Yaş büyütme davası bedelli askerlikte geçerli olur mu?
Bugün bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte herkes şartlara olan uyumu aradı! Bu kanundan yararlanması beklenilen toplam 700 bine yakın kişi var. Fakat yaş şartına uymayanlar bugün yaş büyütme davasının yollarını aradılar. Çünkü bu kanunu saatlerle bile kaçıran var.

Bedelli Askerlikle ilgili müjde geldi. Başbakan Davutoğlu Bedelli Askerliği açıklayınca milyonlarca kişi Google'da yaş büyütme davasını arattı. Peki, yaş büyütme ile bedelli askerlik geçerli olur mu? İşte Bedelli Askerlik ve Yaş Büyütme Davası ile ilgili detaylı bilgiler. Bedelli askerlikte yaş sınırının 28 olması 27 ve 26 yaşındakileri farklı yollara yönlendirmeye başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı açıklamada çıkarılacak yeni bedelli askerlik yasasından 28 yaşından gün almışların 18 bin TL ödeyerek faydalanabileceğini açıkladı.1 Ocak 1988'den önce yani 31 Aralık 1987 günü doğanlar bedelli askerlikten faydalanamayacak. Bedelli bekleyen 27 ve 26 yaşındakiler bu durumda yaş büyütme yolunu araştırmaya başladılar. 28 yaş sınırı açıklanınca binlerce kişi google'de "yaş büyütme davası" ve "Bedelli askerlik öncesi yaş büyütme yapılır mı" şeklinde arama yaptı.

YAŞ BÜYÜSE DE BEDELLİ İMKANSIZ

Fakat bedleli yasası dava açarak yaşını büyütenleri kapsamıyır. Yani 26 yaşındaki bir kişi mahkeme yolu ile 2 yaş büyütüp resmen 28 yaşında olsa da bedelli askerlikten kesinlike faydalanamazlar.

Yaş düzeltme davası neden açılır? Hangi işlemler yapılabilir? Yaşın hangi duru

mlarda düzeltilmesi gerekir? Yaş büyütme ve küçültme davası için hangi belgeler gerekir? Yaş tashihi için yetkili mahkemeler hangileridir? Hangi belgeleri mahkemeye delil olarak sunabiliriz? Yaş tashihi davasında doğum belgesi dava sürecinin hızlanmasına yardımcı olur mu? Yaş tashihi ile yaş büyütme davaları arasındaki fark nedir?

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davasında Şartlar:

a. Yaşı düzeltilecek olan kişinin dış görünüşü, nüfusta yazılı olan yaşa uygun olmamalıdır.

b. Kişi yaşını büyütmek istiyorsa, büyütmek istediği yaşta olan kardeşi olmamalıdır.

c. Kişi yaşını küçültmek istiyorsa, Nüfusa yazım gününden daha önceki bir tarihte doğduğunu iddia etmemelidir.

d. Yaş Düzeltme , Küçültme , Büyütme Davası açacak olan kişi hastane, doğum evi gibi bir kurumda doğmuş olmamalıdır. (Bu kurumlarda tutulan kayıtlar kesindir)

e. Daha önce Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme yapmış olmamalıdır.

Davanın Görülme Usulü

a. Kişinin nüfus kayıtları getirtilir. Doğum belgesi getirtilir, hastanede doğmuş ise, yıkarıda da bahsettiğimiz üzere bu kayıtlar kesin olduğundan dava reddedilir. Aynı yaşta ikiz kardeşi olup olmadığı, ana-babasının evlenme tarihi araştırılır. Okula başlama kayıtları getirtilir ve gerekirse askere başlama tarihi Askerlik şubesinden sorulur.

b. Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme isteyen duruşmada hazır bulundurulur. Dış görünüşü incelenir. Tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilerek kemik yaşı “kemik radyoğrafisi” raporu alınır.Yaşı düzeltilmesi istenen kişinin talebinin doğruluğunun tespiti için fiziksel görünümü  hakim tarafından bizzat incelenir. Davacı tarafından bildirilen tanıklar çağrılıp dinlenir.

Hiç kimsenin doğmadan nüfusa kaydı mümkün değildir. Yani nüfustaki tescil tarihi çok önemlidir. Yaş küçültme davalarında ancak tescil tarihine kadar yaş küçültülebilir. Bu nedenle tescil tarihi belirlenmeden karar verilemez. Yaşı düzeltilecek kişinin nüfusta kayıtlı olması gerekir. Nüfus kaydında kişinin sadece doğum yılı yazılmış ise ay olarak Temmuz ayının birinci günü , sadece gün yazılmamış ise belirtilen ayın ilk günü esas alınır.

Davayı  reşit olmayanların velisi veya vasisi acabilir. Dava, davacının ikametgahının olduğu  veya nufusa kayıtlı olduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Yaş düzeltme davası ancak bir kez açılabilir.

BAŞBAKAN'DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlikle ilgili detayları açıkladı. Başbakan Davutoğlu, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.