“YÖK'ün ODTÜ tavrını olumlu buluyorum“
Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ODTÜ'deki olaylarla ilgili YÖK'ün inceleme başlatmasına ilişkin, 'Keşke üniversite kendisi bunları soruştursaydı, YÖK'e gerek kalmasaydı diye düşünüyorum. YÖK'ün de yine üniversite üst kurumu olarak böyle bir tavır içerisinde olmasını doğrusu olumlu buluyorum' dedi.

O TEPKİ DEMOKRATİK DEĞİLDİ

Olayların demokratik bir tepki göstermenin çok dışına taşındığının da tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Dinçer, şöyle devam etti: 'Orada yapılan hadiseler, gösteri yapan arkadaşların ortaya koyduğu tavır ve hareketler, doğrusu demokratik bir tavır ve tepki değil. Gönlümüz isterdi ki üniversite yönetimi kendi dirayeti ve inisiyatifini ortaya koysun ve gerekli güvenlik tedbirlerini alsın ve çok önemli bir faaliyet yapılırken herhangi bir tatsızlık, huzursuzluk olmadan problemleri çözsün. Ama gördüğüm kadarıyla üniversite yönetimi o konuda inisiyatifini kullanmadı ve dirayet gösteremedi.' Öğrencilerin herhangi bir olayı protesto etmeye her zaman hakları olduğunu dile getiren Dinçer, insanların katılmadıkları herhangi bir görüşe, politikaya karşı düşünce ve tavırlarını demokratik bir şekilde ortaya koyabileceğini söyledi.

KÜÇÜLEN ZİHNİYETİN ESERİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise ODTÜ'de yaşanan olayları 'büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyeti' olarak değerlendirdi. Yıldız, 'Her birimiz talebelik hayatı yaşadık, üniversitelerden geçtik. Bir kısım duyguları, hisleri seslendirdik. Büyüyen Türkiye'nin küçülen zihniyetidir ODTÜ'de olanlar. Bu, gelişen Türkiye'ye yakışmayan yanlarıdır. Bunun bir fikri özgürlükle beraber anılıyor olmasını ben hiç doğru bulmam' dedi.

REKTÖRÜN KAPISINA DAYANDILAR

ODTÜ'deki olayları kınayan M. Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız'ı eleştiren öğrenciler rektörlüğe yürüdü. Öğrenciler protesto sonrası dağılırken Karayağız, sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Şiddet demokratik tepki değil

33 üniversite, Başbakan Erdoğan ve devletin üst düzey temsilcilerinin ODTÜ'deki Göktürk-2 fırlatma törenine gelişinde yaşanan olaylara tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Nihat İnanç, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen yaptıkları açıklamalarla protestoların şiddet içerikli olmasını ve üniversitenin iç huzurunu bozmayı hedeflemesini eleştirdi. Mardin Artuklu Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, N. Erbakan Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin yanı sıra Marmara, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, GS ve M.Sinan üniversiteleri de yaptığı ortak açıklamayla olayların üzüntüyle karşılandığını bildirildi.

ÜZÜNTÜ VE KAYGI VERİCİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi senatoları ile Trakya, Kırklareli, Çanakkale 18 Mart ve Namık Kemal üniversitelerinin üyesi olduğu Trakya Üniversiteler Birliği de üniversitenin bir kısım öğrencilerin şiddet eylemlerine sahne olmasının demokrasi, fikir özgürlüğü ve demokratik tepki adına üzüntü ve kaygı verici olduğunu belirtti.

ÖĞRENCİ KONSEYLERİ TEPKİLİ

Mersin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Harun Uzun, Kayseri Erciyes Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Aysen Tarcan, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Feyzullah Tecirli, Fatih Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Mehmet Emre Polat, Bursa Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Fatime Zehra Köse, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Güneş ile İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrenci Birliği, Maltepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi de yaptıkları açıklamalarla yaşanan olaylara tepki gösterdiler.

Yeni Şafak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.