Yargıtay, Norveç'ten
Antalya'nın Alanya İlçesi'ne tatile geldiği sırada tecavüze uğradığı iddiasıyla şikayetçi olan Norveçli turist R.S.N.'nin davası eksik soruşturma gerekçesiyle Yargıtay'dan döndü. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, mağdurenin olay nedeniyle ruh sağlığının bozduğuna ilişkin Alanya Devlet Hastanesi'nin raporu olmasına karşın, Norveç adli makamlarından rapor istedi. Sanığın cezası Norveçli en az 2 adli tıp uzmanı, bir psikiyatrist ve diğer branşlardan oluşan en az 5 kişilik sağlık kurulundan gelecek olan rapora göre verilecek.

2006 yılında Antalya'nın Alanya İlçesi'nde yılında tatil yapan Norveçli turist R.S.N. jandarmaya giderek barda tanıştığı O.A.'nın kendisine tecavüz ettiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. O.A. ve Ş.E. adlı şahıslarla araca binip geziye çıktıklarını ifade eden Norveçli turist, aracı ormanlık bir alanda park eden O.A.'nın kendisine tecavüz ettiğini, arkadaşının ise gözcülük yaptığını söyledi. O.A. ise olay günü tanıştığı kadınla ormanlık alanda kendi isteği ile birlikte olduklarını savundu. Sanıklar hakkında Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

-EN AZ 5 KİŞİLİK KURULDAN RAPOR İSTENDİ-
 
Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkları mağdurun beden veya ruh sağlığını bozacak şekilde nitelikli cinsel saldırıdan suçlu bularak mahkûmiyetlerine karar verdi. Karara itiraz edilince dosya Yargıtay'ın gündemine geldi. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını eksik inceleme gerekçesiyle bozdu. Eylem gerçekleşirken sanık Ş.E.'nin tanık M.H.N. ile arabanın içerisinde oturduğuna ve sanık O.A.'ya yardım etmediğine karar veren Daire, sanık hakkında nitelikli cinsel saldırı suçlarından beraatine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, mağdurenin olay nedeniyle ruh sağlığının bozduğuna ilişkin Alanya Devlet Hastanesi'nin raporu olmasına karşın, Norveç adli makamlarından rapor istedi. Daire, sanık O.A. hakkında TCK'nın "cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar" başlıklı 102/5. maddesinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmesi için Norveç adli makamlarının en az 2 adli tıp uzmanı, bir psikiyatrist ve diğer branşlardan oluşturduğu 5 kişilik sağlık kurulundan rapor alınmasını istedi. Daire, raporun sonucuna göre sanık hakkındaki kararın verilmesi için yerel mahkemenin kararını bozdu. (ANKA) (YE/OE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALET TERAZİSİ 5 yıl önce

norveç okul başarısına bakat test yapar konu komşu çevre araştırması yapar kesin delillerle hüküm kurur bızde bunların hiç bırı yapılmaz soyut delillerle ceza verilir hemde kılıf ruhsaglıgı raporları düzmecesiyle hemde bagımlı kurumun deçersiz uygulamalarıyla

Avatar
BAF1992 5 yıl önce

eskiden 2005 ten önce istismar ruh saglıgımı vardı.ruh saglıgı bikere 10 yıl fazladan ceza aldırmak için geldi.normalde veremiyorlar böyle yol bulmuşlar oda tutmadı.uymadı.

Avatar
banu AY 5 yıl önce

Adli Tıp Raporunun nasıl hazırlandığı da tartışma konusu. Ruh Sağlığı gibi subjektif konuda sadece mağdur beyanı alınarak rapor verilmesi hukuk sistemiyle bağdaşmamaktadır. Bunu dile getiren bir sürü makale, yaşanmış olay olmasına rağmen nasıl olur da Adli Tıp Kurumu ayağını sağlam basmadan rapor hazırlar, anlamak mümkün değil. Çocuğun ders başarısının düştüğünü neden çocuktan dinleyip,hiçbir kayıt ders notlarına bakmadan kananate ulaşır.Lehe olan kanıtların hiç birisinin bilirkişiye gönderilmeden karar verilmesi, adil yargılanmayı zedeleyeceğini düşünüyorum.

