YENİ TTK ARŞİVİ

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 10-11-12 Mayıs 2012 tarihlerinde "6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'nu Beklerken" Sempozyumu yapıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda bazı düzeltmelerin yapılacağını belirtti. 

------------### ------------ 

Maliye Bakanlığı'nın 6. Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 

------------### ------------ 

Yeni TTK ile KOBİ’lerin dışa açılması kolaylaşacak


Yeni TTK’de neler değişiyor? KOBİ’ler için bu değişiklikler neler ifade ediyor? Tüm merak edilen soruları SMM Denetim Mali Müşavirlik Ltd. Şti ortakları Serbest Mali Müşavir ve Muhasebeci Merve Emek ve Muammer Keskin’e sorduk. 

------------### ------------ Sabah Gazetesi yazarı Süleyman Yaşar bugünkü yazısında önemli konulara temas ediyor.

------------### ------------ 


1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren tüzel kişiler anonim şirket yönetim kurulu üyesi olarak seçilebileceklerdir.

------------### ------------ TOBB, Deolitte ile birlikte şirketlerin Türk Ticaret Kanunu’yla devreye girecek yeni kurallara ne kadar uyumlu olduğunu ‘TTKMetre’yle ölçtü. Anket, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 88’inin risklere karşı hazırlıksız olduğu ortaya çıktı.

------------### ------------ Uzun yıllar süren çalışmalar, tartışmalar ve belirsizlikler sonunda, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı yasalaşmış ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu olarak 14 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

------------### ------------ İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda gözden geçirilmesi gereken 6 önemli konu bulunduğunu bildirdi.

------------### ------------ 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile elektronik imza (e-imza) kullanımı artacak. Yasanın bu alanda sunacağı kolaylıklardan yararlanabilmek için www.e-guven.com adresine girerek online formu doldurmak, e-imza atmak gerekiyor.

------------### ------------ Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle tek kişinin şirket kurabileceğini söyledi.

------------### ------------ İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, 1 Temmuz 2012 itibarıyla yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye'nin şeffaflığa kavuşacağını, kayıt dışılığın ortadan kalkacağını söyledi.

------------### ------------ Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yürürlükteki Türk Ticaret Kanunu yerine 1 Temmuz 2012'de 6102 sayılı yeni ticaret kanununun yürürlüğe gireceğini söyledi.

------------### ------------ 

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun hayata tatbikini sağlayacak 3 tüzük, 10 yönetmelik ve 9 tebliğden oluşan 22 adet ikincil mevzuatın hazırlama sorumluluğu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na verildi. Bakanı Ergün, kanunun yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012'ye kadar tamamlayacakları ikincil mevzuatı, kurumsal taassup göstermeden hazırlayacaklarını söyledi.

------------### ------------ 


Yeni Ticaret Kanunu'yla ilgili detaylar


Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bilim mimarı olarak kabul edilen Prof. Dr. Ünal Tekinalp, yeni kanunu Bloomberg HT ekranlarında İpek Kaplan'a anlattı


------------### ------------ 


Limited Şirket hisse devrinin, üçüncü kişilere ve şirkete karşı hüküm ifade edebilmesinin şartları.


------------### ------------ 


TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, hızla değişen koşullara ayak uydurmak amacıyla artık dünya ekonomisinin ilkeler, tavsiyeler gibi yumuşak düzenlemeler çerçevesinde yapılandığını belirterek, Türkiye'de halen cezadan cayma mantalitesinin hakim olmasının bu tür yumuşak düzenlemelerin yeterince benimsenmemesine neden olduğunu vurguladı. Bu durumun TBMM Genel Kurulu’nda bulunan Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nın önemini ortaya koyduğuna dikkat çeken Boyner, tasarının yasalaşma takviminin bir an önce belirlenmesinin ve takvime sadık kalınmasının takipçisi ve destekçisi olacaklarını kaydetti.


------------### ------------ İstanbul Barosu Sigorta Hukuku Komisyonu, Deniz Hukuku Derneği ve Sigorta Hukuku Derneğince düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanununda Deniz Sigortaları” konulu Sempozyum, 23 Mart 2012 Cuma günü saat 14.00’da Teşvikiye’deki Milli Reasürans Salonunda yapılacak.

------------### ------------ 2012 yılıyla birlikte iş dünyasından farklı seslerin “değişim” yönünde tek ses olduğu yeni Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden şekil veriliyor

------------### ------------ 13 Ocak 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 14 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun yürürlük tarihi, kamuoyunda tartışılması ve işletmelerimiz ve ilgili meslek gruplarının yeni Kanuna uyumunun sağlanması amacıyla 1 Temmuz 2012 olarak belirlenmiştir.

------------### ------------ Limited Şirket hisse devrinin, üçüncü kişilere ve şirkete karşı hüküm ifade edebilmesinin şartları.

------------### ------------ 


TBMM Genel Kurulunun uzun süredir gündeminde bulunan Türk Ticaret Kanunu Tasarısı, Türk Borçlar Kanunu Tasarısı, Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tasarısının görüşülmesine 11 Ocak Salı günü başlanacak.

------------### ------------ 


TBMM Genel Kurulunda, 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

------------### ------------ 


Tasarının kanunlaşıp yayımlandığı tarih itibarıyla tebliğ edilmemiş 120 TL'nin altında kalan idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.


------------### ------------ 


TÜSİAD, Türk iş yapma kültürü açısından Türk Ticaret Kanunu Paketi'nin yasalaşmasının reform niteliğinde olduğunu dile getirdi.

------------### ------------ 


Meclis'te 5 yıldır bekleyen bin 535 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısı iktidar ile muhalefet arasında sağlanan mutabakatla jet hızıyla kabul edilerek yasalaştı. Yasaların yürürlük tarihi ise 1 Temmuz 2012 olarak kabul edildi. Bu şekilde yasalardaki eksikliklerin 1,5 yıl içinde giderilmesine de imkân tanınacak. Bu sürede, iş dünyası, devlet kurumları ve mahkemelerin yeni sürece kendilerini hazırlaması hedefleniyor.

------------### ------------ 


Üç günde toplam 2 bin 642 maddelik üç düzenleme, jet hızıyla Genel Kurul'dan geçti.
------------### ------------ 

Yeni Ticaret Kanunu'nun, partilerin uzlaşısıyla hızla kanunlaşması bilişim sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, kanunun bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe ilk dönemde büyümeye yüzde 25'e yakın oranda katkıları olabileceğini belirtti.

------------### ------------ Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yankıları sürüyor...


------------### ------------ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Ticaret Kanunu ile Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun'u onayladı.

------------### ------------ 

Kanun Tasarısı'nın tam metni
 HUKUKİHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.