Vatandaşlıktan çıkartılıyorlar! İŞTE LİSTE
YURDA DÖNMEZLERSE NE OLACAK?
İçişleri Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ilanında 130 kişinin yurda dönmemesi halinde Türk vatandaşlıklarının 'kaybettirileceği' ifadesi yer aldı.
Ancak yurda dön ilanının yasal dayanağını oluşturan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yurda dön ilanına rağmen, dönmeyenlerin Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilir, deniyor.

 Yaşanan bu tartışma üzerine İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Bazı basın yayın organlarında yer alan, bugün Resmi Gazete'de yayınlanan ilan yanlış değerlendirilmektedir. Bugün Resmi Gazete’de yer alan ilan, 680 Sayılı KHK düzenlemesi gereğince; savcılıklar tarafından Bakanlığımıza gönderilen, hakkında kovuşturma ve soruşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlara 'Yurda Dön' çağrısıdır. Bu çağrıya uymayıp yurda dönmeyenler hakkında, vatandaşlıktan çıkarma tasarrufu Bakanlar Kurulu'na aittir."
Resmi Gazetede yer alan açıklamada şöyle denildi:

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci, 309'uncu, 310'uncu, 311'inci, 312'nci, 313'üncü, 314'üncü ve 315'inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları/ Mahkemeler tarafından soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıdaki kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29'uncu maddesinin 2'nci fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye'ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur. 

FETÖ'NÜN EMNİYET İMAMI DA LİSTEDE
FETÖ lideri Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile eski HDP milletvekili Özdal Uçer'in yanı sıra Türkiye'ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılabilecek isimler arasında FETÖ'nün Emniyet imamı olduğu iddia edilen Kozanlı Ömer de bulunuyor.
Ömer, ilanda gerçek adı Osman Hilmi Özdil olarak yer alıyor. 

Listede dikkat çeken isimler arasında Ak Parti Niğde eski Merkez İlçe Başkanlarından Latif Güngör, Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz yer alıyor. 

CUMHURBAŞKANINA SUİKAST, MECLİSE SALDIRI... 

130 isim Türk Ceza Kanunun (TCK); devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak,  Anayasayı ihlal, cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına fiili saldırı,  Hükûmete karşı suç, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı isyan. silahlı örgüt ve silah sağlama suçlarından haklarında soruşturma veya kovuşturma yürütülüyor. Söz konusu kişilerin yabancı ülkede bulunması ve kendilerine ulaşılamaması nedeniyle Resmi Gazete'de  üç ay içinde 'yurda dön' ilanı yayınlandı. 

Bu kişiler üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde, Türk vatandaşlıkları İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilecek. 

KHK İLE ÇIKMIŞTI
TCK'nin 302, 309, 310, 311, 312, 313 ve 314.maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede olmaları nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlara 'yurda dön' ilanı verilmesine ilişkin düzenleme, 6 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 75.maddesiyle getirilmişti. 

İŞTE O MADDE: 

(Ek: 2/1/2017 - KHK - 680/75 md.) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 302 nci, 309 uncu, 310 uncu, 311 inci, 312 nci, 313 üncü, 314 üncü ve 315 inci maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren bir ay içinde vatandaşlıklarının kaybettirilmesi amacıyla Bakanlığa bildirilir. Bakanlıkça Resmî Gazetede yapılan yurda dön ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde, bu kişilerin Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilir. Türk vatandaşlığının kaybettirilmesinin geçerliliği ve sonuçları

>> İŞTE LİSTEDE YER ALAN İSİMLER


Haber: ​Aysel ALP/Hüriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.