Avatar
banu AY 5 yıl önce

Cinsel suçların, mağdurun ruh sağlığı üzerinde, travma etkisi göstermesi,kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu doğal ve olağan etkilerin temel normla karşılanması beklenir. Ruh veya beden sağlığının bozulması gibi geniş ve belirsiz tanıma sahip bir kavram, ceza yasamızda, cinsel suçlar bakımından, ağırlatıcı neden yapılmıştır. Cinsel suç mağdurunda ortaya çıkabilecek olumsuz belirtilerin, evrensel ve nesnel sınıflandırma ölçütlerine tabi tutulmadan, ruh veya beden sağlığının bozulması başlığı altında, ağırlatıcı neden yapılması, suçta ve cezada yasallık ilkesine aykırıdır.

Avatar
BANU ay 5 yıl önce

ruh saglıgı kalıcı bozuk olan nasıl oluyorda fakülteyi kazanıyor.avrupa konseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.tabi bizde bakmıyorlar sırf ceza vermek için düzmece raporlar 15 yıl adam suçlu olmasada cezaevleri doldu.Adli Bilimciler size soruyorum nasıl oluyor kendi yasamını idame edemeyecek derecede ruhsal saglıgı bozuk olan fakülteki kazanıyor.sizin rapora göre kazanamaz ama kazanmıiş demekki yankış rapor vermişsiniz yazık degilmi o adama yıllarca xeza evinde yatacak tek sizin raporunuzdan böyle binlerce şuçsuz kişi var yazık degilmi bu topluma bilgi verin adalet yok deyin konu cinsellik oldumu gerisi teferruat deyin.vicdanmı o ne yahu deyin.böyle rapor verip nasıl rahat yemek bogazınızdan geçiyor nasıl rahat uyuyorsunuz onu bu topluma anlatınız.hatta kalıcı bozuk dediginiz kişilerin hiç ilaç kullanmadıklarını tedavi olmadıklarını yazınız başarılarınızı anlatınız.Bunları delil olarak sunanların delilleri kabul olmadıgını insanların suçsuz içeri tıkmanın güzelligini anlatınız.

Avatar
HÜRREM 5 yıl önce

tecavüzcünün ve istismarcının kurtulmasına yarayan bu ruh saglıgı raporlarları derhal kaldırılmalıdır.Ayrıca bu ruh saglıgını tespit edeyim derken elle parmakla ruh saglıgını bozuyorlar sonrada bu rapora göre suçsuzlarda 15 20 yıl alıyor.8 sene önceki adaletli yasaya dönelim cinsel istismar yabancılardan 8 sene önce yanlış ögrendik herşeyi yanlış.çok öşürtüldü adalet kalmadı.herşey cinsel istismara sokuldu hakimler savcılar yolda yürümeye korkuyoruz diyorlar.oysa esas tanıdıktan geldigi belli bunları tespit edilmiyor.saçının teline kaza ile temas edene gel 15 20 yıl.hakimler bali rapor basitine olmasın diye yalvarıyor.eh söz verdiler yanlışlıgı farkettiler yasa çıkarda somut delillere göre gerçek adalet gelir.hemde kızlar muayene dalgasına orası burası ellenip pisikolajisi ni bozmazlar ve bazı masumlarda yüksek cezalara çarptırılmanın önü kesilir.ADALET GELİR.

Avatar
Vatandaş Rıza 2 yıl önce

Kanunda bile belirlenen etiket suçlar ki bunların kanıtlaması zor,toplum vicdanını yaralayan çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar gibi en ağır cezaların verilmesi ve caydırıcı olması gereken suçlardır,şu günlerde bu yasaların ve kanıt bulmakta zorlanılan cinsel dokunulmazlıkları karşı işlenen suçlara karşılık verilen cezaların ne kadar az olduğu görülmüştür.mağdurun istikrarlı beyanları,iftira atmasını gerektirmeyecek durum ve ruh sağlığı raporları bu suçların cezasız kalmamaları için adeta can simididirler.Ayrıca şüpheden sanık yararlanır ilkesi bir çocuğa karşı işlenen cinsel suçta söz konusu dahi edilemez çünkü böyle konularda çocuklar yalan söyleyemezler ve kimse söyleyemez çünkü o kapasite çocukta yoktur,ayrıca yargıtayda kimse namusunu ortaya koyacak böyle bir iftiraya başvurmaz diye ictihadıda vardır,en güzel böyle durumlara düşüpte sonra ağlamaktansa kimsenin hele çocukların cinsel dokunulmazlıkların DOKUNMAMAKTIR!