Yargıtay 300 üyeye düşürülecek; Danıştay’ın 31 yeni üyesini ise cumhurbaşkanı seçecek!

Adalet Bakanlığı’nın, geçiş hükümleri üzerinde halen çalıştığı taslağa göre, Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısı, 20 Temmuz’da yüksek mahkemeler ile yerel mahkemeler arasında görev yapacak istinaf mahkemeleri devreye girip iş yükü azalacağı gerekçesiyle indirilecek. Halen 23’ü hukuk, 23’ü ceza 46 daireli ve 516 üyeli Yargıtay 12 hukuk, 12 ceza daireli ve 300 üyeli olacak. Danıştay ise 17 daire ve 195 üye yerine 14 daireli ve 125 üyeli hale getirilecek. 65 yaşa kadar olan görev süresi de Anayasa Mahkemesi üyelerinde olduğu gibi 12 yılla sınırlandırılacak.

TARTIŞILAN HÜKÜMLER

Taslakta en büyük tartışmayı geçiş hükümleri yarattı. Taslağa geçici maddeyle, “Kanun yürürlüğe girdiğinde Yargıtay ve Danıştay’daki üyelerin görev süresi sona erer. HSYK, kanunun Resmi Gazete’de yayımından itibaren 5 gün içinde Yargıtay ve Danıştay üyelerini atar” şeklinde düzenleme öngörüldü. Anayasa’ya göre, “Danıştay üyelerinin dörtte üçü, birinci sınıf idari yargı hâkim ve savcıları ile bu meslekten sayılanlar arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK); dörtte biri ise nitelikleri kanunda belirtilen görevliler arasından cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor”. Bu durumda cumhurbaşkanı, Danıştay’ın 31 yeni üyesini, HSYK da 94 üyesini seçecek.

Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdiği gün hükümetin son yargı paketiyle seçtiği yeni isimler ile cemaatin etkin olduğu dönemdeki HSYK’ca seçilenler olduğu belirtilen üyeleri etkileyecek. Yargıtay ve Danıştay’daki 711 yüksek mahkeme üyesinin üyeliği sona erecek.

Bu aşamada HSYK, 5 gün içinde 711 Yargıtay ve Danıştay üyesinden istediklerini Yargıtay ve Danıştay’da üye olarak görevlendirecek. Kalanlar ilk derece mahkemelerine, savcılıklara veya istinaflara atanacak. Bu operasyonla hükümet, HSYK eliyle kendisine yakın hâkim ve savcıları yüksek yargıda kritik noktalarda görevlendirebilecek.

Bakanlıkta yürütülen bu çalışma Yargıtay ve Danıştay’da büyük rahatsızlık yarattı. Yargı çevrelerince Hürriyet’e, düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nden döneceği değerlendirmesi yapıldı. Bazı yüksek yargı mensuplarının bu rahatsızlıklarını Adalet Bakanlığı ve HSYK’ya ilettikleri de öğrenildi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçen hafta, “İstinaf mahkemeleri faaliyete geçene kadar Yargıtay ve Danıştay’ın ellerindeki dosyaları karara bağlamaları için iki yıllık geçiş süresi öngördük” demişti.

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
DanıştayYargıtay
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.