Yeni kimlik kartlarında sevindiren gelişme: Taklidi imkansız
 TAKLİDİ VE TAHRİFİ İMKANSIZ

Yeni 'çipli kimlik kartları' para, kredi kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin tümüne sahip, taklidi ve tahrifi imkansız görsel ve elektronik güvenlik özellikleriyle polikarbon malzemeden üretiliyor.

SAHTECİLİĞİ YÜZDE YÜZ ENGELLEYECEK
Yeni kimliklerin biyometrik veri kaydı özelliğiyle, noter, tapu, emniyet ve diğer kamu kurumlarında sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerinin yüzde 100 önleneceği belirtiliyor. Yeni kimlik kartları ilk etapta 14 Mart'tan itibaren Kırıkkale'de ikamet eden veya da nüfus kaydı bu ilde bulunan 524 bin vatandaşa sunulmaya başlanacak. Nüfus müdürlüklerine biyometrik fotoğraf ile yapılacak başvurudan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yeni merkezinde basılacak kimlik kartları kargoyla vatandaşın adresine gönderilecek     

BAŞVURULAR RANDEVUSUZ YAPILABİLECEK     

Vatandaşlar, yeni kimlik kartları için başvurularını "e-kimlikrandevu.nvi.gov.tr" veya 199 çağrı merkezinden randevulu veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapacak. Nüfus müdürlüklerine biyometrik fotoğraf ile yapılacak başvurudan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yeni merkezinde basılacak kimlik kartları kargoyla vatandaşın adresine gönderilecek.     

POLİKARBON MALZEME
Çipli kimlik kartlarının güvenlik boyutunun para, kredi kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin tümünü içerdiği, böylece taklit edilemez, tahrip ya da tahrif edildiğinde hemen belirlenecek görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahip polikarbon malzemeden üretildiği öğrenildi.     

PARMAK İZİ VAR

Yeni kimlik kartlarının biyometrik veri kaydı (hem sağ hem sol el parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) özelliğiyle noter, tapu, emniyet ve diğer kamu kurumlarında sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerinin yüzde 100 önleneceği belirtiliyor.     

ÖZEL ŞİFRE

Görünen ve görünmeyen birçok doğrulama yöntemiyle donatılan yeni kimlik kartlarında kişiye özel şifre bulunacak. Başvuru esnasında pin zarfıyla verilecek şifreyi vatandaşlar daha sonra nüfus müdürlüklerinden kendi istedikleri şifre ile değiştirebilecek.Yeni kimlik kartlarında kart sahibine ait nüfus bilgileri, biyometrik veri kaydı ile karta ait bilgilerin yer aldığı bir temaslı bir de temassız olmak üzere fiziksel olarak birbirinden bağımsız iki çip bulunuyor.     

EL AYASIDA OLOACAK

"Hem sağ hem sol el parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi" sayısal verilerle işlenecek, herhangi bir resim, görüntü şeklinde olmayacak. TÜBİTAK tarafından milli bir işletim sistemiyle geliştirilen kimlik kartının yongası içinde saklanan verilerin kopyası alınamıyor. Kişiye ait yazılan verilerin güvenli olarak merkezde saklanacak ve değiştirilemeyecek.     

EŞLEŞME OLMAZSA...
Tapu, noter, emniyet, okullar ve diğer kamu kurumlarında kimlik kartını gösteren vatandaş önce şifresini girecek, şifrenin 3 kez yanlış girilmesi halinde kart bloke olacak.     

Şifreyle her vatandaştan biyometrik veri kaydı için hem sağ hem sol elini okutması istenecek, parmak, damar ve el ayası izinin kimlik kartındaki biyometrik veri kaydıyla ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün merkezindeki kayıtla eşleşmesi gerekiyor, bu eşleşme gerçekleşmezse sahtecilik, dolandırıcılık ortaya çıkmış olacak.     

3 FARKLI BİYOMETRİK VERİ
Biyometrik veri kaydıyla kamu hizmetlerine güvenli erişim sağlanacak ve mahremiyet korunacak. Karşılıklı kimlik doğrulama ile karşılıklı güvenin artırılması, bürokrasinin azaltılması sağlanacak. Vatandaşların tek bir kart ile güvenli ve hızlı bir şekilde erişimi temin edilecek. Kimlik kartı ile kişi kendisini pin numarası ve 3 farklı biyometrik verisi ve yüksek derecede korunmuş fotoğrafı ile doğrulatabilecek. E-devlet hizmeti için bilgisayara kart erişim cihazının kurulu olması gerekiyor.     

 Temaslı çipte elektronik imza özelliği bulunuyor; kart sahibi elektronik imza özelliğini e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükleterek kullanacak. Kişi, bu şekilde aynı anda birden çok belgeye e-imza atabilecek, her belge için tek tek uğraşmayacak.     

SEYAHAT BELGESİ OLABİLECEK
Kimlik kartının ön ve arka yüzünde yer alan güvenlik birimleri ve bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO 9303-3 standardına uygun şekilde bulunuyor. Karttaki makine okunabilir alan ve temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart, vize istemeyen ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Ancak sınır kapılarında ve havalimanlarında vatandaş çıkış yaparken biyometrik veri kaydını okuyacak cihazların kurulması ve vatandaşın kimlik doğrulatması için el okumasını burada yaptırması gerekiyor.     
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.