'Yargıç ayağa kalk!'
Ülke korkunç bir hukuksuzluğa sürükleniyor. Bir hukuk devletinde olması akla ziyan şeyler oluyor. Askeri darbe dönemlerinde bile olmayacak hukuk ihlalleri yaşanıyor. Ne garip ve acıdır ki bütün bunlar sırtında cüppesi olan yargıçlar eliyle yapılıyor. Yargısız infazlardan çok çekmiş ülkem şimdi de yargılı infazların kıskacında kıvranıp duruyor.
 
Önceki hafta yasaya açık aykırılığı ileri sürülemeyecek bir red talebi kabulünden ve bir tahliye kararından dolayı iki  hakim tutuklandı. CMK hükümleri çok açık ve yanlış olsa bile kararın yine yasa yoluyla düzeltilmesi gerekirken bir savcı o iki yargıcın kararını tanımadı. Sonrasında da iki yargıç anayasa, CMK ve 2802 s. Hakim Savcılar yasasına açıkça aykırı biçimde bir başka yargıç tarafından tutuklandı! Çünkü 2802 s.y.nın 88. maddesi çok açık biçimde bir yargıcın ancak ağır cezalık bir suçüstü halinde tutuklanabileceğini amirdir. Anlamı ise sair hallerde soruşturulabilir ancak tutuklanamaz demektir.
 
Bugün de daha korkunç bir hukuk cinayeti işlendi. İki yıl önce Suriye’deki Esad muhalifi terör örgütlerine silah götürdüğü iddiasıyla MİT tırlarının durdurulup aranması olayından dolayı dört hakim daha tutuklandı. Yasaya aykırılığı bile iddia edilemeyecek o soruşturmanın içeriğinin doğru olduğunu cümle alem bilirken arama kararı veren hakimlerin hangi ağır cezalık suçüstü hali var ki tutuklandılar! Sadece evrak tanzimi yoluyla işlenebilen bir suç(da) iki yıl sonra suçüstü hali olması akla mantığa hukuka yasaya sığabilir mi? Peki bunu azıcık izahtan sonra sokaktaki vatandaşın bile anlayıp olamaz diyeceği bir durumda yargıçların anlamaması bilmemesi mümkün mü? Elbette ki değil. Öyleyse bu hukuk işi olmaktan çoktan çıkmış bir siyasi intikam aracına dönüşmüş yargıçlıktan başka ne olabilir?
 
Öç alma ve intikam duygusuyla hareket eden bir yargı düzeninde hiç kimsenin hukuki güvenliği olamaz. Çünkü hukuk devleti bu amaçla hareket etmez. İlkel bir kabile devletinden farkı da budur. İleri demokrasi geçildiğinden beri asırlarca geriye giden hukuk devleti anlayışının karşısında duracak olan hukukçular nerededir? Dahası bu son iki yargıç tutuklama suçlarında failler ne yazık ki başka yargıçlardır! Bu ülke son yıllarda hukuksuzluğun her türünü gördü ve yaşadı. Ancak bu iki yargıç tutuklama olayı hepsinin başına tüy dikti. Ülkenin hukuk yaşamını 2 asır geriye götürdü. Siyasi erk sahipleri işledikleri suçların açığa çıkmasının öfkesiyle her şeyi yapmayı düşünebilir! Ama yargıçların buna alet olması ülkenin hukuk güvenliği, milletin geleceği açısından son derece tehlikelidir.
 
Bu nedenlerdir ki; Bu işin daha vahim olaylara sebep olmaması için namuslu Türk yargıçlarının seslerini çıkarmaları ve karşı durmaları lazım gelir. Aksi hal herkes için hüsranla bitecek bir macera olacaktır. Ayağa kalk yargıç!

Kerim YILMAZ 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.