Uzlaşma 'uzlaştırma' oluyor! Yeni paket yolda...
MÜZAKERELER GİZLİ OLACAK
‘Uzlaştırma’ taslakta, “Tarafsız bir kişinin yardımıyla uyuşmazlığın gönüllü olarak çözülmesi için mağdur ve failin iletişim kuracağı bir süreci ifade eder” diye tanımlandı. Savcılıkça görevlendirilen uzlaştırmacıya soruşturma dosyasında yer alan ve uygun görülen belgelerin birer örneği verilecek. 

Uzlaştırmacı, soruşturmanın gizliliği ilkesine uygun davranmakla yükümlü olacak. Uzlaştırma müzakereleri gizli yürütülecek. 

Şüpheli ile mağdur veya suçtan zarar görenin uzlaşma teklifini kabul etmesi halinde, savcı uzlaştırmayı kendisi yapabilececeği gibi uzlaştırmacı olarak avukat görevlendirilmesini barodan isteyebilecek veya hukuk öğrenimi görmüş kişiler arasından uzlaştırmacı görevlendirebilecek. 

Müzakereleri sonunda uzlaştırmacı, bir rapor hazırlayarak kendisine verilen belge örnekleriyle birlikte savcıya iletecek. Uzlaşma sağlandığı takdirde savcı, anlaşmanın tarafların özgür iradelerine dayandığını ve hukuka uygun olduğunu belirlerse, ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verecek. 

Gizli olan uzlaştırma müzakerelerinin içeriği hiçbir şekilde açıklanmayacak. Herhangi bir soruşturma ya da davada delil olarak kullanılmayacak. 

Uzlaştırmanın sonuçsuz kalması halinde tekrar uzlaştırma yoluna gidilemeyecek. Gönüllü olarak hizmet verenler hariç olmak üzere, uzlaştırmacıya Adalet Bakanlığı’nın belirleyeceği tarifeye göre ücret ödenecek.

Etkin pişmanlık hükümlerine yer verilen suçlara ilişkin sınırlamanın kaldırılmasıyla uzlaştırma kurumunun uygulama alanı genişletilecek. Uzlaşma kapsamına “Tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, hırsızlık ve dolandırıcılık” da eklenecek. 

Taslakta, Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki (CMK) ceza üst sınırı 1 yıl veya daha az olan suçlarda dava açılmasının 5 yıl ertelenmesi hükmünde değişiklik yapıldı. 1 yıllık süre 2 yıla çıkarıldı. 

Suça sürüklenen çocuklarda, üst sınırı 3 yılı geçmeyen hapis veya adli para cezasını gerektiren suçlarda uzlaştırma yoluna gidebilecek.

ÖN ÖDEMEYE YENİ MODEL
Taslakta, para cezasını ödeyerek, kamu davasının açılmamasını veya açılmış davanın düşmesini sağlayan ön ödemeye de yeni model getirildi. 3 ay olan ceza üst sınırı 6 aya yükseltildi. 6 aya kadar hapse çarptırılanların cezası, günlük 30 liradan hesaplanacak şekilde paraya çevrilecek. Ön ödemeyle sonuçlanan dosyalar, mahsus bir sicile kaydedilecek. 5 yıl içinde suçun tekrarı halinde ödenecek miktar yarı oranında artırılacak. 

Adalet Bakanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Alternatif Çözüm Usulleri Daire Başkanlığı kuracak. Bu daire başkanlığı ön ödeme, uzlaşma, kamu davasının açılmasının ertelenmesi gibi alternatif usullerin etkin şekilde uygulanmasını sağlamak için çalışacak.

BÜROLAR KURULACAK
CUMHURİYET başsavcılıkları bünyesinde ‘Uzlaştırma Büroları’ kurulacak. Cumhuriyet savcısı dava açmadan önce dosyaları kurulan bu uzlaştırma bürosuna gönderecek. Büro tarafından görevlendirilen uzlaştırmacılar, taraflarla irtibata geçmek suretiyle uzlaştırma işlemlerini yapabilecek ve sonucunu büroya bildirecek. Uzlaştırma bürosu bulunmayan yerlerde bu görevlendirmeyi, Cumhuriyet savcısı yapacak.


Haber: Oya ARMUTÇU/Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2 yıl önce

Genel Af Çıkmalıdır Meslekten İhraç olan hakim ve savcıların ismi geçen dosyalarda şaibe olma ihtimali yüksektir. Mağdur bir çok vatandaş vardır. Acilen Genel af çıkaraılmalıdır

Avatar
mustafa 2 yıl önce

genel af çıksın

Avatar
ali kara 2 yıl önce

Genel Affa ihtiyaç vardır. Adalet sağlayanların önemli bir bölümü (hakim ve savcılar) meslekten ihraç edildiler . Ceza almış bir çok vatandaş suçlu mu? suçsuz mu? belli değil. Ceza davaları için genel af çıkması gereklidir.

Avatar
Mine Sönmez 2 yıl önce

Bu uzlaştırma yasası cezaevindeki mahkümlarıda kapsaması lâzım Adalet bakanlığı mahkümlarda Adalet istiyor

Avatar
raşit 2 yıl önce

Genel AF çıksın

Avatar
ömer 2 yıl önce

GENEL AF GENEL AF İSTİYORUZZZZZ. MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN HAKİM VE SAVCILARIN İSMİNİN GEÇTİĞİ CEZA DAVALARI ŞAİBELİDİR.

Avatar
Ayse 2 yıl önce

Genel affin cikmasi gerekiyor ulkede adalet saglayicilarin 1/3 e yakini meslekten ihrac edildi. Ulkede adalet sistemi ortada ceza alanlarin suclu olduklari supheli. Genel af biran once ilan edilmelidir

Avatar
avukat 2 yıl önce

Gerçekten sadece hukuk fakültesi mezunları bu işi yapmalı. Umarım bu konuda bir değişiklik yapılır.