birliği\'ne uyum reformlarını \'heyecanını kaybetmeden\' sürdürmesi gerektiğini söyledi. Bu bağlamda yasalaşmayı bekleyen kamu personel reformu, vergi reformu, Türk Ticaret Kanunu, Büyük Mağazacılık Yasa Tasarısı gibi düzenlemelerin öncelikli olarak ele alınmasını beklediklerini kaydetti.
Türkiye\'nin dünyadaki itibarı ve imajının hızla yükseldiğini kaydeden Meral, \"Bu da bizlere artan marka değeri olarak geri dönmekte. Marka değerinin yükselmesi ile Türk malı ürünlere talep ve biçilen değer artmakta. Dünyayı sürekli gezen işadamları olarak açık yüreklilikle ifade ediyoruz; yıllardır ülkemiz sınırlarının dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın onur ve gururunu bu denli yaşamamıştık.\" dedi.

Meral, son iki yılda 189 ABD bankasına el konulup, 700 banka da takip listesine alınırken, Türkiye\'de bankaların en ufak bir sendeleme dahi yaşamadığına da dikkat çekti. Rızanur Meral, \"TUSKON olarak IMF\'nin bir öcü gibi görülmemesi gerektiğini düşünüyor, şartlarının ülkemiz menfaatlerine uygun ve maliyetinin düşük olması halinde IMF kredilerinin de bir finans kaynağı olarak kullanılmasında mahzur görmüyoruz.\" dedi. ABD\'de kabul edilen Ermeni soykırımı tasarısının Türk milletinin onurunu rencide ettiğini belirten Meral, \"Türk iş dünyası olarak ABD yönetiminin bu vahim noktadan geri dönülmesi için üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.\" dedi.


Beş yılda 15 bin üyeye ulaştı
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Konfederasyon\'un, kuruluşundan bu yana düzenlediği 10 uluslararası Dış Ticaret Köprüsü ve çok sayıda yurtiçi iş geliştirme platformu ile yabancı ve Türk işadamlarına 150 bine yakın karşılıklı iş görüşmesi yaptırdığını ve toplamda 14 milyar dolar civarında yeni ticaret hacmi oluşturulmasına vesile olduğunu söyledi. Öte yandan Rızanur Meral yeniden TUSKON başkanlığına seçildi. Yaklaşık 5 bin işadamının katılımıyla yapılan 3. Olağan Genel Kurulu\'nda belirlenen yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: \"Ahmet Ciğer, Ahmet Küçükbay, Ali Çiçeksay, Aydın Ateş, Cahit Durmaz, Cahit Erbalcı, Doğan Kaynak, Efsane Turan, Fuat Özbekli, İsmail Hakkı Kısacık, Mustafa Yıldız, Necat Nasıroğlu, Nurettin Eroğlu, Osman Nakiboğlu, Osman Reis, Ömer Faruk Kavurmacı, Ramazan Davulcuoğlu, Recep Ekşi, Şükrü Boydak ve Vedat Yöndem.\'\'  Zaman


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.